Brifing bir skandaldır

Brifing bir skandaldır
Brifing bir skandaldır

Fotoğraf: DHA

Baykal, ABD Büyükelçiliği'nde polisin Ergenekon brifingi verdiği iddialarını değerlendirdi: "Skandal. Bağımsız bir ülkede bu olmaz."
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP ’nin eski genel başkanı Deniz Baykal, emniyet tarafından ABD Büyükelçiliği’ne Ergenekon brifingi verildiği iddialarına ilişkin “Skandal” değerlendirmesi yaptı. Bunun bağımsız bir ülkenin yapabileceği birşey olmadığını vurgulayan Baykal, brifingde kendisiyle ilgili dile getirilen ‘rüşvet’ iddiası konusunda da “Amerikan Büyükelçiliği’ndeki yetkililere fısıldayacak ama gereğini yapmayacak. Ondan sonra da komplo tanzim edecek onun hakkında şöyleydi böyleydi diye görevden uzaklaştırmak için” dedi. Baykal, konuyu gensoru önergesi ile Meclis gündemine de taşıyacaklarını söyledi.
Brifing konusunda Radikal’e konuşan Baykal, emniyetin bir yabancı büyükelçiliğe, yani ABD’ye brifing verirken, kendisi de dahil bazı kişiler hakkında “temelsiz, yanlış” iddiaların ortaya atılmasını skandal olarak yorumladı. İddiaların, ortada hiçbir yargı kararı yokken, peşin fikirle, sanki kanıtlanmış gibi ifade edildiğine dikkat çeken Baykal şöyle konuştu: “Öyle anlaşılıyor ki bu davayı Amerika nezdinde itibara kavuşturmak için bir telaş ve heyecan içerisinde gayret göstermişler. Bu çevreler, ‘Yabancı ülkeler, Amerika bu davayı yadırgar. Bunun hukuka, hukukun yerleşik kurallarına uymadığı düşüncesiyle karşı çıkabilir’ düşüncesiyle gidip kapsamlı bir brifing vermişlerdir. Bu bağımsız bir ülkenin yapabileceği bir şey değil. Böyle bir brifing davanın niteliğini de ciddi şekilde zaafa uğratır, davanın hukuki niteliğini ciddi bir şekilde sorgulamamız gereken bir durum yaratıyor.” 

Çıkarsana rüşvet belgesini!
Sorulması gereken bir çok soru olduğunu vurgulayan Baykal, “Bu brifing kararı hangi düzeyde alınmıştır? Dönemin İçişleri Bakanı (Beşir Atalay) ‘haberim yok’ diyor. O zaman Emniyet Genel Müdürü düzeyinde mi alınmıştır? Emniyete kim telkin etmiştir, brifinge kimler gitmiştir?” dedi. Konunun CHP tarafından Meclis’te gensoru önergesine dönüştürülebileceğini söyleyen Baykal, brifingde kendisiyle ilgili ‘rüşvet’ iddiasının gündeme getirilmesini değerlendirirken de, “Bir ana muhalefet partisinin genel başkanı hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün elinde rüşvet belgesi olacak, bu belgeyi Amerikan büyükelçiliğindeki yetkililere fısıldayacak ama gereğini yapmayacak. Ondan sonra da komplo tanzim edecek, onun hakkında şöyleydi böyleydi diye görevden uzaklaştırmak için. Çıkarsana bu belgeyi” diye konuştu. 

Kaset bir komplodur
Baykal, “Rüşvet iddiası ve sonrasındaki kaset komplosunun birbiriyle bağlantılı olduğunu mu düşünüyorsunuz” sorusuna ise “Somut delil olmadan bir şey söylemek istemem ama bu ortada. Öbürüyle ilgili düşüncelerim de ortada. Bunların üzerinde bir ortak şey var mı onu bilemem. Ama şundan korktukları anlaşılıyor, niye orada benimle ilgili bunu söylüyorlar. Belki bu davaya muhalefet partisi ciddi tepki gösterebilir, o tepkiyi peşinen etkisiz kılmak için, Amerikan nezdinde, işte bunun da şu açığı var bu açığı var o nedenle buna karşı çıkıyor demenin altyapısını hazırlar gibiler” yanıtını verdi. Baykal, kaset komplosunun hâlâ aydınlatılamaması ve bu komplonun CHP içinden de yapılmış olabileceğine yönelik iddiaların anımsatılması üzerine de, şöyle konuştu: “Benim hiçbir zaman öyle bir iddiam olmadı. Böyle bir iddiaya da izin vermem. Delil, somut, kanıt olmadan bir şey söylemem. Herkes kendi konumuna, siyasi hesabına göre spekülasyon yaparak cevabı verilmemiş olan bir soruya cevap üretiyor.”

Kim bu odak?
Atalay ve Köksal’ın açıklamalarının doğru kabul edilmesi halinde vahim bir tablonun ortaya çıkacağını belirten Baykal “Demek ki, Ergenekon davasının içyüzü ve işleyişiyle ilgili ABD elçiliğine bilgi verecek devletin resmi yapılanmasının dışında emniyet, savcılık, dava adına iddialı görüşler söyleyecek bir odak, bir merkez var” dedi. Baykal, Emniyet’e de “Anamuhalefet lideri hakkında uluorta iftiralar yapabilen bir Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye ’de neyin güvencesidir” diye sordu?

KÖKSAL: BENİM ZAMANIMDA OLMADI
Brifingin verildiği dönemde Emniyet Genel Müdürü olan AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, ‘kendi zamanında’ ABD’lilere brifing verilmediğini söyledi. Köksal, iddianın dayanağı olarak gösterilen WikiLeaks belgeleri ile ilgili olarak da, “yüzde 90’ı yanlış” ifadesini kullandı. Köksal, “Ya böyle bir şey olur mu? Böyle bir şey olmaz. Amerikalıya neden brifing verilsin? Hangi Amerikalıya kim vermiş? Nerde vermiş? Hiçbir şey yok altında. Hiçbir şey anlamadım” diye konuştu. {TARIK IŞIK/ANKARA}