Britanya'dan AB için destek

Britanya'nın Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott, ülkesinin Türkiye'yi AB üyesi olarak görmeyi arzuladığını belirtirken...

ANKARA - Britanya'nın Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott, ülkesinin Türkiye'yi AB üyesi olarak görmeyi arzuladığını belirtirken "Kıbrıs'taki ilerlemeden sonra, aralık ayında Türkiye'nin AB'ye katılım süreciyle ilgili olumsuz bir karar çıkması bizim için büyük hayal kırıklığı olur" dedi. Dün bir basın toplantısı düzenleyen büyükelçi Westmacott, Britanya'nın Türk yargısının AB standartlarına kavuşmasına büyük önem verdiğini ve bu eğitimi önemli gördüğünü söyledi.
Hükümetlerinin, her zaman Türkiye'yi AB'nin tam üyesi olarak görmek istediğini dile getiren Westmacott, yasal düzenlemelerin yanında uygulamanın da önemli olduğunu ve Türkiye'nin bu konularda önemli çalışmalar yaptığını anlattı. Westmacott, "Britanya hükümeti, aralık ayında AB-Türkiye katılım sürecinin başlamasını istiyor. Hele Kırbıs'taki ilerlemeden sonra aralık ayında olumsuz bir karar çıkarsa bu Britanya hükümeti için çok büyük hayal kırıklığı olur" diye konuştu.