'Bulanık hava estirilmesin'

Yeni yıl hedeflerini 'Kıbrıs'ta çözüm, AB'de sonuç ve işsizlikle mücadele' olarak sıralayan Başbakan Erdoğan, gerilimden rahatsız. Erdoğan, "Kimse ordumuz ile hükümet arasında bulanık havalar estirmesin" dedi.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

KARABÜK - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin 2004 hedeflerini
'Kıbrıs'ta çözüm, Avrupa Birliği'nde sonuç ve işsizlikle mücadele' olarak açıkladı. Hükümet ile ordu arasında sorun olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Kimse, hükümet ile ordu arasında bulanık havalar estirmesin" dedi. Kıbrıs konusunda görüş ayrılığı bulunmadığını yineleyen Başbakan Erdoğan, 'esasta sıkıntı olmadığı gibi usulde de belli bir noktaya gelindiğini' söyledi.
Erdoğan, önceki gece Safranbolu'da eşi Emine, kızları Esra ve Sümeyye ile kendilerine eğitim bursu veren Ramsey'in sahibi Remzi Gür'ün konağına misafir oldu.
Başbakan Erdoğan gece Remzi Gür ve ailesi ile yaşlılar yurdunu ve çocuk yuvasını ziyaret etti. Erdoğan ve ailesi yaşlılara ve çocuklara armağanlar dağıttı. Erdoğan, Bulak Çocuk Yuvası'nda yeni yılı karşılarken şu mesajları verdi:
Kıbrıs'ta çözüm: İlk etap CTP lideri Talat'ın hükümeti kurabilmesi. Umut ediyoruz ki bir an önce kursun. Bundan sonraki süreç, 1 Mayıs sürecidir. Annan Planı çerçevesinde yapılan çalışmalar, umuyorum ki 1 Mayıs'a kadar adil ve kalıcı bir çözüme kavuşsun.
Uygulamada eksiklikleri gidereceğiz: Aralıkta tarih alacağımıza inandığımız için reformları yaptık. Uygulamada da eksiklerimizi gidereceğiz. Sonrası AB'nin kararına bağlı. Olmazsa dünyanın sonu değil. Bunlar zaten atılması gereken adımlar. Türkiye'nin üyeliğinde sadece Türkiye'nin değil, AB'nin de çıkarı var.
Ordu ile hükümet: Birkaç gazetede okudum, üzüldüm. Genelkurmay Başkanım ile defalarca görüştüm. Dışişlerimiz, Genelkurmayımızla bir mutabakat içinde bu çalışmaları sonuna kadar yürütmüştür. Herhangi bir esasta sıkıntı olmadığı gibi, usul itibarıyla da her şeyi belli bir noktaya getirmişlerdir. Ondan sonra biz brife edildik. Şu ana kadar hep bu mutabakatı arayarak çalışmalarımızı yürüttük. Kimse hükümetiyle ordusu arasında böyle bulanık havalar estirme gayretine girmesin. Hele hele 2004 yılına girerken çok ayıptır. Esasta sıkıntı olmadığı gibi usulde de belli noktaya gelindi.
Basını suçladı: Genelkurmay Başkanı ile baş başa yaptığım görüşmeye ilişkin yazılanlar çok çirkin, çok ayıp. Genelkurmay Başkanım ile baş başa görüştüm. Böyle 'miş'li, muş'lu' köşe yazmak çok ayıptır. Yalandır, çirkindir. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir gazeteci, duymadan, bilmeden bir Genelkurmay Başkanı ile bir Başbakan hakkında böyle yazılar yazamaz.
Asgari ücrette gönlüm rahat: Bazı gazetelerin kuru sıkı atmasına bakmayın. Hayatta kendi imkânlarıyla kaç kişi çalıştırdılar. Kendileri çalıştırsa o parayı vermezler. Gönül huzuru içindeyim. İşçi mağduriyetini çok iyi bilirim. İşçiliği yaşamayanlar bilemez.
2003 tohumlama yılıydı: 2004 yılında ekonomimizin daha da iyiye gideceğini umut ediyorum. Yeni olumlu adımlar atacağız. 2004 yılı yatırım ve işsizliğe karşı mücadele yılı olacak. 2003 yılı içerisinde işsizliği azaltma konusunda istediğimizi yakalayamadık. 2004 yılının ayrıca, yabancı sermayenin Türkiye'ye girdiği yıl olmasını temenni ediyoruz.
Yerel seçimlerde beklenti: Hedefimiz, 3 Kasım seçimlerinin üstünde bir netice almaktır. Büyük bir azimle çalışıyoruz. Teşkilatlarımız hazır ve halkla iç içedir.