Büyük iller AKP'nin


Kaleler gitti CHP, yıllardır kalesi olan Kocaeli ve Gaziantep'in yanı sıra Deniz Baykal'ın seçim bölgesi ve memleketi Antalya'da büyükşehir belediye başkanlıklarını kaybetti. CHP, Ahmet Piriştina ile İzmir'de ve Macit Özcan'la Mersin'de seçimi aldı.
AKP mutlu AKP, Gaziantep'i Asım Güzelbey, İzmit'i İbrahim Karaosmanoğlu ve Antalya'yı Menderes Türel'le aldı. İstanbul'da seçimi AKP'li Kadir Topbaş, Ankara'da da Melih Gökçek önde bitirdi. AKP, Adana'da Aytaç Durak, Erzurum'da Ahmet Küçükler ve Konya'da Tahir Akyürek'le kazandı.
Diyarbakır aynı Diğer AKP'li Başkanlar: Bursa Hikmet Şahin; Kayseri Mehmet Özhaseki; Sakarya Aziz Duran; Samsun Yusuf Ziya Yılmaz. Güçbirliği adına SHP'den seçime giren Osman Baydemir Diyarbakır'ın galibi. Eskişehir'de ise Radikal baskıya girdiğinde DSP ve AKP başa baş gidiyordu.

İstanbul'a yeni başkan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş (AKP): İlahiyat ve mimarlık eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde doktora yaptı. Serbest mimar olarak çalıştı.
1978'de MSP'den Artvin milletvekili adayı oldu. 1989 seçimlerinde ANAP'tan Beyoğlu ilçe belediye meclis adayı oldu, ama 17. sıradan gösterildiği için adaylığını geri çekti.
1994'te de RP'den Bakırköy belediye başkan adayı olan Topbaş, 1999'da Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanvekili'yken Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi. AKP'nin kuruluş çalışmalarında da aktif olarak bulundu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Recep Tayyip Erdoğan'ın fahri danışmanı olarak görev yaptı. Büyükşehire bağlı saray, kasır ve tarihi eserlerin dekorasyonunu organize etti. Kültür Bakanlığı İstanbul 1'inci Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı'nı yaptı. Mesleki çalışmalarının dışında, 1948 yılından beri İstiklal Caddesi'nde faaliyette olan tarihi Saray Muhallebicileri'nin de ortağı.
'Hizmetlerin en güzeline layık'
Kadir Topbaş, kendi deyişiyle 'kişiliğinin bir parçası olarak görüp çok sevdiği ve hizmetlerin en güzeline layık bulduğu' İstanbul'u, dünya metropolleriyle rekabet eden bir şehir yapmak için 2004 yerel seçimlerinde
AKP'den İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı oldu. Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Topbaş, üç çocuk babası.

Kulüpten belediyeye

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey (AKP): AKP, adı kent ile özdeşleşen ve 15 yıldan beri belediye başkanlığı yapan Celal Doğan'ın Gaziantep'teki egemenliğine son verdi. Celal Doğan, partisi CHP'nin 2002 yılında aldığı oylardan daha fazla oy almasına karşın seçimi kaybetti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı Asım Güzelbey ise 1951 yılında Gaziantep'te doğdu. 1974 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Güzelbey, 1981 yılında Gaziantep'te SSK Hastanesi'nde ortopedi uzmanı olarak göreve başladı. 1992 yılında Azerbaycan'da ve 2002 yılında da Irak'ta gönüllü doktor olarak çalıştı. 1999 yılında Marmara depreminde, 2003 yılında ise Bingöl depreminde görev yapan Asım Güzelbey, spora olan ilgisinden dolayı Gaziantepspor Kulübü'nde çeşitli kademelerde görev yaptı. İngilizce ve Almanca bilen Asım Güzelbey, evli ve iki çocuk babası.

Deniz, güneş, AKP...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel (AKP): CHP, yıllardır sosyal demokratların kalesi olarak bilinen, Deniz Baykal'ın seçim bölgesi ve memleketi Antalya'da büyükşehir belediye başkanlıklarını kaybetti. Antalya doğumlu olan Menderes Türel, İngiltere'de gazetecilik eğitimi aldı. 1987 yılında Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye'nin en iyi gazetecisi seçildi. 1997-1999 yılları arasında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyeliği ve Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. Türel, 14 Kasım 2001'de ATSO Başkanı seçildi. Menderes Türel, 20 Eylül 2003'te evlendi. 40 yaşındaki Türel'in asıl mesleği matbaacılık. CHP'nin de adaylık teklifinde bulunduğu Menderes Türel, siyaset yapabileceği çizginin muhafazakâr-demokrat olduğunu söyleyerek AKP'yi tercih etti.

Durak'la bir ömür!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak (AKP): 1938'de Adana'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nden 1963'te mezun oldu. 1970'ten itibaren 24 yıl sürdürdüğü müteahhitlik döneminde Adana'da yaklaşık 2 bin konut yaptı. 1973-1977 yıllarında DP, 1977-1980 yıllarında AP'den olmak üzere iki dönem belediye meclis üyesi oldu. 1984'te ANAP'tan belediye başkanı seçildi. 1987'de Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'na seçildi, halen bu görevi sürdürüyor. 1994 seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandı. 1999'da aynı partiden üçüncü kez seçim kazandı. Devlet İhale Genelgesi'ne aykırı davrandığı iddiasıyla Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi'nde yargılanan Durak, 15 Mayıs 2003'te bir ay 20 gün hapis ve 158 milyon 410 bin lira ile iki ay 27 gün memuriyetten men cezasına çarptırıldı. Karar, Yargıtay Genel Kurulu'nda. Durak evli, iki çocuk ve bir torun sahibi.

Gökçek üçüncü kez

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek (AKP): 1948 Ankara doğumlu. Gazetecilik Yüksekokulu'nu bitirdi. Fotoğrafçılık yaptı, market işletti. Ardından da yumurta toptancılığına başladı. 1984 yılında Anavatan Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi. 1989'da seçimi kaybedince Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'ne getirildi. Bu dönemdeki
uygulamalarıyla tepkilerin odağı oldu. 1991'de görevden alındı. Refah Partisi'ne geçti ve kuruluşuna katkıda bulunduğu RP-MHP-IDP ittifakından Ankara milletvekili seçildi. 1994'te Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 1999 seçimleriyle bu koltuğa bir kez daha oturdu. AKP, FP'den ayrılanlarca kurulurken bu oluşumun dışında kaldı ve Demokrat Parti'ye katıldı. Geçen yıl AKP'ye katılarak bu partiden aday oldu.

Siyasetçi öğretmen

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin (AKP): 1950 yılında Bursa'nın İnegöl ilçesinde doğdu. 1976-86 yılları arasında öğretmenlik yaptı. 1986 yılında öğretmenlikten istifa ederek mobilya ve orman ürünleri ticaretine başladı. 1994 ve 1999 yerel seçimlerinde iki dönem peş peşe İnegöl Belediye Başkanı seçildi. Evli ve iki çocuk babası.

Ölümden döndü

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek (AKP): 1959'da Konya'nın Derebucak ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Fazilet Partisi GİK üyesi ve Konya İl Başkanlığı görevini yapan Akyürek, birçok sivil toplum örgütünün kuruculuğu ve başkanlığını yaptı. Önceki yıl geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanan ve bir oğlunu kaybeden Akyürek evli ve üç çocuk babası.

Müşavirdi, başkan oldu

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler (AKP): 1970 yılında Erzurum'da doğdu. İmam-hatip lisesini bitirdikten sonra 1991 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni 2000'de bitirdi. Küçükler, 1996 yılından itibaren görev yaptığı Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği görevinden istifa ederek başkan adayı oldu. Küçükler, evli İngilizce ve Arapça biliyor.

Erdoğan'ın danışmanı

İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu (AKP): 1952 yılında İzmit'te doğdu. 1978-1989 yılları arasında Kırıkkale Lisesi, İzmit Endüstri Meslek Lisesi ve İzmit Ortaokulu'nda öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. 1989-1999 yılları arasında İzmit'te 10 yıl Yuvacık Belediye Başkanlı-ğı'nı yürüttü. AKP kuruluşunda aktif görev aldı. AKP Kocaeli Teşkilatı'nda İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. Daha sonra Başbakan Erdoğan'ın danışmanı olarak Ankara'da görev yaptı. Beş çocuk babası.

Hukuk mezunu tekstilci

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki (AKP): 1957 yılında Kayseri'de doğdu. Hukuk fakültesini bitirdi. Mesleği olan avukatlık yerine tekstil işiyle uğraşırken, 10 yıl önce Refah Partisi'nden Melikgazi Belediye Başkanı seçildi. Şükrü Karatepe'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan alınması üzerine, meclis kararıyla altı ay Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Ardından FP'den, partisinden fazla oy alarak, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. FP kapatılınca, AKP'ye geçti. Evli, üç çocuk babası.

Üçüncü kez seçildi

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran (AKP): 1949'da Adapazarı'nda doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme ve Sosyal Siyaset Bölümü'nden mezun oldu. TZDK Sakarya Bölge Müdürlüğü, Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu, Türk Standartları Enstitüsü, Milli Prodüktivite Merkezi ve Devlet Planlama Teşkilatı'nda görev aldı. 1994 ve 1999 yılı yerel seçimlerinde, iki dönem üst üste belediye başkanlığına seçildi. Son seçimlerde AKP'den yeniden aday olan Aziz Duran, evli ve iki çocuk babası.

ANAP'tan AKP'ye

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz (AKP): 1951 yılında Samsun'da doğdu. İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ni bitirdi. 1975 yılında makine mühendisi olarak göreve başladı. Evli ve çocuksuz Yusuf Ziya Yılmaz, 18 Nisan 1999 seçimlerinde ANAP'tan Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Eşi Semiha Yılmaz ise, halen tarih öğretmeni olarak görev yapıyor.İzmir, Piriştina'ya emanet

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina (CHP): 8 Nisan 1952 doğumlu olan Ahmet Piriştina, Türkay Koleji mezunu. Fransızca bilen Piriştina, 1994 seçimlerinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi' nde DSP Grup Başkanı olarak görev yaptı. 1995 yılında DSP'den İzmir Milletvekili olarak Meclis'e girdi.
Kamu İktisadi Teşekkülü (KİT) Komisyonu'na daimi üye seçildi. TBMM Genel Kurul Salonu'nun yenilenmesi ile ilgili komisyonda başkanlık, Uğur Mumcu Suikastını Araştırma Komitesi üyesi olarak görev yaptı.
Evli ve iki çocuk babası olan Ahmet Piriştina, 1999 seçimlerinde aday gösterildiği DSP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 2003 yılının temmuz ayında partisinden istifa eden Ahmet Piriştina, CHP'ye geçti.

Mersin'e Adanalı başkan

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan (CHP): 1954'te Adana'nın Karataş ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana'da yaptı. 1975'te Çukurova Üniversitesi Mühendislik Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1976'da Çukobirlik Teknik Müdürlüğü'nde göreve başlayan Özcan, 1976-1978 yıllarında askerliğini yaptıktan sonra, Bayındırlık Bakanlığı'nda inşaat mühendisi olarak görev aldı. 1979'da Adana 14'üncü Yapı İşleri Bölge Müdürlüğü'nde, 1980'de İçel Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü'nde inşaat mühendisi olarak görev aldı. 1982 yılında bu görevden kendi isteğiyle ayrılan Özcan, 1984'ten itibaren serbest ticaret hayatına başladı. Özcan iki çocuk babası.

Nefes nefese yarış

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan DSP'li Yılmaz Büyükerşen'le AKP'li Faruk Karaçay arasındaki yarış başa baş geçti. Saat 02.00 itibarıyla kimin kazandığı hâlâ belli olmamıştı.

Hakların savunucusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir (SHP): 1971 yılında Diyarbakır'da doğan Osman Baydemir, avukatlığın yanı sıra yıllarca Diyarbakır İnsan Hakları Derneği Başkanlığı ve İHD Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Genel seçimlerde DEHAP'tan milletvekili adayı olan Baydemir, Diyarbakır'dan yeterli oy alınmasına rağmen, partisinin baraja takılması nedeniyle Meclis'e gidemedi.