Can Dündar'a Erdoğan'a hakaretten soruşturma

Can Dündar'a Erdoğan'a hakaretten soruşturma
Can Dündar'a Erdoğan'a hakaretten soruşturma
Can Dündar hakkında 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması savcısıyken soruşturmadan el çektirilen Celal Kara ile röportajında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

RADİKAL - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması savcısıyken soruşturmadan el çektirilen Celal Kara ile röportajında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’a hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Avukat Ahmet Özel dilekçesinde şikâyetçi olduğu röportajla yetinmeyerek Dündar’ın önceki yazılarında da amacının sadece haber yapmak olmadığını, Erdoğan’a karşı suçlayıcı bir tutum aldığını ileri sürdü.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel tarafından kaleme alınan suç duyurusu dilekçesinde, Dündar’ın röportajında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı suçlayıcı ağır ithamlarda bulunularak Erdoğan’ın kişilik haklarının ihlal edildiği öne sürüldü. Dilekçede, Dündar’ın röportajın içeriğinde Erdoğan’ın örgüt lideri olduğu izlenimi yaratma çalıştığı belirtildi. Dündar’ın röportajla basın özgürlüğünün sınırlarını aştığı iddia edilerek suça ortak olduğu savunuldu.

Dündar’ın Erdoğan’ı suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek ile itham ettiği, toplum nezdinde algı oluşturulmaya çalıştığı kaydedildi. Dilekçede Kara’nın röportajda yer alan, “Doğrudan ismi olmasaydı. Tapelerde bilgi olmasaydı da iddianamede adı geçecekti” açıklamasıyla savcının sadece kendi kanaatiyle sanığı belirlemeye çalıştığı kaydedildi. Kara’nın beyanı ile ilgili, “17 Aralık’ın bir yolsuzluk soruşturması olmayıp sivil şahıslardan bakanlara, oradan da Erdoğan’a ulaşılarak adeta hükümeti devirme operasyonunun bir parçası olduğunu göstermektedir” denildi.

Erdoğan’ın avukatı, röportajın 17 Aralık operasyonunun, hükümeti devirmeye yönelik bir girişim olduğunu ispatladığı varsayımında bulunuldu.

'MAZLUM ROLÜ...'

Röportajın yayınlanmasının, “Celal Kara’nın oynadığı mazlum rolü ile birtakım çevrelerce kahraman ilan edilmesi için” olduğu suçlamasında bulunan Avukat Özel, Dündar’ın yazılarıyla ilgili bir de genelleme yaparak, “Şüphelinin önceki yazıları da dikkate alındığında amacın sadece haber yapmak olmadığı, müvekkilime karşı almış olduğu suçlayıcı tutum anlaşılacaktır” dedi.

Soruşturma davaya dönüştüğü takdirde Dündar, Cumhurbaşkanı’na hakaret ve iftira iddiasıyla toplamda 2 yıl 4 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Ahmet Şık’a ' güvenlik ' uyarısı

Öte yandan, İstihbarat Daire Başkanlığı, Suriye/ Esad rejimi ve THKP/C Acilciler terör örgütü ile irtibatlı Mihraç Ural’ın Türkiye ’de bir dizi eylem planladığını belirtti. Emniyet, örgütün hedefleri arasında Cum Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık’ın da bulunduğunu bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/129822712982277

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ağzını açmaya gör - user927821

  Tahammülsüzlüğün sınırlarını zorluyorlar ve adını ileri demokrasi koymuşlar.

  kemal dogan - user958381

  can dundar benım bıldıgım hakaret etmez, hakaret eden varsa o da bilakis sayın cumhur baskanı, muhtemel 17-25 aralık belgeselinden dolayıdır. ve bu belgeselı hazırladıgı ıcın ve cesaretınden dolayı ayrıca tesekkur ederım

  sindirme - user881872

  Herkesi sindirebileciğini zannediyorlar! Birgün bu halk patlamaz umarım.

  Can Dundar... - AT1928

  Can Dundar'in asiri milliyetci bir insan oldugunu dusundugumden dolayi, cok hoslandigimi söyleyemem. Ne varki, hakaret konusunda hic kimse Recep Tayyip Erdogan ile yarisamaz. Recep Tayyip Erdogan gucu yettigi herkese en agir hakaretleri ettigini bilmeyen yok. Esasen öyle bir insanin bu ulkenin tepesinde bulunmasi bu ulkenin tum insanlarina karsi hem cok buyuk bir talihsizlik hem de cok cok buyuk bir hakarettir!

  bu neyin korkusu - keryil

  turkiye'nin en guclu adami ucan kustan, cikan sozden, yerdeki gazeteden korkuyor. kim bilir cumhurbaskani hatta basbakan olmadan once ne kadar korkakti.

  Ülkede tek yasa var. - ahzap

  Cumhurbaşkanına hakaret.Şimdilik yüzde 55 imiz potansiyel suçluyuz,yüzde yetmişlere ulaşacağı günler pek uzak değil.

  'MAZLUM ROLÜ...' - radikal2000

  ?....... oynadığı mazlum rolü ile birtakım çevrelerce kahraman ilan edilmesi için? ifadesi üzerine tezler yapılabilecek bu tesbitin çok iyi irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum.