Bozdağ'dan 'tekke ve zaviye' açıklaması

Bozdağ'dan 'tekke ve zaviye' açıklaması
Bozdağ'dan 'tekke ve zaviye' açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasına yönelik her hangi bir çalışma bulunmadığını söyledi

ANKARA - Bozdağ, "kanun ile müritlik, çelebilik, seyitlik, dedelik ve babalık gibi ünvanlar yasaklanıyor. Bu ünvanlara hizmet verilmesi, bu ünvanlara ait kıyafteler giyilmeside yasaklanıyor. Bu tartışmayı yaparken böylesi bir kanun var ortada" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen Latin Amerika Çalıştayı'nın ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesinin, Meclis'te görüşüldüğü sırada çıkan tartışmalara dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Tekke ve zaviyelerin kapatılaması, bazı ünvanların ve kisvelerin giyilmesini yasak eden kanun ile müritlik, çelebilik, seyitlik, dedelik ve babalık gibi ünvanlar yasaklanıyor. Bu ünvanlara hizmet verilmesi, bu ünvanlara ait kıyafteler giyilmeside yasaklanıyor. Bu tartışmayı yaparken böylesi bir kanun var ortada. Alevi vatandaşlarımızın kullandığı bütün sıfatları yasaklayan bir düzenleme var ortada. Böyle bir düzenleme varken, böyle bir ortamda, konuşmaların tatışmaların yanlış yapıldığını söyledim. Doğru yerden tartışmak lazım. Bugün dedeliği yasaklayan kanun bu kanun. Öyleyse biz bu kanunu yok sayarak bu konudaki tartışmalarda doğru bir yere gelemeyiz. Doğru yerde durmak lazım, tartışmayı doğru yerde yapmak lazım."

"BUNU TARTIŞMAK YANLIŞ BİRŞEY DEĞİLDİR"
CHP millletvekilleri tarafında, ' Ak PArti tekkeve zaviyelerin yeniden açılmasını istiyor' şeklinde yorumlarla konunun başka bir yere getirilmek istendiğini belirten Bozdağ, "Alevi vatandaşlarımızın kullandığı ünvanların hepsinin bu kanun tarafından yasaklanıyor. Burada bir iyileştirme yapılacaksa, bunu tartışmak bunu görüşmek lazım. Siz bu kanunu yok sayarak, bunu tartışmayarak, bir yere varamazsınız. Biz bunu söyledik. Anayasanın 174. maddesi, bu kanunun anayasaya aykırı anlaşılamayacağını ve aykırı yorumlanamayacağınıda söylüyor. Bunu tartışmak yanlış birşey değildir. Tekke ve zaviyelerin yeniden açılması değil, tartışmanın doğru zeminde yapılması için yapılmış bir öneridir. Herhangi bir çalışma yok" dedi.

dha - Gülseli Özdemir Kenarlı