Büyükanıt'tan 'yarasa' benzetmesi

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt, Atatürkçü dünya görüşünün Türkiye'nin önünü tıkadığını savunanları yarasaya benzetti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Atatürkçü dünya görüşünün Türkiye'nin önünü tıkadığını savunanları yarasaya benzetti. Büyükanıt, "Bunlar, Cumhuriyeti kuran ve imparatorluğun küllerinden dinamik ve çağdaş bir devlet ve millet yaratan iradenin ışığından rahatsız olan yarasalardır" dedi.
Kara Harp Okulu (KHO), bugün düzenlenen törenle 2004 - 2005 eğitim - öğretim yılına başladı. KHO'da düzenlenen törene Büyükanıt'ın yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Fethi Tuncel ve Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral İsmail Koçman da katıldı. KHO Komutanı Tümgeneral Hulusi Akar, törendeki konuşmasında, bu yıl KHO'da lisans düzeyinde 3 bin 699 Harbiyeli ile yüksek lisansta 27'si sivil olmak üzere 155 subayın eğitim ve öğrenim göreceğini söyledi. Akar, bunların 206'sının Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kore, KKTC, Türkmenistan ve Ürdün'e mensup Harbiyeliler olduğunu belirtti.
Akar'ın ardından kürsüye gelen ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'Atatürk ve Tarih' konulu açılış dersini verdi.
Daha sonra kürsüye gelen Orgeneral Büyükanıt, Harbiyelilere öğütler verdi. Subay adaylarının, meslek yaşamları ve içinde bulunulan günlerde bazı gerçek dışı düşüncelerle karşılaşabilecekleri uyarısında bulunan Büyükanıt, bu düşünceleri, "Atatürk ilkelerinin çok uzun yıllar önce ortaya konulduğu ve yaşadığımız çağda bu ilkelerin ortadan kalktığı, eskidiği ve geçerliliklerini yitirdiği" sözleriyle anlattı. Büyükanıt sözlerini şöyle sürdürdü:
"Atatürkçü dünya görüşünün Türkiye'nin önünü tıkadığı iç ve dış mihraklı odaklar tarafından gündeme getirilebilir. Bu düşünceleri gündeme getirenler iki grupta sınıflandırılabilir: Birinci grup, Cumhuriyeti kuran ve imparatorluğun küllerinden dinamik ve çağdaş bir devlet ve millet yaratan iradenin ışığından rahatsız olan yarasalardır. Yarasa dememin sebebi, Ziya Paşa'nın ünlü Terkibi Bendi'nden esinlenerek söylenmiştir. Ziya Paşa 'Rencide olur didei huffaş Ziya'an' der. Türkçesi, 'Yarasanın gözleri aydınlıktan rahatsız olur' der. İkinci grup ise, ithal malı yaklaşımdır ve Atatürkçü düşünce sistemini, Türkiye'ye dayatmaya çalıştıkları sistemler için en önemli engel olarak gördüklerdir."