Canlı bombaya kahraman muamelesi

Teröriste 'kadın önder' dedi

Tunceli'nin DTP'li başkanı Abdil, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü konuşmasında kadın özgürlük mücadelesi simgelerini saydı: "Mirabel kardeşler, Dersimli Bese, Semalar, Zilanlar..." Zilan, 1996'da yedi askeri şehit eden kişiydi.

TUNCELİ - DTP'li Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, 1996 yılında Tunceli'de intihar saldırısı düzenleyerek yedi askerin şehit olması, 33 askerin de yaralanmasına neden olan PKK'lı 'Zilan' kod adlı Zeynep Kınacı'nın 'Kadın örgürlük mücadelesinin öncüsü' olduğunu söyledi.
Başkan Abdil, PKK'nın lideri Abdullah Öcalan için Çanakkale Cezaevi'nde kendisini yakan Sema Yüce'yi de özgürlük mücadelesinin sembolü olarak gösterdi.
Abdil, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ulusal Mücadele Günü nedeniyle kentin Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 100 kadının katılımıyla bir basın açıklaması yaptı. Abdil şöyle konuştu: "Despotik erkek egemen bu sömürü ve soygun düzeninde, sanki doğal ve sıradan bir durummuş gibi yaşamın çeşitli alanlarında kadına karşı yapılan baskılar, taciz, tecavüzler, tutsak olan kadınlara yönelik uygulanan her türlü insanlık dışı uygulamalar, insan olma özünü ve erdemini kaybetmiş, kendinde kadına karşı her tür insanlık dışı muamelede bulunma hakkı bulan yaratıklar, bu şartları hazırlayan ve bunlara seyirci kalanlar varlıklarını devam ettirdikçe, kadının özgürlük mücadelesi devam edecektir. Mirabel kardeşler gibi, Dersimli Bese, Sema'lar ve Zilan'lar gibi..."
Başkan Abdil'in konuşması sırasında Zilan ve Sema ismini söyleyeceği sırada toplantayı katılan bir grup yüksek sesle zılgıt çekip bağırarak bu isimlerin duyulmamasını sağladı. Ancak Abdil'in gazetecilere dağıttığı konuşma metninde bu isimler yer aldı. Songül Erol Abdil, Hakkâri Dağlıca'da PKK'lı teröristlerin yaptığı saldırıda 12 askerin şehit edilmesi sırasında kaçırılan sekiz asker için de 'esir' ifadesini kullandı. Kaçırılan sekiz askeri almak için Kuzey Irak'a giden üç DTP miletvekilinden Fatma Kurtulan'a destek veren Abdil, Mazgirt'te öldürülen bir PKK'lı kadının cenazesinin ailesine verilirken zorluk çıkarıldığını iddia etti. Abdil, "İlimiz kırsalında yapılan askeri operasyonlarda yaşamını kaybeden bir bayanın cenazesini almak için gelen ailesine, cenaze nakli için tabut verilmesi engellenmiştir. Cenazeye böylesine anlamsız ve tüyler ürpertici bir yaklaşım anlaşılır şey değildir" dedi.