@omererbil

Bursa'da dengeler değişecek mi?

Bursa'da dengeler değişecek mi?
Bursa'da dengeler değişecek mi?
Ak Parti'nin kalesi konumundaki Bursa'da aritmetik ortalamada çok büyük değişiklik beklenmiyor. İşsizlik, tarım politikaları AK Parti'nin aleyhine işlese de merkezde yine büyük çoğunluk kendi partisine oy verme eğiliminde. Ancak gerek ekonomik durum gerekse işçi eylemleri CHP ve MHP'ye geçen seçime göre bir vekil daha kazındıracak gibi...
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 2014 verilerine göre 2 milyon 787 bin nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa’da seçmen sayısı 1 milyon 700’bini geçti. Ekonomi olarak ülkenin en zengin şehirlerinden olan Bursa’da tarımın yeri ayrı. İstanbul’a yakınlığı, ihracatın kolaylığı tarımı sanayi ile yarıştırır hale getirdi.

Başta zeytin olmak üzere, şeftali, incir, çilek gibi bahçe tarımı ile uğraşan çiftçiler hükümetin tarım politikasından şikâyetçi. Son 5 yıldır zeytin fiyatında hiçbir artış olmamasına karşılık, mazot, gübre, ilaç gibi çiftçinin olmazsa olmaz malzemelerindeki yüzde yüze varan artış şikâyetin en başında geliyor. Tarım desteklemeleri bir nebze çiftçiyi rahatlatsa da zararın büyüklüğü bu açığı kapatmaya yetmiyor. Haliyle çiftçi ailelerin bir kısmı özellikle de daha önce AK Partiye oy verdiğini söylemekten çekinmeyen seçmenler bu seçimde oylarını farklı partilere vereceklerini belirtiyor. Tarlada traktörüyle bahçesine sürerken yakaladığımız Kadir ve Nilüfer Karadeniz ailesinin sözleri aslında çiftçinin için de bulunduğu durumu gözler önüne seriyor. Kadir Bey diyor ki; ‘’Bu seçime kadar AK Parti’ye verdim oyumu. Bu seçimde vermeyeceğim. Eşim asgari ücretle çalışıyor, ben şoförlük yapıyorum maaşım var. 50 dönüm tarlamız var. Geçinmekten zorlanıyoruz. Ancak 2010 yılında kadar ekonomik olarak zorluk çekmiyorduk. Artık yetmemeye başladı.’’

Muhalefetin vaatlerine Kütahya'da talep yok!

400 OYLA MHP VEKİL ARTIRIYOR!

2011 seçimlerinde AK Parti 874.426 oy alarak yüzde 52.94 oran ile 11 vekil çıkardı. CHP 412.499 oy alarak yüzde 24.98 oy oranı ile 5 vekil alırken, MHP 237.564 oy alarak yüzde 14.38 oranı ile 2 vekil çıkardı. MHP bu seçimde yüzde 0.1 oy farkı ile yaklaşık 400 oyla bir vekili AK Parti’ye kaptırdı. Yani meclise giden son vekil AK Parti’nin on birinci sıra adayı oldu.

2014 yerel seçimlerinde de tablo pek değişmiyor. CHP oylarında yaklaşık 90 bin oy artışı görülürken AK Parti oylarında 20 bin azalma oluyor. MHP oylarını 30 bin artırıyor. Yerel seçim sonuçları dikkate alındığında MHP artı bir vekili garantilerken CHP’de 1 vekil artırıyor. Ancak gerek ekonomik durum gerekse işçi eylemleri CHP’ye bir vekil şansı daha tanıyor.

Gaziantep'te kırmızı plakaya öncelik var!

AKPARTİ’NİN KALESİYDİ!

Ak Parti’nin kalesi konumundaki Bursa’da aritmetik ortalamada çok büyük değişiklik beklenmiyor. İşsizlik, tarım politikaları AK Parti’nin aleyhine işlese de merkezde yine büyük çoğunluk kendi partisine oy verme eğiliminde. Bu eğilimde en büyük pay sahibi Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları. Kentin ulaşımında toplu taşıma sistemi, çevre temizliği, sosyal yardımlar halkı ziyadesiyle memnun ediyor. Hoş bu şehircilik anlayışından diğer parti mensupları memnun olmasalar da, AK Partiye oy veren seçmen için önem sırasının başında geliyor. Yeşil Bursa’nın beton Bursa olmasından yine 3 dönemdir şehri yönetenler sorumlu olsa da bu sadece bir kısım seçmen açısından önem arz ediyor.

Tekstil sektöründe önemli bir gerileme var. Çok sayıda fabrikada bırakın yeni yatırımı, bölüm kapatmalar ve dolayısıyla işten çıkarmalar söz konusu. Dövizdeki artış sektörü geriletiyor. Dışa bağımlı hammadde ve makine alımı sektörde küçülmelere neden oldu. Bu durum ciddi anlamda çalışanlara yansıyor. Otomotiv sektöründe çalışanların grevi de Bursa’daki seçime damga vuracak gibi.

Seçimde Adana Demirspor farkı

ASGARİ ÜCRETLİYİM AMA AK PARTİLİYİM!

Bursa’da seçimin belki direk sebebi ekonomi değil. Seçmen oy vereceği partiyi içinde bulunduğu ekonomik zorluklar için değil daha ziyade seçmediği partileri inandırıcı bulmadığı için oy veriyor. Yani AKParti’ye oy veren seçmen arasında çok sayıda asgari ücretli ya da zor şartlarda çalışanlar da var. Bu durumdan AKParti’yi sorumlu tutmuyorlar. Geri dönüşümde, her gün çöplerin içinde atık malzeme toplayan ve aylık 1500 liraya çalışan bir seçmen oyunu AKP’ye vereceğini söylüyor. Bu zor şartlarda çalışmasına rağmen neden bir başka parti değil sorumuza ise şu cevabı veriyor;  ‘’diğer partileri inandırıcı bulmuyorum. CHP seçmeni kandırıyor, vaatlerinin hiç biri doğru değil. Ekmeğimizi taştan çıkarıyoruz ve şuan tüm dünya ülkemizi yok etmeye çalışıyor. Birlik ve beraberlik için veriyorum.’’

Mersin'in şifreleri

42 LİRA YEVMİYE

Tarlada günlük 42 lira yevmiye ile sıcağın altında çalışan, tarım işçilerinin yanına gidiyoruz. 4 kadın çalışıyor. Biri hariç üçü AK Parti diyor. Neden sorumuza da diğer partileri inandırıcı bulmadıklarını ve Allah korkusu olan, namaz kılan, annesini çok seven insandan zarar gelmez cevabını alıyoruz. Diğer karşı çıkan tarım işçisi kadının vermeme nedenleri ise bambaşka; ‘’Paralel diye tutturdu. Beraber değil miydi paralelcilerle. Ne oldu da ayrıldılar? Savcıları, hakimleri tutukluyor. Geçmişte de askerleri tutuklamıştı. Hüsnü Mübarek’ten ne farkı var? CHP’ye de inanmıyorum. Selahattin güzel konuşuyor ama PKK hala bir tehlike. AKP’ye vermeyeceğim ama kime vereceğim de belli değil’’

1 oy çok şey değiştirir!

MERKEZDE AKPARTİ HALA ÜSTÜN!

Bursa’da Nilüfer büyük oy deposu. AKP – CHP 2011 yerel seçimlerinde kafa kafaya gitmişler. Lakin 2014 seçimlerinde bu oran oldukça değişmiş. Nilüfer, CHP’nin adeta Bursa’daki kalesi konumunda. Nilüfer’deki seçmenin oyu yine CHP olacak. Murat ve Yıldırım ise AKP’nin kalesi özelliğini korur. Lakin Bursa’dan 11 vekil çıkaran AKP’nin az da olsa kaybedeceği oy vekil sayısını düşürecek gibi görünüyor. Bursa AK Parti’nin kalesi görünümünü bu seçim kaybedebilir.

FLAŞ ADAY – MEHMET MÜEZZİNOĞLU 

SEÇİM TAHMİNİM – 8 AKPARTİ – 6 CHP – 4 MHP