'Brüksel'de bırakırız'

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, önceki gece geç saatlerde sona eren Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Avrupa Birliği'ne (AB) önemli bir uyarı yaptı.

ANKARA - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, önceki gece geç saatlerde sona eren Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Avrupa Birliği'ne (AB) önemli bir uyarı yaptı. Türkiye'nin 17 Aralık zirvesine kadar müzakere prosedürüne ilişkin değişiklik talebinde bulunduğunu anımsatan Gül, "AB'nin değişiklikleri bizi tatmin etmezse orada bırakırız, ederse devam ederiz. Her ne pahasına olursa olsun AB'ye girelim yaklaşımında değiliz" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da Türkiye'nin AB'den açık tarih beklentisinin sürdüğünü söyledi.
Müzakere pürüzleri
Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından kritik kararın alınacağı 17 Aralık zirvesine 35 gün kala Ankara'dan Brüksel'e önemli mesajlar gidiyor. Dışişleri Bakanı Gül, önceki gece Plan Bütçe Komisyonu'ndaki konuşmasında, AB raporunda Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine ilişkin memnun etmeyen bazı unsurların yer aldığını, bunların değiştirilmesi için her türlü çabanın gösterildiğini kaydetti.
17 Aralık'a kadar geçecek olan sürede bu yöndeki çalışmaların devam edeceğini anlatan Gül, sözlerine şöyle devam etti:
"Neticede elimizden geleni yapacağız. Sonuçlar bizi tatmin etmezse orada bırakırız, tatmin ederse devam ederiz. Biz asla ne pahasına olursa olsun AB'ye girelim gibi bir yaklaşımı içinde değiliz. Ama 40 senelik geçmişi olan projeyi de son anda gevşetmek kimsenin hakkı değildir."
Dışişleri Bakanı'nın gündeme getirdiği değişiklikler arasında 'AB ile müzakarelerin ucu açık niteliği, tarama sürecinin yapılmaması, serbest dolaşımla ilgili kalıcı müzakereler ve müzakerelerin askıya alınması' gibi unsurlar yer alıyor. Türkiye, bu unsurların diğer adaylara uygulanmadığını belirterek, AB'ye, ayrımcılık yapılmasının kabul edilemeyeceği görüşünü iletiyor.
'Airbus rüşvet değil'
Bu arada Dışişleri Bakanı Gül, THY'nin Airbus yolcu uçakları satın almasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, bu uçakların çok ucuza mal olduğunu, AB için bir rüşvet ya da jest olarak değerlendirilemeyeceğini dile getirdi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da dün düzenlediği basın toplantısında, Abdullah Gül'ün sözlerinin anımsatılması üzerine, Türkiye'nin beklentisinin 17 Aralık'ta AB'den açık tarih alınması olduğunu belirtti.
Chirac'ın sözü 'münferit'
Tan, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın geçen hafta yaptığı açıklamada, Türkiye ile müzakerelerin tamamlanamaması durumunda özel statü geliştirilmesine ilişkin sözlerini değerlendirirken, "Biz münferit açıklamalara yorumdan kaçınıyoruz" dedi. Tan, AB liderleriyle basın aracılığıyla mesajlaşmak yerine resmi temaslar sırasındaki görüşlerine itibar etmeyi tercih ettiklerini de söyledi.