Bugünlerde siyaset ufkumuzu açıyor!

('Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin' sloganı üzerine) Muhalefete vurmam doğru değil. En iyi dersi 3 Kasım'da verdiniz.
Dersini almayan var. 28 Mart ile o işi de tamamlayacaksınız. Yatıyor, kalkıyorlar, Cumhuriyet'in arkasına sığınıyorlar.
Cumhuriyet ne? Cumhuriyet burada. Cumhur bu. Halkın iktidarı. Cumhuriyet'e kim karşı çıkar? Kimsenin böyle derdi yok.
Sanıyorlar ki, tabelaya Cumhuriyet'i koymakla cumhuriyetçi olunuyor. Olamazsın. Laf üretiyorlar. Lafla bu iş olmaz.
* * *

Başbakan'a, Atatürk ve İsmet Paşa'ya saygıdan cevap veriyorum. CHP tekin değildir. CHP'ye sataşana hayır getirmez.
Çokpartili yaşamda 200 parti geldi geçti. Onların bugünü var yarını yok. CHP 80 yıldır ayakta. Kökümüz Kuvayı Milliye.
'Kurnaz tilki istemediği eriğe koruk dermiş' diyor. Tilki değil kedi. Atasözünü çorbaya çevirdi. Çorba bu Başbakan.
Alman Başbakanı'na maaşını soracağına işçi gelirini sorsa ya. Başbakan'ın görevi kendisinin değil halkın gelirini artırmak.

Erdoğan: Onlar laf üretir
AĞRI - Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Ağrı'daki mitingde de CHP'ye çattı. Mitingde, Ağrı Dağı Üniversitesi ve Yazıcı Barajı'nın yapılması, doğrudan gelir desteği paralarının ödenmesi yolundaki pankartları indirten Erdoğan, 'Filistin'e yardım edilsin' diye istekte bulunanlara yanıt vermedi.
Vatandaşların, 'Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin' sloganları atması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu: "Muhalefete benim vurmam söz konusu değil. Öyle bir şey de edemem, doğru bulmam. Bunlara en güzel dersi 3 Kasım'da sandıkta verdiniz. Şimdi ders alamayanlar, almayanlar var.
İnanıyorum ki, 28 Mart'ta o dersi vererek işi tamamlayacaksınız. Bunlar, laf üretiyor. Bunlarda iş üretmek diye bir şey yok. Yatıyorlar, kalkıyorlar, Cumhuriyet'in arkasına sığınıyorlar. Cumhuriyet ne? Cumhuriyet işte burada. Cumhur bu. Halkın iktidarı.
'Tabela cumhuriyeti'
Cumhuriyet'e kim karşı çıkar? Kimsenin böyle bir derdi yok. Ama bunlar tabelalarında bir Cumhuriyet var ya. Zannediyorlar ki, tabelaya Cumhuriyet'i koymakla cumhuriyetçi olunuyor. Olamazsın. Lafla bu iş olmuyor. İşte cumhur burada. Cumhuriyet'in sahipleri burada. 28 Mart'ta cumhur, Cumhuriyet'e nasıl sahip çıktığını gösterecek. AKP ile bunu ispat edecekler. İstiyoruz ki, 29 Mart'tan sonra bir kırılma dönemi başlasın. Tüm sandıklar, AKP'yle patlasın."
Meslek lisesi konusuna da değinen Erdoğan, meslek lisesi mezununun engellendiği halde normal lisedekiyle aynı yarışa tabi tutulduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu adalet ve eşitlik değil. Bunu seçimden sonra YÖK tasarısıyla birlikte çözecek ve halledeceğiz" dedi.
'Taşı sık, suyunu çıkar'
Erdoğan, "İşsizim" diye bağıran bir gence, "Lütfen provoke etmeyin" diyerek müdahale etti. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Gençler bir şeyi öğrenin. Bir üniversite mezununun dünyanın hiçbir yerinde iş garantisi yoktur. Üniversiteyi bitirirsin, gider çalışırsın, taşı sıkarsın, suyunu çıkarır ondan sonra da evine ekmeğini götürürsün. Bakın, ben de üniversiteyi bitirdim. Su, simit sattım ve sonunda işimi buldum."
Başbakan Erdoğan daha sonra Iğdır'daki mitinge gitti. Vatandaşların havaalanı taleplerine Erdoğan şu yanıtı verdi: "Bu israf olur. Ben hesap kitaptan gelen bir adamım. Geçmişte yüz, iki yüz, altı yüz milyon dolarlar harcadılar. Ancak bu havaalanları şimdi tarla oldu" diye konuştu.
(dha)Baykal: Çorba bu Başbakan
ZİHNİ ERDEM
AKSARAY - CHP lideri Deniz Baykal, ilk mitingini dün Aksaray'da yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın CHP için 'Kökü bereketsiz' dediğini anımsatan Baykal, şu mesajları verdi:
İşte kökümüz: Bu saldırılara Atatürk ve İsmet Paşa'ya saygımdan dolayı cevap vermek zorundayım. Çok partili yaşamda 200 parti geldi geçti. AKP de bugün var, yarın yok. Ama CHP 80 yıldır dimdik ayakta.
CHP'nin kökü Atatürk'e dayanır. Bizim kökümüz Kuvayı Milliye'dir. Yani 'Bu sokaklarda bağımsız yaşayacağız' diye yola çıkanlardır. Aklı başında olan hiç kimse CHP'ye böyle saygısızlık yapmamıştır. Başbakan benden değil Türk milletinden özür dilesin. Başbakan boş konuşuyor, ne söylediğini bilmiyor. Şunu iyi bilin CHP tekin değil. CHP'ye sataşmak kimseye hayır getirmez. Başbakan'a da getirmez.
Çiftçiye azar: Başbakan 'Pancar çiftçisinin sorunlarından bahset' diyen bir köylüyü 'Kentli ol' diye azarladı. Sana o çiftçi azarla diye mi oy verdi? 'Kurnaz tilki istemediği eriğe koruk dermiş' atasözünü de yanlış kullanıyor. Bunun neresini düzelteyim. Bir defa tilki değil, kedi. Atasözünü çorbaya çevirdi. Çiftçinin durumunu da çorbaya çevirdi. Çorba bu Başbakan.
İtiraf: 'Değiştim, eskiden dini istismar ediyordum' dedi. Şimdi de dini istismar ediyorsun. Bunu da ileride itiraf edeceksin. İtiraflar geriden geliyor.
Maaş derdi: Başbakan'ın 6 milyar 200 milyonluk maaşı yetmiyor, geçinebilmek için üç şirket kuruyor. Erdoğan, başbakanlığında geçinmek için şirket kuran ilk Türkiye Cumhuriyeti başbakanı. Alman Başbakanı'na maaşını soracağına Alman işçisinin gelir düzeyini sorsaydı ya. Başbakan'ın görevi kendi gelirlerini artırmak değil 70 milyonun gelirini artırmaktır.