Brüksel'de kritik görüşmeler

Başbakan Erdoğan bugün Brüksel'de, saat 12.00'de, AB genişleme sorumlusu Verheugen ile buluşuyor. AB yetkilileri, "Gelişmelerin yönünü Ankara'nın tavrı belirler" dedi. Erdoğan ise yola çıkmadan yaptığı açıklamada, "AB'ye verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Gereken adımı atarız" diye konuştu.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Başbakan Tayip Erdoğan'ın bugün başlayacak Brüksel temasları, Avrupa Komisyonu' nun, Türkiye'yle müzakerelerin başlatılması konusunda takınacağı tavrını netleştirmesini sağlayacak. Komisyon yetkilileri, müzakerelerin nasıl ve ne zaman başlanacağı konusunda Ankara'nın
atacağı adımların belirleyici olduğunu söyledi. Erdoğan'la görüşmeye büyük önem veren komisyon, Türkiye-AB ilişkilerinde beş senaryo üzerinde duruyor. İşte komisyonun üzerinde yoğunlaştığı senaryolar ve olası sonuçları:
1- Türkiye'nin, TCK'yı, ilerleme raporunun yayımlanacağı 6 Ekim'den önce ve zina maddesi olmaksızın kabul etmesi komisyonun öncelikli tercihi. Bu durumda komisyon, TCK'nın geri çekilmesinden önceki tavrına dönecek ve AB liderlerine, Türkiye ile müzakerelere başlanması yönünde tavsiyede bulunacak. Komisyon net bir tavsiye yapacak ve herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak. Bu, aralık ayında alınacak karar öncesi ve sırasında Türkiye'nin elini çok güçlendirecek.
Zina suç olursa iş zor
2- Avrupa Komisyonu'nun tercih etmediği ve 'Çok büyük sorun yaratır' mesajı verdiği senaryo ise TCK'nın 6 Ekim'den önce zina maddesi eklenerek geçirilmesi. Bu durumda komisyon çekimser kalacak ve zina maddesinin TCK'da yer aldığının altını önemle çizecek. Bu da Türkiye' nin üyeliğine karşı çıkanlara koz verecek ve aralıktaki kararın Türkiye aleyhine olma riski artacak.
3- TCK'nın 6 Ekim'den sonraya kalması ve içinde zina maddesinin yer almaması halinde komisyonun tavsiyesi şartlı olacak. Komisyon, TCK onaylanmadan müzakerelerin başlamayacağını net şekilde vurgulayacak. Aralıktaki zirvede ise gerekli adımların atılıp atılmadığına bakılacak.
Bu senaryoda yeni bir değerlendirme ve ona bağlı bir gecikme riski bulunuyor. Ancak Türkiye' nin, komisyonun tavsiyesinden sonra kısa bir sürede TCK'yı geçirmesi halinde bu gecikme riskinin ortadan kalkacağı belirtiliyor.
4- TCK'nın 6 Ekim'den sonraya kalması ve içinde zinayı suç yapan maddenin yer alması durumunda komisyonun tavsiyesi yine şartlı olacak. Zina sorunu ikinci senaryoda olduğu gibi Türkiye'nin başını ağrıtacak. Türkiye'nin kaderi, liderlerin zina konusuna bakışına endeksli olacak.
En kötüsü bu
5- En kötü senaryo, reform sürecinin belkemiği olarak görülen TCK'nın aralık ayına yetiştirilememesi olacak. Bu durumda, müzakerelere hiçbir şekilde yeşil ışık yakılmayacak, bu konuda alınacak kararın da olumsuz olacağı net bir şekilde belirtilecek. Böyle bir durumda, Türkiye AB'nin gündeminden uzun bir süre düşecek.