Burhan Kuzu: Kavakçı için bir şey yapılamaz

Burhan Kuzu: Kavakçı için bir şey yapılamaz
Burhan Kuzu: Kavakçı için bir şey yapılamaz
Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Merve Kavakçı'nın milletvekilliği düşürülmüşse iade-i itibar anlamında bir şey yapılamayacağını söyledi.

ANKARA – Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, Radikal’in ortaya çıkardığı, 28 Şubat’ın simge isimlerinden Merve Kavakçı’ya ‘milletvekili kimlik kartı’ verilmesi, ‘Meclis Albümü’ne alınması’ gibi düzenlemelerle iade-i itibar verilmesi operasyonunu değerlendirdi.

Şu an mahkum olan milletvekillerine bile maaş ödeme, ödenek verilme gibi imkanlar sağlanırken, bu konuda da bir şey yapılacaksa yapılması gerektiğini belirten Kuzu, “Eğer gerçekten milletvekilliğinin düşürülmesi söz konusu ise o zaman bir şey yapamazsınız” dedi.

Kavakçı’nın milletvekilliğiyle ilgili farklı değerlendirmeler olduğunu söyleyen Kuzu, şöyle devam etti:

“Bir karambol havası var orada. Bir kısmı diyor ki, ‘ ABD vatandaşlığı nedeniyle’, bazıları da ‘böyle bir şey yok, Meclis Başkanlığının o günkü uygulaması ile oldu’ diyorlar. Bunlar ortaya konulmalı. Yasanın öngördüğü anlamda düşme varsa şu söylenenlerin hiçbiri ona verilemez, çünkü vekil olmamış oluyor. Ama düşme değil bir karambol söz konusu ise bu düzeltilebilir."

AKTAŞ’IN VEKİLLİĞİ DÖNEM SONUNDA DÜŞÜRÜLEBİLİR
Burhan Kuzu, milletvekili seçildikten sonra aldığı hapis cezası onaylanan tutuklu Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın milletvekilliğinin düşürüleceği yönündeki iddialarına da cevap verdi. Anayasa 83’üncü maddede verilen cezaların dönem sonuna kalacağının açıkça yazıldığını, 84’üncü maddede de hangi hallerde düşeceği belirtilerek mahkeme kararlarının ifade edildiğini hatırlatan Kuzu şunları söyledi:

“Buradaki istisnai durumu 14. maddeye yapılan atıftır. Bu mahkum olan milletvekilinin suç tipi olanları kast ediyor. Ama ne gerekçede bunu görüyorsunuz ne maddede bu konuda bir tablo var. Bu anayasanın yazımından kaynaklanıyor. 82 anayasasında bu açıdan kötü bir yöntem izlendi. Evvela Anayasa Komisyonu metni hazırladı. Danışma Meclisi’ne geldi ve askeri konseyin bulunduğu 5’li gruba geldi. Her biri önüne gelen metni çizdi, ilave etti, çıkardı. Madde bağlantısına bakmadı. Bağlantı hataları çok, sadece bu metin de değil. Burada açık bir tezat oluştu.”

Konu bir ceza yaptırımı olduğu için kanaatinin bu cezanın dönemin sonuna bırakılması yönünde olduğunu ifade eden Kuzu, “Çünkü ceza yaptırımlarında lehe olan kural işletilir. Yani mahkumun lehine olan işletilir. Benim kanaatim dönemin sonuna kalmalı. Meclis Başkanlığı bunu inceliyor. Bildiğim kadarıyla bilgi olarak sunuyor. Şimdi Meclis Başkanı yorum yaparak bunun dönemin sonuna kaldığını söyleyecek veya 84’üncü maddeyi uygulayarak görevi bitmiş diyecek. Nasıl uygulama yapar bilemiyorum” dedi. (anka)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Van

  ,

  Ankara

  ,

  Mahkeme

  ,

  Anayasa

  ,

  28 Şubat

  ,

  yorum

  ,

  Ceza

  ,

  suç

  ,

  hapis

  ,

  mahkum

  ,

  zaman