Bu sanat, sanat için değil AKP için...

AKP Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkanlığı, 'büyüyen Türkiye'yi gözler önüne sermek' için kısa film yarışması düzenledi.


TARIK IŞIK


AKP’nin icraatlarının anlatılacağı, 50 bin TL ödüllü yarışmaya katılanlar filmin AKP tarafından, propaganda amacıyla herhangi bir yerde yayımlanması ya da çoğaltılmasınının yanı sıra, parti tarafından ‘süre sınırlaması olmaksızın, istenildiği sürece’ kullanılmasını da kabul etmiş olacaklar. Yarışmanın jürisinde oyuncu Hülya Avşar da yer alacak.
AKP, bu yıl ilkini düzenlediği kısa film yarışmasının amacını, ‘yapımcıları ve sinema severleri bir araya getirerek gelişen ve büyüyen Türkiye’yi gözler önüne sermek’ olarak duyurdu. Yarışma kapsamında hazırlanacak filmlerle Türkiye’nin yaşadığı değişim anlatılacak ve sinema severlerin bakış açısıyla büyüme ve gelişme dile getirilecek.
Şartnameye göre, yarışmasya gönderilecek filmler, jenerik dahil 10 dakikadan uzun olmayacak. Katılımcılar, başvuru formunu ve filminin DVD formatında kaydedilmiş üç kopyasını 5 Mayıs’a kadar AKP Genel Merkezi’ne ulaştıracak.
Jüri seçimiyle kabul edilen filmler, AKP Merkez Tanıtım ve Medya Başkanlığı tarafından arşivlenecek. Filmin haklarına sahip olan kişi ya da firma, filmin AKP tarafından, tanıtım veya propaganda amacıyla herhangi bir yerde yayımlanması ya da çoğaltılmasını kabul etmiş sayılacak.

Eğitim, sağlık, ulaşım, sosyal yardım...
Gönderilen filmler Tanıtım ve Medya Başkanlığı tarafından süresiz kullanılabilecek. Bununla ilgili filmin haklarına sahip olan kişi ya da firma, hiçbir şekilde başkaca bir hak talep edemeyecek. Yarışma arşivinde bulundurulacak olan filmler AKP’nin herhangi bir etkinliğinde kullanılıp ço- ğaltılabilecek. Bu durumda, AKP Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkanlığı’nın başvuru şartnamesinde imzası bulunan yapımcı, yönetmen veya film sahibine haber verme zorunluluğu ise yok.
AKP iktidarının icraatlarını anlatacak olan filmlerin konu başlıkları ise şöyle belirlendi:
‘Eğitim, sağlık, ulaşım, dış politika, ekonomi, Avrupa Birliği, tarım, turizm, insan hakları ve demokrasi, kadın ve aile, sosyal yardım, özürlüler, adalet, çevre ve orman, enerji, TRT, toplu konut, KÖYDES, BELDES, TİKA, Vakıflar.’
Ödül olarak ise birinciye 50 bin TL, ikinciye 35 bin TL, üçüncüye 25 bin TL, mansiyon olarak da 10 bin TL verilecek. Yarışmanın jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Hüseyin Çelik, (AKP Tanıtım ve Medya Başkanı), Fatma Şahin (AKP Kadın Kolları Başkanı), Fatih Şahin (AKP Gençlik Kolları Başkanı), Osman Sınav (Yönetmen), Hülya Avşar (Oyuncu), Ali Sürmeli (Oyuncu), Coşkun Aral (Belgesel Yapımcısı), Nedim Hazar (Gazeteci), Ali Murat Güven (Gazeteci), Alin Taşçıyan (Gazeteci), Naci Bostancı (Akademisyen).
Yarışmanın sonuçları filmlerin en son teslim tarihinden 15 gün sonra www.kisafilmyarismasi.com ve www.akparti.org.tr sitelerinden duyurulacak.