Bu ilk kez oluyor: Baykal'ın süreci yönetmesi etik mi?

Bu ilk kez oluyor: Baykal'ın süreci yönetmesi etik mi?
Bu ilk kez oluyor: Baykal'ın süreci yönetmesi etik mi?
TBMM Başkanı seçimi bugüne kadar karşılaşılmayan tuhaf bir durumu da ortaya çıkardı. En yaşlı üye sıfatı ile Meclis'in geçici Başkanı Baykal, aynı zamanda kendisinin yöneteceği seçimde başkanlık adayı da.

RADİKAL - TBMM Danışma Kurulu, Meclis Başkanlığı seçimi için takvimi belirledi. Buna göre başkanlık seçiminin ilk iki turu Salı günü yapılacak. Meclis İçtüzüğü'ne göre yeni başkan seçilene kadar oturumları en yaşlı üye yönetiyor. Yani CHP Milletvekili Deniz Baykal, yeni başkan seçilene kadar Meclis'in geçici başkanı konumunda.

Ne var ki, bu durum TBMM tarihinde ilk defa seçim ruhuna ters bir tabloyu da ortaya çıkardı. Baykal, hem seçim sürecini yönetecek hem de seçimde aday olacak.

Meclis İçtüzüğü'nde buna dair aleyhte açık bir düzenleme bulunmuyor. Ancak hem evrensel kurallar ve teamüller hem de seçimi düzenleyen genel yasaların ruhu bakımından, tüm süreci yönetecek, kuralları uygulayacak ve tek yetkili olacak kişinin aynı zamanda yarışacak adaylar arasında bulunması etik bakımdan çelişkili bir tablo ortaya çıkartıyor.

CEMİL ÇİÇEK YÖNETMEMİŞTİ

Bugüne kadar hem en yaşlı üye hem de baikan adayı aynı kişi olmadığından böyle bir durum da yaşanmamıştı.

Bugünkü duruma en yakın seçim 2013'te yapıldı. O dönem mevcut Başkan Cemil Çiçek'in görev süresi dolduğu için seçime gidildi ve süreci Meclis Başkanvekili Sadık Yakut yönetti.