'Bu parti fiilen kapanmıştır'

'Bu parti fiilen kapanmıştır'
'Bu parti fiilen kapanmıştır'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün biraraya gelen HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un AK Parti'ye katılması sürecine ilişkin bugün HAS Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bekaroğlu ve Zeki Kılıçaslan basın toplantısı yaptı.

Dilhun GENÇDAL 

HAS Parti İstanbul İl binasındaki toplantıda konuşan Bekaroğlu, "Elbette kişisel bir karardır, kimsenin iradesine ipotek koyacak değiliz, buna gücümüz de yetmez. Ama Sayın Genel Başkan'ın partimizi bırakıp, iktidar partisine niçin gittiğini anlamış değiliz. Sayın Genel Başkan'ın bu süreci yürütme biçimi de yanlıştır. Süreç, partimizin karar organları ve teşkilat mensuplarının bilgisi dışında yürütülmüştür. Bu konuyu AKP 'nin mahalle teşkilatlarından sonra duyduk. Bu süreçte, parmak hesabı yapmanın da bir anlamı yok. Ortada altına imza atılmış bir sözleşme, ahitleşme var. Önceden verilen kararı kabul ettirmek için kurulları toplama görüntüsü yanlıştır. Bu verdiğimiz söze aykırıdır. Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Kurtulmuş, Kurucular Kurulu marifetiyle partiyi kapatıp, AKP'ye geçecektir. Aslında kapalı kapılar ardında yürütülen görüşmelerin deşifre olması ve Sayın Kurtulmuş'un 'Henüz resmi teklif gelmedi' açıklaması ile bu parti fiilen kapanmıştır. Ancak Halkın Sesi'nin iddialarını kimse kapatamaz" diye konuştu.

"İKTİDAR OLMAK İSTİYORUM" DESİN
Numan Kurtulmuş'u kimsenin suçlamadığını söyleyen Bekaroğlu, "Neticede Sayın Kurtulmuş ve gidecek olan herkes, kişisel olarak bir karar vermektedir. Bizim kendisnden talebimiz, açık olması iç dünyasını ikna etmek için oluşturduğu bahaneleri genelleştirmemesidir. AKP gibi uluslararası bir projeye dahil olan insanın 'Ben hep bu sözleri söyledim. Her yerde ve her şartta bu sözleri söylemeye devam edeceğim' demesi ikna edici değildir. Başka sözler söylesin. Mesela çok söylenir, 'Hizmet edeceğim, ben de artık iktidar olmak istiyorum' desin" dedi.

KURTULMUŞ: BEN SÖYLEYECEĞİMİ SÖYLEDİM, O DA SÖYLEYECEĞİNİ SÖYLEDİ
Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, genel başkan yardımcısı Mehmet Bekaroğlu'nun açıklamalarını değerlendirirken, “Ben söyleyeceğimi söyledim, o da söyleyeceğini söyledi” dedi.

Kurtulmuş, cuma namazını Fatih Camisi'nde kıldı. Kurtulmuş, camiye gelişinde AA muhabirinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, HAS Parti ile AK Parti'nin bütünleşmesi konusundaki teklifi konusunda bir gelişme olup olmadığı yönündeki sorusunu “Ekleyeceğim bir şey yok” diye cevapladı.

HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu'nun açıklamalarını nasıl değerlendirdiği yönündeki soru üzerine de Kurtulmuş, “Ben söyleyeceğimi söyledim, o da söyleyeceğini söyledi” dedi. (DHA-AA)