Bülent Arınç'tan askerlik süresi açıklaması

Bülent Arınç'tan askerlik süresi açıklaması
Bülent Arınç'tan askerlik süresi açıklaması
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Askerlik süresinin kısalıp kısalmayacağı yönündeki sorular üzerine Arınç, konunun gündemlerinde olmadığını söyledi

Radikal.com.tr – Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hükümet olarak gündemlerinde askerlik süresinin kısaltılması yönünde bir konunun ‘şimdilik’ olmadığını ifade ederken, ‘ileride’ şartlar bağlı olarak bir düzenlemenin yapılabilmesinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Arınç, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın teşkilat yapısına ilişkin kanun tasarının Meclis’e sevkini kararlaştırdıklarını belirtirken, bu tasarıda Afyon’da geçen yıl yaşanan cephanelik patlamasında hayatını kaybeden 25 askere ilişkin de bir düzenlemenin yer aldığını bildirdi. Arınç, bu tür olaylarda hayatını kaybedenlerin de artık ‘terörle mücadele kapsamında şehit’ sayılacağını söyledi.

Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen kararnameler de olduğunu belirten Arınç, belediyelere gönderilen ödeneklerden borçlarına karşılık yapılan kesintinin 2013’ün Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları itibariyle yapılmamasına ilişkin olduğunu söyledi. Buna göre, bu dört ay için belediyelere, borçlarından kesinti yapılmadan ödenekler gönderilecek. Bir başka kararnameyle de sulama tesislerinin işletme ve bakım ücret tarifelerini yüzde 40 oranında düşürülürken, Arınç bu düzenlemenin çiftçilerin sulama giderlerinde önemli bir indirimi sağlayacağını ifade etti.

ASKERLİĞİN KISALMASI ‘ŞİMDİLİK’ GÜNDEMDE DEĞİL

Soruları da yanıtlayan Arınç, yeni bir bedelli askerlik düzenlemesinin gündemlerinde ‘kesinlikle’ olmadığını söylerken, askerliğin süresinin kısalmasının ise ‘şimdilik’ söz konusu olmadığını belirtti. Arınç,
“Şu an itibariyle askerlik süreleriyle ilgili kısaltılması da gündemde değildir yani bugün verdiğimiz bir kara yoktur. Ancak yine TSK’nın asker ihtiyacı, Türkiye’nin geldiği nokta, konjonktür bu sürelerin kısaltılması için uygun bir ortamı önümüze koyarsa yeni bir düzenleme yapılabilir” dedi.

SURİYE İLE İSRAİL’İN MÜNASEBETİ

Arınç bir başka soru üzerine İsrail’in Suriye’ye yönelik füze saldırısına doğrudan değerlendirmekten kaçındı. Esad rejimini iç ayaklanmadaki tutumu nedeniyle sert bir dille eleştiren Arınç, “İsrail tarafından gönderilen Suriye’ye gönderilen füzeler, ateşler, bombalar neyse bunlar Suriye ile İsrail arasındaki başka münasebetlere işaret ediyor onların açıklamasını kendi ülkeleri her halde daha iyi yaparlar” dedi.

‘‘ÇÖZÜM SÜRECİ’Nİ HUKUK SINIRLARINDA GÖTÜRÜYORUZ’

Arınç, PKK ’nın çekilmesine ilişkin güvenlik güçlerinin alacağı pozisyon için bir protokolün söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine de süreci hukuk sınırları içinde götürdüklerini belirterek, “Yurt içi veya yurt dışı operasyonlar konusunda bu direktif olduğu zaman direktif verilir, bu talimat olduğu zaman bu talimat verilir, kararname çıkarmak gerekiyorsa bunu da yaparız” dedi.

Arınç, Mavi Marmara saldırısında ölen ve yaralananlara tazminat ödenmesini konusunda bugün Tel Aviv’de ikinci toplantının yapıldığını, sonuca varılması için üçüncü bir toplantısının söz konusu olabileceğini belirtti.

İNTERNETTEN “HESAP BOŞALTANLARA” KARŞI YASA

Arınç, Kurul’da, bilgisayar korsanları tarafından kurulan ‘suç örgütleri’ne yönelik de bir tasarı görüşerek imzaya açtıklarını; tasarıyla bu tür örgütlerin kişilerin elektronik sistemlerde oynamalarla para transferleri yaptıkları ve kumar sayılabilecek bazı açıklamalarda bulunduklarını belirtti.

GALATASARAY ’IN ŞAMPİYONLUĞU LİGHT KONU

Arınç, Galatasaray’ın şampiyonluğunu basın toplantısının başında kutlamak için notlarının başına yazdığını ancak gündemdeki konuları nedeniyle ‘çok light’ bir konuyla başlamayı uygun bulmadığını bir gazetecinin “Bakanlar Kurulu’nda Galatasaray konuşuldu mu?” sorusu üzerine söylerken, valiler kararnamesine ilişkin bir soru üzerine de “Bilgim yok” dedi.