Bu ilk kez oluyor: Baykal'ın süreci yönetmesi etik mi?

Bu ilk kez oluyor: Baykal'ın süreci yönetmesi etik mi?
Bu ilk kez oluyor: Baykal'ın süreci yönetmesi etik mi?
TBMM Başkanı seçimi bugüne kadar karşılaşılmayan tuhaf bir durumu da ortaya çıkardı. En yaşlı üye sıfatı ile Meclis'in geçici Başkanı Baykal, aynı zamanda kendisinin yöneteceği seçimde başkanlık adayı da.

RADİKAL - TBMM Danışma Kurulu, Meclis Başkanlığı seçimi için takvimi belirledi. Buna göre başkanlık seçiminin ilk iki turu Salı günü yapılacak. Meclis İçtüzüğü'ne göre yeni başkan seçilene kadar oturumları en yaşlı üye yönetiyor. Yani CHP Milletvekili Deniz Baykal, yeni başkan seçilene kadar Meclis'in geçici başkanı konumunda.

Ne var ki, bu durum TBMM tarihinde ilk defa seçim ruhuna ters bir tabloyu da ortaya çıkardı. Baykal, hem seçim sürecini yönetecek hem de seçimde aday olacak.

Meclis İçtüzüğü'nde buna dair aleyhte açık bir düzenleme bulunmuyor. Ancak hem evrensel kurallar ve teamüller hem de seçimi düzenleyen genel yasaların ruhu bakımından, tüm süreci yönetecek, kuralları uygulayacak ve tek yetkili olacak kişinin aynı zamanda yarışacak adaylar arasında bulunması etik bakımdan çelişkili bir tablo ortaya çıkartıyor.

CEMİL ÇİÇEK YÖNETMEMİŞTİ

Bugüne kadar hem en yaşlı üye hem de baikan adayı aynı kişi olmadığından böyle bir durum da yaşanmamıştı.

Bugünkü duruma en yakın seçim 2013'te yapıldı. O dönem mevcut Başkan Cemil Çiçek'in görev süresi dolduğu için seçime gidildi ve süreci Meclis Başkanvekili Sadık Yakut yönetti.

 


  http://www.radikal.com.tr/138591813859183

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kozmetik sorun, zorlama yorum - guru

  Bu konuda oluşmuş bir teamül yok. İlk kez olan bir durum. Seçimin selameti açsından sorunlu bir durum da yok. Burada etik tartışması açmak için net bir referans yok. "Ya tutarsa" kabillinden ortaya atılmış bir soru.

  ETIK - mismail

  Etik olarak o gun oturumu yonetmemesi beklenir.

  ETİK Mİ KALDI? - Sebodil

  Kopya çekme alışkanlığının tüm öğrencilere yayıldığı, kopya çekmeyenlerin ''ahmak'' olduğu anlayışının hakim olduğu ve de aydınlarının bu gerçeği görmezlikten geldiği ülkelerde etik değerler aşınır ve de yok olur.Yanlış,yetersiz, anlamadan taklit ve ezber temelli, bilimsel düşünme disiplinin farkındalığını oluşturamayan, belleğe aşırı yük bindirerek zihinsel becerilerin tümünü çökertip kopya çekme ihtiyacı ve alışkanlığı oluşturup etik değerleri aşındıran öğretim sistemini zihinsel becerilere sıfır hata düzeyinde işlerlik kazandırmayı temel alan anlayışla yeniden yapılandırmadığımız sürece ne çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma gerçekleşir ne de etik değerler korunabilir. Ülkenin tüm enerjisi kısır çekişmelerle heba olur gider.