Çankaya için artık alternatif var

Çankaya için artık alternatif var
Çankaya için artık alternatif var
Radikal gazetesi yazarı Murat Yetkin, CHP ve MHP'nin çatı adayını değerlendirdi: Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesiyle Cumhurbaşkanlığı seçimi zaten bir kampanya seçimi olmaktan çıktı ve bir cumhurbaşkanlığı modeli seçimi oldu.
Haber: MURAT YETKİN / Arşivi

Aylar süren görüşmelerden sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , MHP lideri Devlet Bahçeli ’ye kendi adayını İslam Konferansı Örgütü eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu olarak açıkladı, o da destek verdi.
Böylelikle Türkiye’de muhalefet 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi için adayını iktidardan önce ilan etmiş oldu.
İktidardaki AK Parti’nin adayının Başbakan Tayyip Erdoğan mı, ya da başka bir isim mi olacağı belirsizliğini koruyor.

CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu


Keza BDP/HDP adayı da belli değil. Zaten bu durumda Kürt oylarının AK Parti adayı, eğer Erdoğan olursa baskısının artma ihtimalinden de söz etmek mümkün.
İhsanoğlu’na gelince… Bahçeli’nin saydığı partizan olmama, muhafazakar olma, laik olma, demokrat olma gibi kriterlere uyuyor. Bu kriterlere uyan bir teklifin CHP’den gelmesi de önem taşıyor.

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?


Üstelik İhsanoğlu, AK Parti iktidarlarının İslam Konferansı başına aday gösterdiği, desteklediği ve AK Parti tabanından da saygı görmüş bir isim. Yolların ayrılması, Mısır darbesinden sonra Erdoğan’ın İhsanoğlu’nu İslam Konferansının bütün üyelerini temsil eden bir uluslararası kişilik gibi değil, AK Parti sözcüsü gibi davranmasını beklediği için söz konusu olmuştu. Ve aslında hiç şık bir ayrılık değildi.

Melda Onur'dan çatı adayı tepkisi: Trollendik!


Eğer Erdoğan aday olursa, İhsanoğlu’nun onun karşısında güçlü kampanya yapamayacağı iddiası hemen medyada tartışılmaya başladı.
Oysa İhsanoğlu’nun aday gösterilmesiyle Cumhurbaşkanlığı seçimi zaten bir kampanya seçimi olmaktan çıktı ve bir cumhurbaşkanlığı modeli seçimi oldu.

Seyfettin Gürsel: İhsanoğlu isabetli karar

Ya Erdoğan’ın dediği gibi, Cumhurbaşkanlığında da parti başkanı gibi davranıp hükümet işlerini de yürütmeye aday bir cumhurbaşkanı, ya da Abdullah Gül’ün de sürdürmekte olduğu, partilere eşit mesafede, hükümet işlerini yürüten değil, dengeleyen bir cumhurbaşkanı adayı; tercih bu iki model arasında yapılacak.
En azından Erdoğan artık alternatifsiz değil, tabii aday Erdoğan olacaksa.

İhsanoğlu 'Benden politikacı olmaz' demişti