Bülent Arınç: Top hala HDP'nin ayağında

Bülent Arınç: Top hala HDP'nin ayağında
Bülent Arınç: Top hala HDP'nin ayağında
6,5 saat süren Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 'Biz çözüm sürecini milletimizin menfaatleri doğrultusunda sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız. Bundan önceki toplantıda top HDP'nin ayağında demiştim. Top hala o durumda' dedi.

RADİKAL - Başbakan Davutoğlu başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'daki Bakanlar Kurulu Toplantısı 6.5 saat sürdü. Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın açıklama yaptı.

Arınç, "Şimdi TBMM'de, ne garip bir koalisyon ki üç parti, birbiriyle hiç uyuşamayacağını, birbiriyle siyasi kararlar alamayacağını düşündüğümüz üç siyasi parti Meclis'te hiç akla gelmedik, İç Tüzük ile yakından uzaktan ilgisi olmayan birtakım hakaretler, eylemler, bağırmalar, yüzlerini kapatmalar, masaları yumruklamalar, birbirlerini ittirmeler... Bütün bunlarla İç Güvenlik Paketi'nin ve bağlı konuların görüşülmesini engellemeye çalışıyorlar" dedi.

Arınç’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

- “Parlamento gündeminde olan İç Güvenlik Yasası ile ilgili neler yapılabileceği konusunda bilgi sunuldu. Sanırım bu gece ki görüşmelerle birlikte ilerleme sağlanmış olacaktır. AB Bakanı Volkan Bozkır da kendi alanıyla ilgili bilgiler sundu. Brüksel’de yaptığı, yapacağı temaslar konusunda Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi.”

- “Yine sayın Mehdi Eker tarım sektöründe gelişmeler ve yeni projeler hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Sayın Başbakanımız önümüzdeki günlerde yapacağı basın toplantılarıyla özellikle çiftçilerimize hangi teşvik ve desteklerin getirileceğini açıklayacak. Sayın Başbakanımız Şah Fırat Operasyonu hakkında kapsamlı bilgi verdi. Biz de esasen özel güvenlik toplantılarında kısmen bilgi sahibi olduğumuz bu operasyonun başarıyla geçtiğini takdir ettik. Sayın Cumhurbaşkanı bugünkü konuşmasında Bakanlar Kurulu’nun ikinci kez kendi başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 9 Mart’ta toplanacağını söylemişti. Sayın Cumhurbaşkanımız anayasada var olan yetkisini zaman zaman kullanmak isteyebilir. Sayın Başbakanımız ile Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda mutabık olmuşlardır ve bu tarih 9 Mart olarak kararlaştırılmıştır.”

SORU – CEVAP

“ "Herkes İç Güvenlik Paketi'nin içerisinde ne olduğunu biliyor. Bunun Komisyonda bile görüşülmesi sadece üç gün sürmüştür. Şimdi TBMM'de, ne garip bir koalisyon ki üç parti, birbiriyle hiç uyuşamayacağını, birbiriyle siyasi kararlar alamayacağını düşündüğümüz üç siyasi parti Meclis'te hiç akla gelmedik, İç Tüzük ile yakından uzaktan ilgisi olmayan birtakım hakaretler, eylemler, bağırmalar, yüzlerini kapatmalar, masaları yumruklamalar, birbirlerini ittirmeler... Bütün bunlarla İç Güvenlik Paketi'nin ve bağlı konuların görüşülmesini engellemeye çalışıyorlar. Kılıçdaroğlu diyor ki ‘bunlar zaten kanunlarda var.’ Bunlar kanunlarda varsa şimdi tahkim edilmesinden niye rahatsız oluyorsunuz? Biz toplumu tehlikeden korumak istiyoruz, suçun işlenmesine zemin hazırlanmasına izin vermek istemiyoruz. Bir hukuk devleti olmanın gereklerini yerine getirmek istiyoruz. HDP için böyle olmayabilir. Türkiye ’nin her tarafında, suç işlemeyi adet haline getirmiş suç örgütleri var. Alfabenin tüm harflerini kullanan, bir de harflerin arasına tire koyan, üzerlerine üniformalar geçiren, insanların can güvenliğini tehlikeye atan örgütlere karşı biz her şeyi söyleyebiliriz de HDP ne söyleyebilir, onu bir düşünsüz. Olumsuz anlamda söylüyorum, HDP’yi bu konuda anlayışla karşılayabilirsiniz. Ama hayret ettiğimiz, hala inanmakta zorlandığımız bir şey var. Nasıl olur da MHP , sayın Bahçeli, partisinin adeta HDP gibi bu konuda yaptıklarına nasıl katlanabilir. Sayın Bahçeli ülkücüleri bile bir can kaybı olmasın diye sokağa çıkmaktan men ederken bu durumu anlamakta zorlanıyoruz. Bizim tanıdığımız ve yıllardan beri kendisine saygı duyduğumuz bir insan, bu konuda nasıl HDP ile işbirliği yapabilir? Bir anamuhalef partisi nasıl sokak eylemlerine arka çıkabilir? Bugün Meclis’te yapılanları anlamak mümkün değil. Halkımız çok iyi görüyor ve yaptıklarımızı takdir ediyor. Demokrasiyi yok etmek isteyenlere karşı bir tedbir almak istiyoruz.”

“HDP için, ‘ne yapsınlar, bu organik bağ içinde başka seçenekleri yok’ diyebilirsiniz. Benim asıl dikkat çekmek istediğim diğer iki partinin tavrıdır.”

“Biz çözüm sürecini milletimizin menfaatleri doğrultusunda sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız. Bundan önceki toplantıda top HDP’nin ayağında demiştim. Top hala o durumda.”

“Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlık sisteminin Türkiye için çok daha iyi olacağına inanıyor. Türkiye nasıl daha iyi yönetilir sorusuna cevap aranıyorsa bu konunun tartışılmasında fayda vardır ama bu şekilde olmaz. Tavukçuluk profesörü bile ‘başkanlık sistemi böyle olmalı’ diyor. Yeni anayasa yapılacağı zaman Türkiye için sistem tartışmasına gireriz, bunu mutabakatla yapmaya çalışırız. Çoğunluğumuz var ise de mutabakat sağlanamaması halinde halkın önüne getiririz.”

“Yaşları 16-17 civarında olan üç kişinin Türkiye’ye giriş yaptıkları tespit edilmiş. 17 Şubat 2015 tarihinde turist olarak Atatürk Havalimanı’ndan giriş yapılmış. Türkiye’nin burada hiçbir kabahati yok. Bugüne kadar Türkiye üzerinden terör örgütlerine katılmaya yönelik gelenlerle ilgili elimizden gelen tedbiri alıyoruz ama yılda 36 milyon turistin geldiği Türkiye’ye bu konuda söz söylenemez. Scotland Yard’ı ile meşhur olan İngiltere bu kızlarla ilgili zamanında bildirimde bulunmamıştır. Zamanında bildirimde bulunsalardı gereken yapılırdı.”

“Eğit-donat anlaşması için mutabakat belgesi 19 Şubat’ta imzalandı. Onay sürecinin ardından yürürlüğe girecektir. Programa Suudi Arabistan ve Katar da ev sahipliği yapmak istemiştir. Eğitim sürecinin Mart’ta başlaması öngörülmektedir. Eğit-donat konusunda aylardan beri sürdürülen çalışmalara mümkün bir noktaya gelmiştir. Biz Şah Fırat Operasyonu’nu başarıyla sonuçlandırdık ve bu operasyon yıllarca anlatılacaktır. Ancak muhalefetin İran ve Suriye’nin diliyle bizi eleştirmesi dikkat çekicidir. Biz hukuka uygun bir operasyon yaptık. Halit Avcı kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum. Müthiş, her anı dikkatle uygulanmış saat gibi işleyen bu operasyona dünyada hayranlık varken bazı ülkelerin eleştirisi bizi etkilemez.”


  http://www.radikal.com.tr/129998312999834

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  birisinin dediği gibi - genco940

  kandil top çeviriyor, hükümet kıç kıvırıyor geçinip gidiyoruz. Ölene kadar değil, seçime kadar.

  Milletin Sözcüsü!!! - recaizeybek

  Her toplantıdan sonra Sayın Bülent Beyin halki bilgilendirme!! basın açıklamaları için teşekkür ediyoruz.. Ama keşke bu bilgilendirmeler daha verimli ve tutarlı olabilse..... Mesela konuşma başlıklarına baktığımızda Bülent Bey diyor top BDP nin ayağında kendisi futbol terimi ile açıklamış. Bence de tam isabetli olmuş. Çünkü sen rakibini yenmek için gol atabilmek için topu rakibinden alman gerekiyor ama böyle bir dertleri olmadığı için bırak top BDP de kalsın istiyor. Bir diğer konu ise üç partinin (CHP MHP BDP) özellikle de BDP ve MHP nin iç güvenlik yasası için aynı görüşte olmasından yakınıyor.. Acaba demiyor mu bu iki zıt parti aynı düşüncede ve bize karşıysa bizim bir yerde yanlışımız olmalı.. AB bakanı bilgilendirme yapmış bence bunlar avrupa insan hakları mahkemelerinde kaç dava kaybettiğini anlatmıştır...ŞAH fırat (MAT) operasyonu ile ilgil acıklma; Dünya da hayranlık varken bazı ülkeler eleştirmiş diyor yoksa bu bazı ülkeler marstan mı ? :):)

  Top sahada, hakem Amerika, yan hakemler Almanya, Fransa, ingiltere, Rusya, - baizzet1925_379

  Maçin ilk kurali ofsayt yok, top dört köse, çakil saha, kaledeki aglar kaleye girisi kapatmis, maç Imrali ile kandil arasinda oynaniyor. Biz Türkler ise trübünlerde seyrediyoruz. yani maç Tribünlere oynaniyor, sadece gösteris için.

  düşünün yani - aharasa

  siz bakanlar kurulunda körler sağırlar birbirini ağırlar, yaw ne güzel bir paket yaptık herkesi sindireceğiz böylece olay çıkmayacak şahaneyiz filan kendinizi dolduruyorsunuz ve sırça köşkünüzden tepkilere anlam veremiyorsunuz. ama biz bunları yemiyoruz. daha çok baskıyla özgürlüğün gelemeyeceğini, o baskıların hep sizin lehinize çalışacağını biliyoruz. 3 parti de tepki veriyorsa kanununuzun iktidarınızın ne kadar vahim olduğunu düşünün. hani sen demiştin ya bülent bey bizden nefret ediyorlar ülke yönetilemez olacak. işte o durum budur.