Bütçe'de din ve Alevilik tartışıldı

Genel Kurul'da dün Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile kadın, aile ve çocuklarla ilgili kurumların bütçeleri görüşüldü, Alevilerin DİB'de temsiliyle din ticareti, kadın-erkek ayrımı ve bu kurumlardaki kadrolaşmalar tartışıldı.

ANKARA - Genel Kurul'da dün Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile kadın, aile ve çocuklarla ilgili kurumların bütçeleri görüşüldü, Alevilerin DİB'de temsiliyle din ticareti, kadın-erkek ayrımı ve bu kurumlardaki kadrolaşmalar tartışıldı. CHP'li Halil Akyüz, Aleviler'in de Diyanet'te temsil edilmesini ve cemevlerinin kabulünü istedi. CHP'li Sırrı Özbek de, ticari kazançlar için dini sembol ve isimlerin kullanıldığına dikkat çekti. Özbek, "Diyanet bunlara izin vermemeli" dedi.
Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın da, kadınlara ayrı cami düşünceleri olmadığını söyledi. 'Aleviler için Diyanet'in üstüne düşmeyen şeylerin' istendiğini belirten Aydın, cemevlerinin açılmasına Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasına İlişkin Yasa uyarınca izin verilmediğini yineledi. Aydın din ticareti konusunda ise, "Umre çorbası ve Mekke lokantası gibi ticari isimlerden ben de rahatsızım. Dine en büyük hakaret, dini ticaret metaı olarak görmektir. Bu yapılanlar dindarlıkla bağdaşmaz" diye konuştu.