Bülent Arınç: Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarlığı'na atandı

Bülent Arınç: Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarlığı'na atandı
Bülent Arınç: Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarlığı'na atandı
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Hakan Fidan'ın yeniden MİT Müsteşarlığı görevine getirildiğini açıkladı.

RADİKAL - Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamada bulunuyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hakan Fidan'ın adaylığını geri çekmesiyle ilgili "Sayın Başbakanımız Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarı olarak görevlendirmiştir. Yakında görevine başlayacaktır" dedi. 

Arınç, "Fidan MİT Müsteşarlığı'na geri dönemez" diyen Haluk Koç için de "Çok konuşan ama boş konuşan insanlardan biridir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Erdoğan başkanlığında yapılan ikinci toplantı, yaklaşık 9 saat sürdü.

Toplantıya, genel seçimler nedeniyle istifa eden bakanların yerine getirilen Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ilk kez katıldı. İpek, Öztürk ve Bilgin, Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan kısa bir süre ayrılarak TBMM'de yemin etti.

Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk de Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması ve F-4 uçakları konusunda Kurul'a brifing verdi. Komutanlar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaklaşık 4 saat kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı 19 Ocak 2015'te yapılmıştı.

Hakan Fidan adaylığını geri çekti

Arınç'ın açıklamalarının önemli satır başları şöyle: 

"FİDAN EN YAKIN ZAMANDA GÖREVE BAŞLAYACAKTIR"

"Son günlerde en çok konuşulan isim. Aday olunca artık konuşulmaz diye düşünmüştüm. Mİlletvekili adaylığı için MİT Müsteşarlığı görevini bırakmıştı. Bu konuda ilk haberdar olan bendim. Spontane olarak sadece milletvekili olarak aday olmuşsa ısraf olduğunu söylemiştim.

Bakan olduğu takdirde bunun sonuçlarının ne olabileceğini tasvir etmiştim. Cumhurbaşkanımız da aday adaylığını olumlu karşılamadığını söyledi. Kendisinin pek çok bilgiye sahip olduğunu ifade etti ve zaman zaman tekrarladı.

Bugün itibariyle sayın MİT Müsteşarı kararından vazgeçtiğini Başbakanımıza iletti. Sayın Fidan her görevi yapacağını ifade etti.

Sayın Başbakanımız, Sayın Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığı'nda görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaktır."

Haluk Koç: Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarlığına getirilemez

"CEHALETİNİ ORTAYA KOYAR"

Arınç'a CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un Hakan Fidan'ın aday adaylığını geri çekmesine yönelik yaptığı, "Bir siyasi partiye üye olan Fidan yeniden MİT Müsteşarlığına getirilemez ve getirilmemelidir" açıklaması da soruldu.

Koç için, "Çok konuşan ama boş konuşan insanlardan biridir" ifadesini kullanan Arınç, şunları söyledi:

"Hakaretten başka bir şey bilmeyen garip bir siyasetçidir. Her kamu görevlisi aday adayı olmak için görevini bırakabilir. Aday adayı olduktan sonra da görevine geri dönebilir. Bir insan aday adayı olmuştur. 7 Nisan tarihinde siyasi partiler, adaylarını YSK'ya verir.

Bir insan adaylığa geçemezse eski görevine veya eş bir göreve dönebilir. Aday olması durumunda bile geri dönmesi mümkün olabilir. Mümkün olmayan yargı ve TSK mensuplarının geri dönüşüdür. MİT kanunu ve YSK kararlarında aday adaylığı için müracaat etmek isteyen birisinin geri dönüşü için bir engel yoktur. O konuşan kişi, aday adayı oldu, partiye üye oldu derse ancak cahaletini ortaya koyar."

TBMM Genel Kurulu'nda Fidan tartışması

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

Cumhurbaşkanı da eksiği var fazlası yok dedi. Süreçte ikinci bölüm bitti şimdi üçüncü bölüm başlayacak. Bazı partiler gensorular vermek üzere Meclis'i oyalamaya çalışıyorlar. Yapılan iş doğrudur ve yapılacaktır.