'Bu Anayasa değiştirilmeli'

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin uzlaşma içinde 1982 Anayasası'nı kapsamlı bir değişikliğe tabi tutması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin uzlaşma içinde 1982 Anayasası'nı kapsamlı bir değişikliğe tabi tutması gerektiğini söyledi. Dün, TÜSİAD'ın 34. Genel Kurul toplantısına katılan Bakan Çiçek, 1982 Anayasası'nın Avrupa Birliği müktesebatına uygun olmadığını açıkladı.
Çıkardıkları yasaların önemli bir kısmının Anayasa'ya aykırılık gerekçesiyle iptal edildiğini hatırlatan Çiçek, Anayasa değişikliği yapılmazsa, yasal düzenlemelerin sayısının sınırlı kalacağını ifade etti. 1982'nin öncelikleriyle 2004'ünkilerin farklı olduğunu belirten Çiçek, "O zamanın önceliği güvenlikti. Şimdi ise hak ve özgürlükler öncelik haline geldi. Türkiye AİHM'den ceza alıp duruyor. Yanlış hesap Bağdat'tan dönerdi, şimdi Strasborg'dan dönüyor. İşte Louzidu davası. Türkiye yeri geldiğinde eğitime, sağlığa para bulamazken, AİHM'ye para ödüyor" dedi.
'AB'den tarih almak için bu şart'
Çiçek, AB'den bu yıl içinde tarih almak için bu Anayasa'nın bazı hükümlerinin değiştirilmesinin şart olduğunu söyledi. Bu değişikliklerin neler olduğunun son İlerleme Raporu'nda yazdığını belirten Çiçek, "Her taraftan iddiaların ortaya atıldığı bir topluma kimse parasını yatırmaz" diye konuştu.