'Büyükanıt da yargılanmalı'

'Büyükanıt da yargılanmalı'
'Büyükanıt da yargılanmalı'

CHP lideri, Ankara Ticaret Odası nda Tarım ve Gıda Kongresi ne katıldı.

Başbuğ ve Evren için adresin Yüce Divan olduğunu savunan CHP lideri: "Büyükanıt'a dokunulmadı çünkü Dolmabahçe sırları ortaya dökülür."
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın da yargılanması gerektiğini söyledi, “Ama Dolmabahçe durdukça, Büyükanıt dokunulmaz” dedi. Kılıçdaroğlu, Kenan Evren’in de Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini savundu.
Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle önceki gece buluşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, yargılamalar ve kendisi hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuksuz ve Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini ifade etti. Davaya konu olan internet sitelerinin Başbuğ’dan önceki Genelkurmay Başkanları tarafından da açıldığı anımsatılınca, eski Genelkurmay Başkanlarından Yaşar Büyükanıt’ın da yargılanması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kendisine dokunulmadı. Tersine 27 Nisan bildirisinin ‘görüş açıklama’ olduğunu söylediler. Çünkü Yaşar Büyükanıt’la ilgili bu yola gidilirse Dolmabahçe sırları ortaya dökülür. Dolmabahçe olduğu sürece Büyükanıt dokunulmazdır. Muhtıra suç değilse mesele değil, ama suç ise Büyükanıt yargılanmalı” dedi.
Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması halinde Kenan Evren için de benzer bir talebin geleceği anımsatılınca Kılıçdaroğlu, “Evet, eski bir Genelkurmay Başkanı ve cumhurbaşkanı olduğu için, anayasa gereği Yüce Divan’da yargılanmalı” dedi. 

‘Başbakan’ın imzası var’
Genelkurmay’ın irtica ile mücadele çalışmaları hakkında emekli bir askerden bilgi aldığını aktaran Kılıçdaroğlu, kendisine anlatılan prosedürü şöyle özetledi: “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi MGK’da kabul edildikten sonra askerler oradaki tehdit değerlendirmelerini ‘emir’ olarak alıyorlar. Genelkurmay’daki ilgili birim kendi çalışmalarını yapıyor ve bu çalışma hükümetin onayına sunuluyor. Örneğin MGSB’de irtica bir tehdit olarak görülmüşse, asker de bu konuda kendi çalışmasını yapıyor. O çalışmayı Başbakan’a sunup onay aldıktan sonra hayata geçiriyorlar. Anlatan asker bu süreçte Başbakan’ın imzasını gözüyle gördüğünü söylüyor.”
Tutuklu milletvekili Mehmet Haberal ile tazminata mahkâm ettirdiği hâkimler arasında yaşananların kan davasına dönüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, “O hâkimler adil yargılama adına o davadan çekilmeli. O mahkemelerin bu konudaki tavrı belli” dedi. Kendisine yönelik fezlekenin demokrasinin eğrilerinin doğrularının görülmesi için iyi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Silivri’de adil yargılama yok ki adil yargılamayı etkileme olsun. Merak ediyorum, yargıçlar bizimle ilgili şikâyetçi oldu mu ki savcılar harekete geçti?” diye sordu. CHP lideri, Uludere’yle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. 

Sarıgül’e yeşil ışık mı?
Operasyonun gerekçesi olan istihbaratın kaynağının Genelkurmay tarafından bilindiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “O istihbaratı ABD’den mi İsrail’den mi aldın açıkla. Bu sınırötesi operasyon, siyasi iradenin bilgisi dışında yapılamaz” dedi.
Kurultay isteyenleri ‘muhalif’ olarak görmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Neticede demokratik haklarını kullanıyorlar” dedi. Partiden ihraç mekanizmasındaki kıstasın partiye zarar verme olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bana kişisel olarak zarar verebilirler, ama partiye zarar verirlerse gereği yapılır” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partiye dönmek istemesi halinde ne yapacakları sorulunca şu yanıtı verdi: “O zaman PM’de görüşürüz. Benim oyum da o gün görülür. Gerekirse açık oy kullanırım. Parçalı bir sosyal demokrat harekettense birlik olmuş sosyal demokrat hareket daha güçlü olur.” 

Vız gelir, tırıs gider
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen tarım kongresinde ise şunları söyledi: “Fezleke gelmiş, fezleke gitmiş... Bunlar vız gelir, tırıs gider. Siyasi otoritenin elinde olan bir yargı adil yargılama yapabilir mi? Basılmamış kitabın imhasına karar alıyorsunuz. Kenan Evren bile bunu yapamadı.”