Bülent Arınç: Yüzde 50 bize nefretle bakıyor, siyaseti biz yumuşatmalıyız

Bülent Arınç: Yüzde 50 bize nefretle bakıyor, siyaseti biz yumuşatmalıyız
Bülent Arınç: Yüzde 50 bize nefretle bakıyor, siyaseti biz yumuşatmalıyız
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Biz yüzde 50 oy alıyoruz. Fakat geriye kalan yüzde 50'de bir nefret söylemine dönüşüyor. Bu, bizim yüzde 50 oyumuza engel olmaz. Ama Türkiye yönetilebilir bir ülke olmaktan çıkabilir" dedi.

RADİKAL – Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNN Türk televizyonunda katıldığı programda “ AK Parti ’nin geleceği konusundaki endişelerini” anlattı ve çok ilginç, tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

“Biz yüzde 50 oy alıyoruz. Fakat geriye kalan yüzde 50’de bir nefret söylemine dönüşüyor. Eskiden sokağa çıkardık taraftarımız bizi çok severdi. Karşıdaki muhalifler de saygı duyardı. Şimdi bir nefretle bakış seziyorum. Kemikleşme, kamplaşma var” diyen Arınç’ın sözlerinden öne çıkan noktalar şöyle:

“AK PARTİ’DE ÇIKARA DAYALI SİYASET OLABİLİR, ANAP’I YIKAN DA BU”
Haksızlık yapmamış olmak lazım. Haktan yana olmak lazım. Bu unsurları yaşatırsak bizi top tüfek yıldıramaz. Ama adalette, haksızlık yapmakta veya emaneti ehline vermemekte, kısa devre ve çıkara dayalı siyaset yapmakta adım atmaya başlarsak veya birileri böyle bir tehlikeyi karşımıza getirirse o zaman sıkıntı olabilir. Böyle bir şey var mı Ak Parti’de? Olabilir. Nihayet malzemesi insan olan bir partiden bahsediyoruz. Emanet ehlinde olmalı. Onun bunun yakınında, tarafında, şurasında, burasında kesinlikle olmaz. ANAP’ı yıkan budur, DYP’yi yıkan budur. CHP ’yi bu halde bırakan budur. Bir tanesi bu…

TÜRKİYE YÖNETİLEBİLİR BİR ÜLKE OLMAKTAN ÇIKABİLİR”
İkincisi de biz yüzde 50 oy alıyoruz. Fakat geriye kalan yüzde 50’de bir nefret söylemine dönüşüyor. Biz eskiden sokağa çıkardık taraftarımız bizi çok severdi. Karşıdaki muhalifler de saygı duyardı. Şimdi bir nefretle bakış seziyorum. Kemikleşme, kamplaşma var. Bu bizim yüzde 50 oyumuza engel olmaz. Ama Türkiye yönetilebilir bir ülke olmaktan çıkabilir. Biz yumuşatmalıyız. Siyasette yumuşak dil çok önemlidir. Bağırarak, çağırarak, küçülterek onu güçsüz kılarak bir noktaya getirdiğiniz zaman misal doğru mudur bilmiyorum ama kediyi çok sıkıştırırsanız sonunda yüzünüzü cırmalar.

“DAVUTOĞLU, MODAYA UYAYIM DA BİR GÜRLEYEYİM’ DEMEMELİ”
Siyasette yumuşak dil çok önemlidir. Bağırarak, çağırarak, küçülterek, onu güçsüz kılarak bir noktaya getirdiğiniz zaman, misal doğru mudur bilmiyorum ama, kediyi çok sıkıştırırsanız yüzünüzü cırmalar... Davutoğlu çok iyi bir kimlikle çıktı. Yüzü gülen bir insan. Sözü yumuşak olan, tarihten gelip bugünü bilen bir insana ihtiyacımız varmış. Bu insanın siyasette şiddet dilini kullanmaması lazım. Şu anda kullanmıyor. ‘Ben de modaya uyayım da bir gürleyeyim’ derse kitleler üzerinde bir kutuplaşma beni korkutuyor. İnsanlara hükmeden, dayatan bir siyaset dilini kullanmamak lazım. Hele hele hareket edici, küçültücü hiçbir davranışın içinde olmamalıyız.

“467 BİLE OLSA REFERANDUMA SUNULMALI”
Referandum (Cumhurbaşkanı’nın başkanlık için 400 vekil istemesi) Sayın Cumhurbaşkanımız bunu söylüyor. Anadolu’da derler ki ‘Ağanın eli tutulmaz.’ Yani millet ağa ise vereceğinin eksik veya fazla olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla güçlü bir siyasi iktidar olmalı ve tek başına yapmalı. Tek başına yapmalı dedikten sonra ben şunu ilave ediyorum: Yani 367 bile olsa, 467 bile olsa yine referanduma sunulmalı diye düşünüyorum. Yani halk ne diyecek, onu görmemiz lazım.


  http://www.radikal.com.tr/1288847128884711

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KISKANCLIK - Equalizer001

  Bülent Arınç: ?Yüzde 50 bize nefretle bakıyor, siyaseti biz yumuşatmalıyız? Sn. Arinc; yuzde 50?nin size neferetle bakmasinin sebebi yumusak siyasetci olmadiginizdan degil, AKP?yi ve sizi kiskandiklarindan dolayidir. Biz millet olarak kiskanc bir milletiz. Bizde olmayip da basklarinda olan herseyi kiskaniriz. Devlet?in sarayini kiskanan bir millete pamuk sekeri gibi yumusak olaniz bile iktidar hukumetinden nefret etmelerini onliyemezsiniz. Dolayisiyle; senden nefret edenere sirin gozukmek icin kendinizi ve partinizi alcatmayin. ?Kıskançlık, bütün fenalıkların en büyüğü ve ona sebebiyet veren kimselere en az merhamet edenidir.?__François de La Rochefaucauld

  Bravo - anarshit

  Takdir ettim Sn. Bülent Arınç'ı? Tecrübeli siyasetçi olduğunu tekrar kanıtladı. Hiç beklnemedik bir anda gelecek sonu görebilmiş.

  Gider ayak doğrular - drhil

  Herhangi bir ülkede halkın yarısının nefret ettiği biri başkan olursa işin sonu nereye varır? Düşünenleri var mı içlerinde diyordum.

  ÇOK DOĞRU BİR YORUM - Sebodil

  Sayın Arınç'ın bu yorumuna ben de katılıyorum.Yüzde ellinin oyunu almak ne kadar büyük başarısı ise yüzde ellinin nefretine muhatap olmak da o kadar büyük başarısızlıktır.Bu gerçeğin beş -altı yıl önce farkına varılmış olsaydı,ülkemiz çok farklı bir konumda olurdu.Yanlış ,yetersiz,verimsiz,taklitçi ve ezberci öğretim ; sistem bütünlüğü içersinde düşünme becerisi ve bütün vatandaşlarının takdirini kazanabilecek yetkinlik kazandıramıyor. Umarım bu durumun da farkına varılır ve gerekli önlemler alınır. Sistem bütünlüğü içersinde yaratıcı ve üretken düşünme ve doğru akıl yürütme becerisi kazandırabilecek öğretim modeli kolaylıkla işletilebilir.Çok zaman istemez.Çok yatırım istemez.İletişim alt yapısı hazırdır.İşletilemiyor.Yüzde ellinin nefretini sevgiye dönüştürmek öğretim sisteminde yapılacak bilimsel düşünme disiplinine uygun düzeltmelerle mümkündür.Selam,sevgi ve saygılar.

  senin işin bitti - efeg27

  Ekonomide duvarın önüne geldiniz, şirketler bile dolar toplayıp borçlarını TL ye çevirmeye çalışıyorlar ki krizde çökmesinler. Öyle bir çöküş olacakki 2001 krizi masal gibi kalacak üstelik bu sefer ne özelleşecek ne satacak bir şey kaldı! Babacan da gidiyor kısacası 12 yıldır yediğiniz nanelerin cezasını bu halk 50 sene ödeyecek. Kötü olan ise zaten ödeyecektik lakin o kadar uyarmış olmamıza rağmen uyandıramadık, erken uyansalar belki daha az ceza öderdik. Ayrışma derken yandaşları diyorsun galiba... şöyle diyeyim oluşan nefreti torunun torunları bile bertaraf edemeyecek. Toplumun bir çok kesimi Kürtlerin ayrılmasını bekliyor, sonra sıra bize gelecek bizde ayrılacağız, bundan sonra eyyyy cehape eyyy mehape eyyy hedepeee diyemeyeceksiniz...

  neden acaba - user396988

  nasil bu hale geldik acaba sevgili Bulent Arinc??

  Nasıl fark ettiniz. - user781727

  Tarafsız olması gereken kurumlar bile artık tarafsız değil. 1 gün önce 1 televizyon kanalında ,Akif beki, oral çalışlar gibi gazetecilerle açık oturumdaydınız. Politika yapsaydım, sizin yerinizde olmak istemezdim. Bir tane muhalif gazeteciyi bile karşınıza alıp konuşamıyorsunuz izlenimi edindim. Eskiden siyasi ler, hatta siyasi liderler televizyonlarda karşı karşıya gelirdi, mertçe tartışırlardı, herkes seyrederdi,12 eylül cunta yönetimi zamanında bile öyleydi, halk necdep calp'i Turgut Özal'i öyle tanıdı . Artık mertlik te kalmadığına göre. Muhalifler tabii ki saygı duymaz. Kulaklarınızı tıkadığınız insanlar, aile fertleriniz bile olsa nefret eder. normaldir. Geç anlamışsınız. Birde 400 milletvekili alırsanız, allah korusun. kim tutar sizi.