'Bütünleşme'eylüldeki Büyük Kongre'de

'Bütünleşme'eylüldeki Büyük Kongre'de
'Bütünleşme'eylüldeki Büyük Kongre'de
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığı sırasında HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un 'geçmiş olsun' ziyaretiyle başlayan AK Parti-HAS Parti flörtünde son düzlüğe girildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

HAS Parti MYK önceki gün Kurtulmuş’un Erdoğan’la görüşmesinin öncesi ve sonrasında toplanarak konuyu değerlendirdi. Birleşmeyi savunan HAS Partililer, ‘partinin yaşadığı tıkanıklığı’ dile getirerek, “Bu şekilde yürümez. Artık yeni bir döneme girdik. Bu dönemde bunu değerlendirmek lazım” dedi. Birleşmeye karşı olanlarsa “ AK Parti , HAS Parti kurulduğu güne göre daha otoriter. Bir yılda Türkiye ’de ne iyiye gitti de partiyi kapatıyoruz?” diye sordular. MYK’da birleşmenin yol haritası da çizildi. Buna göre, HAS Parti’de tüzel kişiliğinin feshine, başka partiyla birleşmesine karar vermek Büyük Kongre’nin görevi.

AK Parti hafta başında
HAS Parti’nin büyük kongresi toplanmadığı için yetki Kurucular Kurulu’nda. Yarın il başkanları ve GİK toplantısı yapılacak. Son söz Kurucular Kurulu’nda söylenecek. Kuruln hangi gün toplanacağı netleşmedi. HAS Parti’nin kapısına kilit vurmasına kesin gözü ile bakılıyor. HAS Parti’nin AK Parti ile ‘bütünleşmesi’ Pazartesi günü toplanacak AK Parti MKYK’da da ele alınacak. İki partide de kurulacak komisyonlar aracılığıyla yasal sürecin işletilecek. İki partinin 30 Eylül ’de yapılacak AK Parti’nin büyük kongresinde bütünleşmesi hedefleniyor.