Bugün erken seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alır?

Bugün erken seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alır?
Bugün erken seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alır?
Metropoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, 7 Haziran seçimleri sonrası erken seçim olması halinde seçmenin nabzını yoklayan bir anket yaptıklarını açıkladı. Ankete göre, AKP yüzde 41.6, CHP 25.1, MHP 16.2, HDP de yüzde 12.9 oy oranında gözüküyor.

RADİKAL - Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Sencar, “Bu tablo bize şunu gösteriyor: Erken seçimde de sonuç değişmeyecek” yorumu yaptı. “Halk, 7 Haziran'da verdiği kararın arkasında çok sağlam şekilde durmakta, verdiği oylar nedeniyle pişman değildir” diyen Sencar, şunları söyledi:

“Tıpkı ‘havuz medyası’ gibi ‘havuz araştırma şirketleri’ var. Bunlardan biri çıkıyor, ‘AK Parti yüzde 45'e çıktı’ diyor. AK Parti oylarının yüzde 40'lara düşmesinin ana sebebi Erdoğan'a tepkidir. Erdoğan'ın devlet yönetme biçiminde ne gibi bir değişiklik oldu ki AK Parti'nin oyları yükselsin? Bunlar manipülasyon. Gerçeklikle ilgisi yok. Erken seçim olsa tablo değişmez.”

“Koalisyon görüşmelerinde olumsuz davrananlar kaybeder, pozitif davrananlar kaybetmez” diyen Sencar, “HDP'ye barajı Kürt oyları aştırdı ama... Daha önce AK Parti'ye oy veren Kürt seçmenden 3.5 puan oy geldi HDP'ye. 1.5 puan ‘ CHP 'den geldi. 1.5 de yeni seçmenlerden ve önceki seçimde sandığa gitmemişlerden geldi” ifadesini kullandı.


  http://www.radikal.com.tr/138454813845482

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tespit - user1063299

  Tebrikler, tespitler doğru bence.

  kaybeden AKP ve vatandaş olur - user383887

  Erken seçim olursa, diğer partilerin oyu artar mı artmaz mı bilemem ama, Kesin olan bir şey var ki AKP seçmeninin bir kısmı sandığa gitmez, AKP % 40,8 oyu bile bulamaz. Olan da Türkiye'ye biz vatandaşlara olur.