Burhan Kuzu'dan tartışma yaratan 'Kenan Evren' mesajları

Burhan Kuzu'dan tartışma yaratan 'Kenan Evren' mesajları
Burhan Kuzu'dan tartışma yaratan 'Kenan Evren' mesajları
12 Eylül cuntasının lideri Kenan Evren'in ölümünün ardından, Türkiye'de neredeyse her siyasi görüşten insanlar darbe döneminin uygulamalarını eleştirirken Evren'i 'zorunlu din dersi' nedeniyle öven AKP'nin Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu sosyal medyada büyük tepki topladı.

RADİKAL – 12 Eylül askeri darbesinin mimarı Kenan Evren'in dün gece hayatını kaybetmesinin ardından hakkında çok az olumlu söz söylendi. Askeri rejimin işlediği suçlar ve topluma yaşattığı acıların simge isimlerinden biri olan Kenan Evren 98 yaşında öldü ve yaşlı cuntacının ölümü gece boyunca darbe ve yaşattıklarının yeniden ülke gündemine girmesine neden oldu. Sosyal medya kullanıcıları da sayısız mesajla 12 Eylül dönemindeki hukuksuzlukları ve insan hakları ihlallerini eleştirdi. Öyle ki Kenan Evren’in arkasından rahmet dileyen, iyi bir söz söyleyen tek bir kişi bulmak olanaksızdı.

Ancak, Kenan Evren’i öven ‘numunelik’ mesajlar arayanların imdadına AKP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu yetişti. Twitter’da bol etkileşimli mesajlarıyla sık sık ilgi uyandıran Kuzu, bu kez de Kenan Evren’in en önemli icraatının, okullarda zorunlu din dersi uygulaması olduğunu belirten bir tweet attı ve şöyle yazdı: 7.Cumhurbaşkanı Evren vefat etti. Yaptığı en önemli icraatı, din kültürü ve ahlak dersini ilk ve orta öğretimde zorunlu ders saymasıdır.

Twitter kullanıcılarının büyük tepki gösterdiği bu mesajın ardından yazmaya devam eden Kuzu, bir süre sonra da “12 Eylül Darbesi yapıldığında Ülkede 5200 gencimiz öldürülmüş durumdaydı. Bu ölüme sebep olanlar bu gün sarmaş dolaş. Olan gençlere oldu” diye yazdı.