Bütçe görüşmelerinde 29 Ekim gerginliği

Bütçe görüşmelerinde 29 Ekim gerginliği
Bütçe görüşmelerinde 29 Ekim gerginliği

Şimşek, kendisine gösterilen pankartlara gülümsemekle yetindi

2013 bütçesi görüşmeleri, Ankara'da olaylı geçen 29 Ekim kutlamalarının gerginliği ile başladı
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

CHP 'nin Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri, 2013 bütçesi sunumunun yapılacağı Plan ve Bütçe Komisyonu salonuna getirdikleri limonları sıranın önüne koydular ve "Sadece çorba için değil, göz için de" yazılı pankartları da limonun üstüne koydular. Komisyonun duvarlarında ise, "Emniyet Genel Müdürlüğü Bütçesinden Biber Gazı Ödeneğine son" pankartları yer aldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in komisyon üyeleriyle el sıkışması sırasında, pankartlar ona da gösterildi. Şimşek ise, gülümsemekle yetindi. Bütçe görüşmeleri için herkes oturduğu sırada CHP'li Mevlüt Aslanoğlu, 29 Ekim kutlamalarıyla ilgili olarak bir konuşma yapmak istedi. Aslanoğlu'nun 29 Ekim'de yapılanların haksız olduğunu belirten konuşması sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan " Ankara Valisi ile görüştüm. İşin başından bu yana Türkiye Gençlik Birliği'nin bu işi provake etmek için hazırlık yaptığını söyledi. Cumhuriyet Bayramı'nı hepimiz kutluyoruz. Kanunlara, hukuka uymak zorundayız" diye konuştu. Elvan'ın konuşması sırasında muhalefet sıralarında sesler yükseldi. Aslanoğlu, bu arada sözünü tamamlamak isterken; Elvan başka bir üyeye söz verdi. Bunun üzerine Aslanoğlu,
"Ben sözümü bitirmedim" diyerek itiraz etti. Elvan'ın "Size tekrar söz vereceğim" demesi üzerine, Aslanoğlu "İstemiyorum" yanıtını verdi.

"LİMONLARI BANA VERİN, LAZIM OLUR"

Komisyon görüşmelerinde gerginliğin artması üzerine, Elvan bütçe görüşmelerine geçilmeden 5 dakikalık bir ara verdi. Bu arada CHP'li Süleyman Çelebi, salona getirilen limonlara talip oldu ve "O limonları bana verin. Lazım olacak" dedi. Oturumun tekrar başlamasının ardından da, gerginlik bir süre devam etti. Verilen arada pankartlar, komisyon duvarından indirilirken- sabah saatlerinde de komisyon salonuna gelen polislerin pankartlarla ilgili not aldığı ve salondan ayrıldığı öğrenildi.