Bütün gözler Meclis'te

Bütün gözler Meclis'te
Bütün gözler Meclis'te
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bugün türban gündemi yaşanacak. AK Partili 4 kadın milletvekili Meclis'e türbanları ile gelecek. Kamuoyu diğer partilerin ne tepki vereceğini merak ediyor.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis çalışmalarına başörtüsüyle katılma kararı alan partisindeki kadın vekillerin, Meclis Genel Kurulu’na bugün geleceklerini söyledi. 

Elitaş, dün yaptığı açıklamada, “Başörtüsüyle Meclis’e gelmelerinde sakınca olup olmadığını bize sordular, biz de grup olarak sakınca olmadığını kendilerine söyledik. Genel Kurul’da bizden yana bir gerginlik olmaz. Usul tartışması açılırsa yanıtını veririz. Eğer saldırıya geçerlerse biz de saldırıyı püskürtürüz. Esasında partilerin bu konuda mutabakatı var. Üç parti de bu konuda sorun olmadığını ifade ediyor. Çarşaflı kadınlara rozet takan CHP , başörtülü milletvekilinin Meclis’e girmesini içine sindiremiyorsa ikiyüzlülük yapıyor demektir” dedi. 

Elitaş, ara verdiği çalışmalarına yeniden başlayan İçtüzük Komisyonu’nun üzerinde uzlaşma sağlanamayan maddeleri ele alacağını da belirtirken, İçtüzüğün ‘Kıyafet’ başlıklı 56’ncı maddesinin aynen korunacağını söyledi. 

DHA