Bülent Arınç: Akif de Nazım da Şivan Perver de bizimdir

Bülent Arınç: Akif de Nazım da Şivan Perver de bizimdir
Bülent Arınç: Akif de Nazım da Şivan Perver de bizimdir
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mehmet Akif'i anma programında İstiklal Marşı'nın şairini överken, 'Mehmet Akif de bizim değerimizdir, gönlü ana vatanında kalmış Nazım Hikmet de, Şivan Perver de bizim değerimiz' dedi.

ANKARA – Bülent Arınç, AK Parti Ankara İl Başkanlığınca düzenlenen “Akif'ten Asım'a” adlı Mehmet Akif Ersoy'u anma programındaki konuşmasına “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla kadınları kutlayarak başladı.

Arınç, “Kadınlarımız toplumu doğuranlar, toplumun yarısını teşkil edenler, olmazsa olmazlarımız... Bizim için çok önemli. Bu dünyada birlikte el ele hayırlı hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Hükümetlerimiz döneminde kadına ve aileye yönelik muhteşem hizmetler yaptık” dedi.

AKİF’İ YAFTALAYAN CHP , ONUN ŞİİRİNİ OKUYOR
Bazı büyük insanların ölümlerinin, hayatlarından daha çok hizmet ettiğini belirten Arınç, şöyle devam etti:

“Hayatlarında unutulmuş, unutturulmak istenmiş, cenazesine bile sahip çıkılmamaya çalışılmış, gerici, yobaz hakaretleriyle küçültülmeye çalışılmış, mecburen ülkesinden ayrılarak gittiği ama ölümünden hemen öncesinde dönerek topraklarına bağlılığını ifade eden o güzel insana, 'Araplara kaçtı' diye hakaretler yağdırılmış. Bugün görüyoruz ki Akif, hem yeni yetişen gençlerimizin hem hükümeti yönetenlerimizin hem ilim ve irfan hayatımıza yön verenlerimizin elinde bir büyük meşaledir.

Kurban olduğum Allah sen nelere kadirsin ki yıllarca Akif'in fikrine, düşüncesine,suretine bakarak onun iman şairi olarak, İstiklal Marşı şairi olarak ve bugün her kıtasında gönlümüzden taşan ifadelerle bizi kucaklayan o mana iklimine bakarak bir zamanların meşhur suçlamasıyla mürteci yaftası alnına yapıştıranlar, CHP ilk defa kurultayını Mehmet Akif Ersoy'un şiiriyle başlıyor.

Kılıçdaroğlu partisinin kurultayında, en güzel ifadesiyle Tayyip Erdoğan'ın söylediği şiirlerini aynen tekrarlıyorsa bu Akif'in büyüklüğündendir, doğruluğundandır, Akif'in güzelliğindendir.”

İnancı sebebiyle başını örtenlerin özgürce üniversitelere girmesi gerektiğini söylediklerinde, kendilerine Mehmet Akif Ersoy'u örnek göstererek zulümler yapıldığını kaydeden Arınç, “Zulmedenler görüyorsunuz ki artık bitmiş ve tükenmiştir. O'nun şiirleriyle kurultaylar açabiliyorlar” dedi.

“AKİF DE NAZIM HİKMET DE ŞİVAN PERVER DE BİZİM DEĞERİMİZ”
Türkiye'de toplumsal barışı kurduklarını, herkesin birbirini kucakladığını, ret, inkar ve asimilasyonun geride kaldığını dile getiren Arınç, şunları kaydetti:

“Mehmet Akif de bizim değerimizdir, gönlü ana vatanında kalmış, Anadolu'da bir köyde mezarda yatmayı arzu eden Nazım Hikmet de bizim gönlümüzde yeri var, Şivan Perver de bizim değerimiz.

Yıllarca bizi karşı karşıya getiren, silahla, okla kurşun atanlar bugün bu toplumun kardeşliğini gördükçe bir hakikati teslim ediyorlar. AK Parti hükümetleri dönemi, 75 milyonun kardeş olduğu kucaklaştığı dönemdir. Irkı, etnik kökeni ne olursa olsun, müşterek bir tarihten, müşterek kaderden gelen insanların kucaklaştığı dönemdir. Manevi değerlerimizde ne varsa, kültürümüzde ne varsa, dilimizde, edebimizde, ahlakımızda neyi görmüşsek geleneklerimiz bugüne kadar bin yıl nasıl gelmişse, bunları tekrar bütün gönlümüzle kucaklıyoruz. Gün bugündür, Mehmet Akif Ersoy davasında muvaffak olmuştur.”

AKİF’İN BAHSETTİĞİ ASIM BAŞBAKAN ERDOĞAN’DIR
Asım'ın Ersoy'un gönlündeki gençlik olduğunu anlatan Arınç, şöyle devam etti:

Mehmet Akif'in Asım diye önüne koyduğu gençlerle Tevfik Fikret'in Haluk diye önüne koyduğu gençler birbirinden farklıdır. Biz Akif'in Asım diye ortaya koyduğu gençlerimizin ülkemizde yetişmesini, milletimizin hizmetinde koşmasını bekliyoruz. Bugün gençlerimiz elbette Akif'in bu özlemini yerde bırakmayacak ölçüde çok büyük hedeflere varmıştır. Akif'in hedefine koyduğu Asım diye gençliğin, bugün en güzel şekliyle karşımızdaki örneği Recep Tayyip Erdoğan 'dır.”