Bülent Arınç: Alaturka değil alafranga olmalı

Bülent Arınç: Alaturka değil alafranga olmalı
Bülent Arınç: Alaturka değil alafranga olmalı
Bab-ı Ali Toplantıları'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Başkanlık sistemi"ni anlatırken, "Yapacağımız işin alaturka olmaması lazım, alafranga olması lazım. Alafrangadan kastım, Batı'yı motamot taklit etmek değil. Bu sistemler hangi ülkede başarıyla yürüyorsa, sistemi birbirinden koparmamak lazım" dedi.

RADİKAL - Gayrettepe'deki Point Otel'de bu akşam düzenlenen "Yeni Anayasa Çalışmaları Işığında Demokratik Açılım Süreci ve Başkanlık Sistemi" başlıklı 124. Bab-ı Ali Toplantıları'na konuşmacı olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldı.

Arınç, Türkiye 'nin bir "siyasi partiler mezarlığı" olmaktan çıkması gerektiğini vurgulayarak, “Yargıtay Başsavcısı'nın iki dudağı arasından veya kaleminden çıkacak bir iddianameyle bir parti hakkında kapatma verilmemeli. Yargı kararı olsa dahi, Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonuçta siyasi bir karardır ve adeta bir insanın idamı gibi bir partinin kapatılması... Partileri millet kapatırsa bir anlam ifade eder" dedi.

AK Parti olarak 2015 seçimleri için en büyük iddialarının "yeni bir anayasaya sahip olmak" olduğunu söyleyen Arınç, "Yeni anayasayı eğer yine yapabilirsek, Meclis içerisindeki işlemeyen, çalışmayan ama 2015'ten sonraki profili görmediğimiz için bir ümitle diğer partilerin de iştirakiyle yapabilmektir. Eğer anlaşılabilirse, doğru olan budur. Yok onlardan bir çalışma gerçekleşmiyorsa, bizim gücümüz yeterse, en azından 330'u geçtiğimizi düşünerek söylüyorum, yani yine referanduma götürebilecek bir sayımız olursa, yeni anayasayı yapmaktır. 367'den fazla olursa, zaten sorun yok. Ancak her halükarda yeni anayasanın Meclis'te kabul edilmesine rağmen yine de halk oylamasına sunulmasını da şahsen arzu ediyoruz, arkadaşlarımız da bu kanaatte" şeklinde konuştu.

"YAPACAĞIMIZ İŞİN ALATURKA OLMAMASI LAZIM, ALAFRANGA OLMASI LAZIM"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet olarak öncelikle yeni anayasayı hedeflediklerini vurgulayarak, "Yeni anayasa yapabilecek güce gelirsek, bunun içerisine de bu hükümet modelini koymak mecburiyetindeyiz. Düşüncelerimiz, projelerimiz var ama sayın Cumhurbaşkanımız gibi doğrudan başkanlık sistemi, Türk tipi başkanlık sistemi, bunların hepsinin tartışılabileceğini ama gerçekleştirilmesi için seçimlerden sonraki gücümüzü görmek gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Başkanlık sistemi tartışmaları başladığında, bilir bilmez herkesin karşı çıkmaya başladığını, bazı kişilerin parlamentonun feshedileceğini söylediğini kaydeden Arınç, başkanlık sistemlerinin hemen hemen hepsinde, bazılarında senato da dahil olmak üzere bir meclisin mutlaka bulunduğunu dile getirdi. 

Bülent Arınç, "Check-balansta başkan bütün yetkilerini kullanırken, bazen bunların kongreden geçmesi de gerekebilir. Oralarda da Anayasa Mahkemeleri bazı yetkiler konusunda anayasal denetim yapabilir. Yapacağımız işin alaturka olmaması lazım, alafranga olması lazım. Alafrangadan kastım, yani Batı'yı motamot taklit etmek vesaire değil, bu sistemler hangi ülkede başarıyla yürüyorsa sistemi birbirinden koparmamak lazım" dedi.

"BEN FARKLI BİR CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM' DİYEN BİRİSİ CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NDA OTURUYOR"

Cumhurbaşkanı'nı doğrudan halkın seçmesinin kamuoyunun onayına sunularak kabul edildiğini hatırlatan Arınç, şöyle devam etti:

"Şimdi şöyle bir çelişkiden bahsedilebilir; 'Halkın yüzde 52 oyunu birinci turda almış bir cumhurbaşkanı var. Güçlü bir cumhurbaşkanıdır, adeta ilan edilmemiş bir başkanlık gibidir'. İyi ama, anayasada yazılı olan 102, 103, 104. maddelerinde cumhurbaşkanına tanınan yetkiler Meclis'ten seçilen cumhurbaşkanının yetkilerinin aynısı... Seçilme modeli değişti ama yetkiler konusunda değişiklik olmadı. Bugün cumhurbaşkanının geçmişten bu yana, yani 82 Anayasası var olduğu müddetçe yargıya ait yetkileri var, yürütmeye ait yetkileri var ve yasamaya ait yetkileri var. Pek çok atamalar yapabiliyor, pek çok kararlar da alabiliyor. Bu yetkileri kullananlar geçmişte bir başkasıydı, bugün bir başkası olmuştur. 'Bu yetkileri artık sen kullanamazsın' veya 'Bu yetkiler varken sen bu başkanlık sistemini düşünemezsin' demek, eğer bu bir çelişkiyse, bu çelişkinin sorumlusu biz değiliz. Anayasaya göre seçilen,  anayasada var olan yetkileri de bir başkan gibi kullanmaya çalışan, 'Ben farklı bir cumhurbaşkanı olacağım' diyen

birisi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda oturuyor. Eğer bu bir çelişkiyse, Anayasa'nın içerisindeki pek çok çelişkiler gibi bir bütünlük, bir ahenk, bir akort içerisinde yeni anayasayı yaparken, bu sistemi de gözden geçirip, en iyi hükümet modelini ortaya koymamız lazım. Bunun hazırlığına sahibiz ama bunun bugün için çok güncel, konuşulması, tartışılması gerekli olan bir konu olup olmadığı konusunda hükümetimizin görüşü, önce yeni anayasa. 'Ey millet bana yetki ver. Ben yeni bir anayasa yapacağım. Bu yeni anayasanın içerisinde de yıllardan beri eksikliği hissedilen, yeni güzel umdeler koyacağım' diye ortaya çıkıyoruz."

“SİYASETTE ÇOK GÜÇLÜ OLAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKAN OLUR DİYE ÖDLERİ PATLIYOR"

Başbakan Yardımcısı Arınç, başkanlık sistemi konuşulunca karşı çıkanların cehaletlerini gösterdiğini belirterek, şöyle dedi:

"İstemezükçüleri dinlediğiniz zaman bu sistemi de bilmedikleri anlaşıldı. Eğer Recep Tayyip Erdoğan gibi birisi siyasette çok güçlü olmasaydı, başkanlık iddiasını da o kişi ortaya atsaydı bu kadar karşı çıkmayacaklardı. Sisteme değil karşı çıkışları, bu şahsın başkan olmak istemesine. 'Bu kadar karizması güçlü, liderlik vasfı olan, 13 yıldır her girdiği seçimden başarıyla çıkan, 12 yıl aralıksız başbakan olmakla da son belki 50-60 yılın rekorunu kıran bir insanın bir de başkan olduğunu düşünün' diye ödleri patlıyor. Halbuki sistem için ne konuşacaksak onu konuşalım ama, şahıslara yönelik bir eleştiri zayıf kalabilir diye düşünüyoruz."  

Mehmet AKTARAN / İstanbul DHA


  http://www.radikal.com.tr/132247713224779

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başbakan yardımcısının özgül ağırlığı ve başkanlık - hamzaakyol

  AKP'nin kurucusu ve başbakan yardımcısı olan bir kişinin Tayyip Erdoğan karşısındaki özgül ağırlığı 0 (sıfır)'ın sadece birkaç gram üzerindeyse, o da arasıra, daha sonra tekrar sıfırlanıyorsa, vatandaşın değeri ne olabilir? AKP'nin kurucusu ve başbakan yardımcısının hışmından korktuğu tayyipten vatandaşı kim koruyacak? Ben Alman vatandaşı olmadığım halde almanyada, "alman başbakanı bana hiçbirşey yapamaz" diyebilirim. Sayın arınç, başbakan yardımcısı ve AKP'nin kurucusu iken, "Tayyip bana hiçbirşey yapamaz" diyebiliyor mu? Tayyibin isterse, herkesse herşeyi yapabileceği bir ülkede, kişiler değil de sistem tartışılabilir mi?

  Tayyip, istediğini ne pahasına olursa olsun elde ediyor. - hamzaakyol

  Arınç'ın bir tespiti doğru. Eğer başkan olmak isteyen Tayyip olmasaydı, başkanlık sistemi bu kadar tartışılmayabilirdi. Diğer tespiti ise yanlış, o da tayyip üzerinden başkanlık tartışmasının yanlışlığı hakkındaki düşüncesi. Birincisi tayyip başkanlığı, kendi keyfiliğine yasal kılıf için istiyor. bu nedenle başkanlık sisteminin kişi olmadan tartışılması diye birşey olamaz. ve bu kadar yolsuzluğa bulaşmış, yasaları bu kadar çiğnemiş, bu kadar suç işlemiş, normal demokrasilerde cumhurbaşkanı değil mahkum olacak birisinin başkan olacağı bir sistemde önce kişi tartışılır, tartışılmalıdır da. Sonuçta sistemler de kişilerle oluşuyor. Arınçın bile 2 gün sonra, "cumhurbaşkanımı çok severim" demek zorunda kaldığı bir ülkede, başbakanın arabasına tükürenin 7600 tl ceza ödediği, eleştirenlerin hapishanelerde gönderildiği, polislerin suçlunun değil, tayyibi eleştirenlerin peşinde koştuğu ülkede başkanlık hitler almanyasının yasallaştırılmasından başka birşey değildir. bu nedenle tayyibi tartışmadan başkanlık tartışılamaz.

  Radikal - user1050373

  Sevgili siyasetçilerimiz son zamanlarda o kadar saçma konuşuyorlar ki! Artık yorumlarda yazanlar yukarıda yazanlardan daha vasıflı insanlar tarafından yazılıyor. Düşünsenize eskiden ağırlığı olan bir kurum olan Tübitak'ın yazdığı şeyler eski hayvanat bahçesi müdürü tarafından yazılıyor:) Bu örneklerden onlarca verebiliriz. Asıl soru şu bu liyakat sahibi olmayan cahil insanların kurmaya çalıştığı uyduruk sistemle ne kadar daha yaşamak zorundayız?

  Saltanata giden yol. - karçiçekleri

  Sayın Erdoğan çıkıp farklı cumhurbaşkanlığını anlattı:" Bizim gleneklerimizde başkanlık sistemi vardır. Bu sistemle çiftbaşlılığı da giderebilirirz." Bu tamamen padişahlık sistemidir. Sonunda saltanata giden bir yol. Bunca saraylar, bunca emek sırf bir kaç yıl için mi? Arkasında Bilal da, Fatih de var. Adam 2071'i göze almış.

  köpeksiz köyde değneksiz gezmek - genco940

  halk seçtiyse kendine bir de saray yap demedi. % 52 ile bunları yapıyorsanız iyi ki fazlasını vermemişler kim bilir neler yapardınız. değirmenin suyunun kaynağı belli değilken emekliye iki ikramiye vermeye kalkan Kılıctar oğluna daha öncede yaptığınız gibi kaynak sormaya başladınız. Size gelince şapır şupur vatandaşa gelince yarabbi şükür. Engellilere verilen 272 lira maaşı dedenin, amcanın geliri var diye kesmekte olsa olsa size yakışır. Şimdide açığı bitti, örtülü ödenek. Dilenmez dilenciyi geçtiğinizin farkında mısınız.

  TİPİŞ TİPİŞ BAŞKANLIĞA! - Ali Karatay

  Erdoğan, kafasını kaldıranı döve döve bütün AKP'lileri başkanlık çizgisine getiriyor. Kimilerinin AKP'nin anarşisti yerine koyduğu Arınç'ın sözlerine bakın, artık itiraz başkanlığın kendisine değil, tipine!

  Getir ABD anayasasini - Volkan1

  Arinc,iki paragraf aciklama yapiyor.Biri tam cagdas dunyada olan baskanlik sistemi,sonra onu kendisi soylememis gibi ikinci paragrafta tam tersini soyleyebiliyor.Bunu cekindigi icin hep kacamak olarak veya iksinide soyleyeyimde halk hangisini begenirse begensin yeterki bize her iki dusunceyi savunan kesimden de oy gelsin dusuncesinde olmali.Son cumlede Erdogan cok gucluymus ,bilmem kac secim kazanmis,bazilari birde baskan olursa diye cekiniyorlarmis..Soru su Sn Arinc'a: Getirelim ABD anayasasini ,baskanlikta cagdas olani.Gorelim bakalim Sn Erdogan ,Obama'dan,Clinton'dan filan farki ne yapabiliyor.ABD anayasasinda kuvvletler ayriligi ,yasama ,yurutme kalin cizgilerle ayrilmis..Degisik bisey desen hemen onune kanunu koyarlar.Erdogan'in istedigi Putin vari baskanlik sistemi ve kimse bana karismasin,padisah olayim,istedigim gibi at kosturayimin yansimasi olan Turk Tipi Baskanlik Sistemi..