Bülent Arınç yine TBMM Başkanı

İlk iki turu önceki gün yapılan ve sonuç alınamayan Meclis Başkanlığı seçimi, dün sonuçlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın desteklediği AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç...

ANKARA - İlk iki turu önceki gün yapılan ve sonuç alınamayan Meclis Başkanlığı seçimi, dün sonuçlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın desteklediği AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç, üçüncü turda 381 oy alarak ikinci kez TBMM Başkanlığı'na seçildi. TBMM Başkanlığı için son anda aday olan AKP İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, üçüncü tur öncesi adaylıktan çekildi. Üçüncü tura tek aday olarak katılan Arınç, 478 milletvekilinden 381'nin oyunu alarak ikinci kez TBMM Başkanı seçildi. Seçimde 91 oy boş çıktı 6 oy da geçersiz sayıldı. AKP'nin Meclis'te 368 milletvekili bulunuyor. Oturum başkanı İsmail Alptekin oy kullanamadığı için Arınç'ın AKP'nin 367 oyunun yanı sıra bağımsız ve DYP milletvekilleriyle CHP'lilerin de oyunu aldığı ortaya çıktı.
Erdoğan'ın aday göstermesini protesto etmek için ilk iki turda 'boş oy' kullanan ya da Yıldız'ı destekleyen AKP'lilerin tümü üçüncü turda "Tepkimizi gösterdik" diyerek Arınç'a oy verdi.