Bush'tan Musul sözü: İnceleriz

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Bush'u arayarak, Musul'da beş polisin öldürülmesi olayının aydınlatılması için işbirliği istedi. Bush, "Olay derinlemesine incelenecek" dedi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George Bush'u telefonla arayarak Musul'da Türk güvenlik görevlilerine yönelik saldırıda ABD kuvvetlerinin yardımları için teşekkür etti ve olayın aydınlatılmasını istedi. Olayın derinlemesine incelenmesi amacıyla talimat verdiğini anlatan Bush ise Avrupa Birliği zirvesinden Türkiye'nin 'tarih' almasının Erdoğan'ın liderliğinin bir eseri olduğunu savundu.
İki ülke arasında bir süre önce Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile yaptığı telefon görüşmesiyle başlayan gerilim, dünkü telefon görüşmesiyle düşürüldü. Başkan Bush'la dün 14.45'te görüşen Erdoğan, öncelikle AB zirvesinin sonuçlarına ilişkin bilgi verdi. ABD'nin zirve sırasında ve öncesinde verdiği desteğe teşekkür eden Erdoğan, "Zirve, Türkiye-AB ilişkilerini yeni bir aşamaya getirdi. Bu, ABD ile dostluğumuzu da güçlendirecektir" dedi. Bush da Erdoğan'a, "Bu başarı sizin liderliğinizin eseridir. Türkiye bizim yakın dostumuz. Tarih verilmesi önemliydi" yanıtını verdi.
Yardımlar için teşekkür
Görüşmede ele alınan ağırlıklı konu 17 Aralık'ta beş Türk koruma görevlisinin Irak'ta uğradıkları saldırı sonucunda öldürülmeleri oldu. Erdoğan, Musul'daki saldırının terör tehdidinin ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini belirterek, Bush'a şunları söyledi:
"Musul'daki saldırı sırasında Olympia görev kuvvetinizin duruma müdahale ederek teröristleri ele geçirdiğini öğrendim. Kuvvetlerinizin olay sırasında bir güvenlik görevlimize acil müdahale ettiğini ve hastaneye götürdüğünü de öğrenmiş bulunuyorum. Hem bu konuda hem de cenazelerin Türkiye'ye naklinde bizimle işbirliği yapan yetkililerinize teşekkür ediyorum. Bu olayın mutlaka aydınlatılması lazım. Olayın tüm yönleriyle tahkik edilmesi talimatını verdim. Bu konuda işbirliğinize güveniyoruz. İlgili makamlarımız temasta olursa memnun oluruz".
Bush da, "Ben de olayın derinlemesine incelenmesi talimatını verdim. İlgili birimlerimiz işbirliği yapacaktır" karşılığını verdi.
Erdoğan, Musul'daki çatışmaların Kerkük'e sıçramasından kaygı duyduğunu da vurguladı. Başbakan, "Irak'ın toprak bütünlüğü mutlaka korunmalıdır. Biz ayırt etmeksizin Irak'taki bütün kesimlerin seçimlere katılmasını teşvik
ediyoruz. Bunun sağlanması bu ülkenin istikrarı açısından da önem taşımaktadır" dedi. Bush da Irak'ta son dönemde artan saldırıların seçimlerin önemini gösterdiğini ifade ederek, "Durumu kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine inanıyoruz" dedi.
Erdoğan, PKK/Kongra-Gel'in Irak'taki faaliyetlerine son verilmesi zamanının geldiğini vurgulayarak, Cheney ile yaptığı görüşmede Türkiye, Irak ve ABD arasında üçlü görüşme yapılmasının gündeme geldiğini anımsattı. Başbakan, bu toplantının Türkiye'de yapılmasını talep etti. Bu talep üzerine Bush, "Bence de çok iyi olur. Önerinize teşekkür ederim. Irak'taki güvenlik durumu biraz daha düzeldikçe konuyla yakından ilgileneceğim" yanıtını verdi.
Noel ve yılbaşı tebriki
Görüşmenin sonunda Erdoğan, Bush'un Noel'ini kutlarken, Bush da Erdoğan nezdinde Türk halkının yeni yılını tebrik etti.