Bu kez Rize'de linç girişimi

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi yaklaşık 15 kişi, Rize'de kalabalık bir grubun taşlı-sopalı saldırısına uğradı.

RİZE - Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi yaklaşık 15 kişi, Rize'de kalabalık bir grubun taşlı-sopalı saldırısına uğradı.
Artvin'in Hopa ilçesinden minibüsle Rize'ye gelen TAYAD'lılar polis kontrolünde 2001'de İstanbul Küçükarmutlu'daki ölüm orucunda yaşamını yitiren Canan ve Zehra Kulaksız kardeşlerin mezarını ziyaret etti. Trabzon'da 6 Nisan'da TAYAD bildirisi dağıtırken yaklaşık 2 bin kişinin linç girişiminden kurtulan beş kişiden Zeynep Erduğrul, Nurgül Acar, Emre Bakır ve Çetin Güven'in de aralarında olduğu TAYAD'lıların yolu, Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 300 kişi tarafından kesildi. Öfkeli grup, taş ve sopalarla saldırıda bulundukları minibüsün camlarını kırıp, TAYAD'lıları dövdü. Havaya ateş ederek kalabalığı durduran polis, TAYAD'lıları linçten kurtardı. TAYAD'lılar polis kontrolünde Rize'den ayrıldı.
Olayları TAYAD'lı grubun tahrik ettiğini söyleyen Vali Enver Salihoğlu, "Polis müdahale etti, ancak vatandaşlar tahrik oldu. İstenmeyen olayları polisimiz önledi" dedi. Salihoğlu, olayla ilgili kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.