Bu eylemle terörist başını çıkartmayız

Bu eylemle terörist başını çıkartmayız
Bu eylemle terörist başını çıkartmayız
Partisinin Kızılcahamam'daki istişare toplantısında konuşan Erdoğan açlık grevleriyle ilgili net mesajlar verdi. Erdoğan'ın "Halkın büyük çoğunluğu idam cezası dönsün istiyor" sözleri de dikkat çekti.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , devam eden açlık grevlerini değerlendirirken, “Biz, sizin söylemenizle, bu eylemi yapmanızla terörist başını oradan çıkartıp evine göndermeyiz. Yok böyle bir şey” dedi. Öcalan hakkındaki idam cezasını da hatırlatan Erdoğan’ın, ‘halkın büyük çoğunluğunun idamın geri getirilmesini istediğini’ vurgulaması dikkat çekti.
Partisinin Kızılcahamam’da düzenlenen ve AK Parti ’nin iktidara gelişinin 10’ncu yıldönümüne denk gelen 19. İstişare Toplantısı’nda konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
Nevzuhur bir parti değiliz: Biz AK Parti olarak bu isimle bu amblemle 11 yıldır faaliyetteyiz. Ama AK Parti asla nevzuhur bir parti değildir. 1920’de meclisi yegâne meşruiyet kaynağı kabul ederek kurtuluş mücadelesi başlatan Gazi Mustafa Kemal’i, 1950’de ‘yeter söz milletin’ diyerek demokrasi bayrağı açan Menderes’i, 1983’te milletin desteğiyle kalkınma hamlesi başlatan Özal’ı, 1996’da vesayet yönetimine karşı milletin tercihiyle iktidara gelmeyi başaran Erbakan’ı takip ederek bugünlere gelmiş bir partiyiz.
‘Atanamayan’lara müjde: Bizim yaptığımız atamalar geçtiğimiz dönemlerle mukayese edilmeyecek kadar fazla. Bunu sıfırlayacağız. Atamaları sonuca erdireceğiz.
Gerçek cumhuriyetçiler: Cumhuru hor gören, istismarcılar gitti, cumhuru kucaklayan, onu bağrına basan gerçek cumhuriyetçiler geldi.
İşkence varsa bildirin: Geldiğimizden bu yana ısrarla, ‘işkenceye sıfır tolerans’ dedik. Bu konuda en ufak bir ihbar varsa, ilgili birimlerimize haber verin. Başbakanlık sitesine girin. Hemen buraya bilgilerimizi verin. Sonuna kadar takipçisi oluruz.
Taksim’in çilesini bilirim: Taksim’e bir dernek kurmuşlar. Hayırlı olsun. Taksim meydanındaki yayalaştırma çalışması yapıyoruz ya… ‘İstemezük’ diyorlar. ‘Hanımlar bu konuda daha hassastır müdahale edin’ diyorlar. Biz de tam aksine çocuğuyla, kadınıyla, erkeğiyle herkesin çok daha huzurlu bir şekilde Taksim Meydanı’na çıkabilmesinin önünü açıyoruz bre gafiller. Ben doğma büyüme Kasımpaşalıyım. Taksim’in çilesini bilirim. Bunu düzeltmenin çabasındayız. 

‘Maalesef idam kaldırıldı’ 

Şantaja dönüştürmeyin: (Açlık grevleri için...) Bunu şantaja dönüştürmeyin. Çünkü biz sizin söylemenizle bu eylemi yapmanızla terörist başını oradan çıkartıp evine göndermeyiz. Bu ülkede on binlerce insanın ölümüne vesile olan bir teröristbaşına idam verilmiştir, ama bu ülke maalesef bazı malum yerlerin baskılarıyla idamı dahi kaldırmıştır. Şu anda birçok insanımız kamuoyu araştırmalarında ‘İdam yeniden gelsin’ diyorlar. Niye? Çünkü öldürülen onun yakınlarıdır. Diğerinin canı yanmıyor. Diğeri işte gidip kebap partilerinde gününü gün ediyor.
Ailesiyle görüşebilir: Teröristbaşı ile ailesi ve yakınları görüşmek istediği sürece görüşmeye devam edebilirler. Bir engel yok. Ama avukatlar noktasında onu bir kenara koyacağız. Geçenlerde ailesi arzu etti, gönderdik. Biz kendilerinin yasal hakları neyse yakınlarını sürekli gönderebiliriz hiçbir mani yok.
‘Kuzu kebab’a devam: Dağa çıkardıklarını, ölüme gönderdikleri yetmiyormuş gibi, şimdi de cezaevlerindekileri ölüme zorluyorlar. Bir taraftan sizler açlık grevine göndereceksiniz, cebredeceksiniz, ama öbür taraftan kuzu kebap maşallah götüreceksiniz. Diyeceksiniz ki 2 ay önceydi. Şu anda da aynısı işte.
Medyaya tepki: Şu an ölüm orucu tutan yok. Ama bazı köşe yazarları bakıyorsunuz ‘2 tane ölüm orucu tutan var’ diyor. Yok. Niye yalan söylüyorsunuz? Zaten sıkıntı medyadaki bu çift yüzlü davrananlardır. Bunlar dağ ile müşterek hareket ediyorlar. Sorulduğu zaman da Başbakan çok sert. Evet yumuşak başlıyız ama uysal koyun da değiliz. Kürt kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen, insanlıktan nasibini almamış olan bu bölücü terör örgütüyle aranıza bir duvar örün. 30 yıldır devam eden terörün bu ülkeye faturası 300-350 katrilyona ulaştı.