Bürokratlar vekillik için kuyruğa girdi, istifalar art arda geliyor

Bürokratlar vekillik için kuyruğa girdi, istifalar art arda geliyor
Bürokratlar vekillik için kuyruğa girdi, istifalar art arda geliyor
Bürokratlar vekillik kuyruğuna girdi. Birçok isim isitfalarını sunmaya başladı. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, siyasete girme kararı aldı. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Yayman da adaylık için istifa etti.

RADİKAL-Yaklaşan genel seçimlerde aday olmak için kamu çalışanlarından istifa haberleri art arda gelmeye devam ediyor. Özellikle bürokrasi kesiminde görülen istifalar için son gün yarın... MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın vekillik için istifası konusundaki tartışmalar bitmeden, şimdi de ekonominin en güçlü bürokratı olarak görülen, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, siyasete girme kararı aldı. Ağbal, istifasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sundu. Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı ve Aysel Alp'in haberine göre vekil olmak için görevinden ayrılan Ağbal'ın istifası, yarından itibaren geçerli olacak.
Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü öğretim üyesi ve Vatan gazetesi yazarı  Hüseyin Yayman  AKP'den adaylık için  üniversitedeki görevinden istifa etti.Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu da  milletvekili adaylığı için istifa etti.

BÜROKRASİ ATAMALARINDAKİ KİLİT İSİM

2009'tan bu yana Maliye bürokrasinin başında bulunan Ağbal, Başkent'te başta ekonomi olmak üzere, bürokrat atamalarındaki en kilit isimler arasında sayılıyor.
Ağbal'ın, AK Parti'nin iktidarını koruması halinde, yeni hükümette ekonomi yönetiminden sorumlu bakanlıklardan birini alabileceği konuşuluyor.

YAYMAN DA İSTİFA ETTİ

Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü öğretim üyesi Hüseyin Yayman, 7 Haziran genel seçimlerinde milletvekili olmak için akademik görevinden istifa etti.  Yayman, "Milletimizin refahı, demokrasimizin standardının yükseltilmesi ve Yeni Türkiye projesine katkı sunmak amacıyla AK Partiden siyasete giriyorum." cümleleri ile başlayan istifa mektubunda "Büyük Türkiye hayalini gerçek kılmak ve 21. Yüzyılın Türkiye'nin asrı olması için aziz milletimizin emrindeyiz. Bu sebeple mensubu olmaktan gurur duyduğum Gazi Üniversitesi öğretim üyeliği görevimden ayrılıyorum... 2015 seçimleri ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olsun..." diyerek AK Parti saflarında siyaset yapma kararını duyudu. Yayman isitfa kararını CNN TÜRK'te katıldığı programda da dile getirdi.

Harran Üniversitesi Rektörü istifa ettiFİDAN'IN ÇALIŞMA ARKADAŞI DA İSTİFA ETTİ

Sosyal Güvenlik Kurumu İnşaat ve Emlak Daire Başkanı Abdullah Kavaklı da milletvekili aday adaylığı için istifa eden bürokratlar kervanına katıldı. Kavaklı, 2003-2007 yılları arasında TİKA Başkanlığı yapan Hakan Fidan ile Daire Başkanı olarak çalışmıştı. Fidan'ın yakın arkadaşları arasında gösterilen Kavaklı, 2004-2011 yılları arasında Personel, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı idi. 2011-2012 arasında Başkan Müşaviri olan Kavaklı, 2012 yılında İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığına atanmıştı. Kavaklı bugün Ak Parti'den milletvekili aday adayı olmak için istifasını verdi.


ULAŞTIRMA ESKİ MÜSTEŞARI DA SİYASET YOLUNDA

Yine Ankara kulislerinde, siyasete girecek bürokratlar arasında Ulaştırma Bakanlığı eski Müsteşarı Habib Soluk'un da adı geçiyor. Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından, Soluk da emekliliğini isteyerek, Müsteşarlık görevinden ayrılmıştı.

Memurların AKP'ye hücumunun nedeni: Dönüşleri muhteşem oluyor


HAMZA YERLİKAYA DA İSTİFA ETTİ

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, 25. dönem milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti. İstifa yazısını Gençlik ve Spor Bakanlığı'na veren Yerlikaya'nın AK Parti'den İstanbul aday adayı olacağı öğrenildi. Yerlikaya, istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, bugüne kadar kendisine destek olan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a ve ekibine teşekkür ederek, "Yeni Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve parti teşkilatımızın vereceği her görevi layıkıyla yerine getirmeye hazırım" dedi.

ESKRİM FEDERASYONU BAŞKANI DA İSTİFA ETTİ

Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin Ak Parti'den milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden ayrıldığını bildirdi. Bilgin, yaptığı yazılı açıklamada, 8 yıldır federasyon başkanlığını yürüttüğünü ve önemli başarılara imza attıklarını belirterek memleketi Trabzon’dan, AK Parti milletvekili aday adayı olmaya karar verdiğini açıkladı.

MEB'DEN VEKİLLİK İSİTFALARI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik, Yusuf Büyük ve   Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimler öncesi, milletvekili aday adayı olmak üzere görevlerinden istifa etti.

PANOBİRLİK BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Konya'da Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Ak Parti'den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

AB BAKAN YARDIMCISI YENİDEN SİYASETE DÖNÜYOR

AB Bakanlığı'nda, Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükaya da yeniden siyasete dönüyor. Daha önce AK Parti milletvekilliği yapan Büyükaya, daha sonra AB Bakan Yardımcısı olarak atanmıştı. Büyükaya, 1 Şubat itibarıyla istifa etmişti.

Trabzon'a Dünya Şampiyonu milletvekili aday adayı


İKİNCİ İYİMAYA DA SİYASETE GELİYOR....

Siyasete giren bir başka önemli isim de, halen AK Parti Ankara Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın kardeşi Osman İyimaya da siyasete giriyor.
Osman İyimaya, siyasete girmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

ÇEVRE BAKAN YARDIMCISI DA İSTİFA ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Bakan Yardımcısı Muhammed Balta, ile Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş da siyasete girmek için istifa etti.

ERDOĞAN’IN ESKİ DANIŞMANI DA İSTİFA ETTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı dönenemide 12 yıl boyunca danışmanlığını Türker Yörükçüoğlu daha sonra Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olmuştu.
Yörükçüoğlu müsteşar yardımcılığı görevinden ayrılarak siyasete girmeye karar verdi.

EN ESKİ MÜSTEŞAR EMEKLİ OLDU SİYASETE GİRECEK

AK Parti hükümetinin iktidarı dönemindeki en eski müsteşar olan Tarım bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları de siyasete girmek için emekliliğini istedi.
Mirmahmutoğulları yarından itibaren emekliye ayrılıyor. Tarım Bakanlığı’ndan ayrıca Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci de görevinden ayrılanlardan.

İLK BAŞÖRTÜLÜ BAKAN YARDIMCISI DA GİDİYOR
Türk bürokrasisindeki ilk başörtülü bakan yardımcısı olan Çiğdem Atabek’in de aday olmak için görevinden istifa etmesi bekleniyor.
Aile Bakanlığı’ndan ayrıca müsteşar yardımcıları Gazi Alataş ve Ömer Bozoğlu’nun da yine vekillik için istifa etmesi bekleniyor.

YADİGAR HANIM SÜRPRİZİ
En üst düzey kadın bürokrat olan SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın da istifa etmek üzere olduğu ve siyasete atılacağı kulislerde konuşuluyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN İSİMLER
Sağlık Bakanlığı Türkiye halk sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan ile Bakan danışmanları Dr. Mustafa Kiremitçi ve Zafer Tarıktaroğlu kısa süre sonra istifa etmeleri bekleniyor.

ÇİÇEK’İN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ İSTİFA ETTİ
Bürokrasideki istifalar TBMM’ye de taşındı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in özel kalem müdürü Mücahit Durmuşoğlu da istifasını verdi. Durmuşoğlu’nun Osmaniye’den aday olmak için istifasını verdiği öğrenildi.


KURTULMUŞ’UN DANIŞMANI ADAY OLUYOR
Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay milletvekili adayı olmak için istifasını hafta sonu açıklamıştı. Basın İlan Kurumu’nda yöneticilik yapan, aynı zamanda Numan Kurtulmuş’un da basın danışmanı da olan Mustafa Canbey’den de Balıkesir’eden aday olmak için istifa etti.