'Bu planlı bir katliamdır'

'Bu planlı bir katliamdır'
'Bu planlı bir katliamdır'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün Şırnak Uludere de hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunmuştu. Fotoğraf: FERİT ASLAN/DHA

Uludere'deki CHP heyetinden Hüseyin Aygün: "Bu planlı bir katliam." Tanrıkulu: "Kaza veya ihmal demek olayı küçümsemek olur."
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Şırnak Uludere’ye giderek öldürülen 35 kişinin ailelerini ziyaret etmesinin ardından, altı kişilik CHP heyeti bölgede incelemeler yaptı. Heyetin, tanık Servet Encü ve köylülerle yaptığı görüşmeden edindiği ilk izlenim, olayın ‘planlı bir katliam’ olduğu yönünde. Uludere’de iki gün kalan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Olayın kaza veya ihmal olduğunu söylemek olayı küçümsemek anlamına gelir” dedi.
Kılıçdaroğlu’nun, Uludere’de yaşanan olayı yerinde incelemek üzere görevlendirdiği milletvekilleri Veli Ağbaba, Hasan Ören, Nurettin Demir, İdris Yıldız, Salih Fırat ve Hüseyin Aygün incelemelerini tamamladı. Heyet, öldürülenlerin ailelerinin yaşadığı Gülyazı Köyü’ndeki vatandaşların yanı sıra Uludere Kaymakamı ve Şırnak Valisi ile görüştü. Heyet izlenimlerini rapor haline getirerek önümüzdeki günlerde parti yönetimine sunacak. Rapor çerçevesinde CHP, olayın aydınlatılması için TBMM’ye araştırma önergesi verecek.
CHP heyetinde yer alan Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün izlenimlerini anlatırken, çok tartışılacak iddialar gündeme getirdi. Olayı ‘katliam’ olarak değerlendiren Aygün, sağ kurtulan Servet Encü ile görüştüklerini belirterek, “Anlattıklarına göre ilk defa o gün, bütün noktalar asker tarafından tutulmuş ve kaçakçılıktan dönen grupların köye girmesine engel olunmuş. Kaçakçılar köyü arayarak durumu anlatınca, köylüler de askeriye ile görüşmeye başlamış. Tugay Komutanı Yardımcısı bilgilendirilmiş. 1 saatin sonunda asker çekilmiş ve F-16’lar gelerek bombalamış” dedi. Aygün kendi izlenimlerini ise şu sözlerle anlattı:
“Bütün bu izlerinimlerden sonra, özellikle kurtulan Servet Encü’nün tanıklığına göre; bu olayın planlı bir katliam olduğunu, organize bir cinayet eylemi olduğunu söylemek mümkün ne yazık ki. Genel Merkez ile görüşeceğiz ama bizim şu an burada bulunan altı milletvekilinin izlenimi de ortak. Bu planlı bir katliam. Bizim ilk izlenimimiz öyle.” 

Ağbaba: Halk kasıtlı diyor
Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da yöre halkının saldırının ‘bilinçli ve kasıtlı’ olduğuna inandığını söyledi. Ağbaba, “Hiçbiri PKK ’lı değil. İçlerinde şehit, korucu çocuğu var. Köylüler bunun organize bir iş olduğuna inanıyorlar, ama biz söyleyemeyiz bu aşamada. Araştırma komisyonu kurmak lazım” dedi.
Manisa Milletvekili Hasan Ören ise vatandaşın acilen bir sonuç beklediğini belirterek şunları söyledi:
“Başbakan ‘4 saat çekim yaptığını’ söylüyor. Bu uçaklar Yunanistan’dan da gelmedi, Çin’den de. Bu bombayı bırakıp düğmeye basan bir pilot var ve emir aldığı komutanı var. Her şey kayıt altında. Çok rahat çözülmeli. Efsaneler çıkmadan çözmek lazım. Çünkü öyle bir noktaya gidiyor ki, düşmanlığın üst noktasına gidiyor.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu ise heyetin raporunu görmek gerektiğini belirtti. Tanrıkulu, şöyle konuştu: “Kaza veya ihmal olduğunu söylemek olayı küçümsemek anlamına gelir. Gidişlerinden doğrudan veya dolaylı haberdar olan bir birlik, tabur var.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise “Raporu okumadan bir şey söylemek zor ama bütün siyasetçilerin bölgeyi incelemesi lazım. Vatandaş ile devlet arasındaki uçurum büyüyor” dedi.