'Bu savaş hukukudur'

'Bu savaş hukukudur'
'Bu savaş hukukudur'
BDP Milletvekili Sabahat Tuncel'e örgüt üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapis verildi. Tuncel ve avukatı Kanar, "Savaş hukuku uygulanıyor" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, 2007’de milletvekili seçildiği dönemde tutuklu bulunduğu davadan sürpriz gizli tanıkların ifadesi doğrultusunda ‘terör örgütü üyesi’ olmaktan 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Tuncel’e yurtdışı yasağı da konuldu. Karar Yargıtay tarafından onaylanırsa Tuncel’in mileletvekilliği düşebilir.
Tuncel, Radikal’e yaptığı değerlendirmede kararın bir skandal olduğunu belirterek, “Düşman hukuku uyguluyorlarmış. Başbakan ‘gereğini yapacağız’ demişti. Sanırım gereği yapıldı. Adalete güvenim kalmamıştı Şerzan Kurt davasından bu yana. Ama bir tek şey beni şaşırttı, kendi hukuki normlarını da çiğneyerek bir karar verdiler. Örgüt üyeliğinin üst sınırı 7.5 yıldır” dedi.

Tanık tacizden sabıkalı

Tuncel’in avukatı Ercan Kanar ise kararın ‘hukuk dışı’ olduğunu belirtirken, “Bir gizli tanık ve bir itirafçının suçlamalarıyla savaş hukuku mantığıyla verilen bir karar. Adli bir cinayet ve çocuk cinsel istismarından hakkında soruşturma bulunan birisinin şahitliğiyle ceza verildi” diye konuştu. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Yargıya gerekli talimatı verdik” sözünün ardından bu cezanın geldiğini belirtti.

Vekilliği düşebilir
Anayasanın ‘Yasama dokunulmazlığı’ başlıklı 83. maddesine göre; seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışında.


Bozdağ: Nihai karar değil
KONYA - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, mezun olduğu Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’e verilen cezaya dair soruya Bozdağ, kararın nihai karar olmadığı şeklinde yanıt verdi. Tuncel’in milletvekilliğinin düşüp düşmeyeceği sorusuna ise Bozdağ, ”Anayasa hükümleri açık. Ama henüz Yargıtay aşaması bitmediği için, Yargıtay şöyle karar verirse şöyle olur, böyle karar verirse böyle olur şeklinde değerlendirme yapmayı ben doğru görmüyorum” dedi. (AA)