Çatı adaylığı için sürpriz isim

Çatı adaylığı için sürpriz isim
Çatı adaylığı için sürpriz isim
Cumhurbaşkanlığı seçiminde merakla beklenen çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu mu olacak? CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday arayışları devam ederken ortaya Ekmeleddin İhsanoğlu ismi çıktı.

Radikal.com.tr - Cumhurbaşkanlığı seçimleri için muhalefet partilerinin adayları tartışılırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir görüşme yaparak adayını ya da adaylarını sunacak. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer, CHP’nin Bahçeli’ye ileteceği adaylar arasında ilk sırada Eskişehir Büyükşehir belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen olduğunu, diğer adayların ise eski İslam Konferansı Örgütü Başkanı Ekmelettin İhsanoğlu, eski TBMM Başkanı ve eski NATO Afganistan Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin ve AKP ’nin kurucularından eski Başbakan Yardımcısı, Türkiye Partisi’nin kurucusu Abdüllatif Şener olabileceğini söyledi.

Utku Çakırözer’in Cumhuriyet’te “Sürpriz isim gündemde” başlığıyla yayımlanan (16 Haziran 2014) yazısı şöyle:

‘Sürpriz İsim’ Gündemde
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kamuoyundaki tartışma nereden nereye geldi. Bundan bir ay önce seçeneksizlik içinde ‘Gül mü olsun, Erdoğan mı?’ deniyordu.

İktidar partisinde ibre Erdoğan’a dönerken, muhalefet bir süre ‘Kendi adayımız mı olsun, çatı adayı mı olsun?’ diye tartıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu arada da sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler ile görüşme turlarına başladı. Bahçeli ‘çatı adayı’ bulunması gerektiği mesajı ile başladı ve bu konumunu son ana kadar korudu. Kılıçdaroğlu ise teşkilatının ‘Kendi adayımızı çıkaralım’ arzusuyla başladığı tur kapsamında 18 sivil toplum örgütü ve 8 parti ile görüştükten sonra ‘Toplumun tümünü kapsayan, partiler üstü bir aday’ profiline daha sıcak bakar hale geldi. Yani artık sadece iktidarın adayını değil onunla rekabet edebilecek en güçlü ortak adayın kim olacağını tartışır hale geldik.

Mesajlar gitti geldi

Bugün sürecin en kritik buluşması gerçekleşecek. CHP ve MHP liderleri ikinci kez bir araya gelecek. Bu kez baş başa görüşmeleri de gündemde.

Kılıçdaroğlu Bahçeli’ye bir ‘öneri’ ile gideceğini açıkladı. Aslında bir süredir arka planda genel merkezler arasında mesajlar gelip gidiyordu. Şimdi bu mesajlaşma ilk kez liderlerin isim ya da isimler bazında görüşmesine dönüşüyor.

Hedef ilk turda kazanmak

Kılıçdaroğlu’nun stratejisi yarışı ilk turda kazanmak üzerine kurulu. İkinci turda partilerin tabanlarını bir isim için sandığa götürme olasılığını zayıf görüyor. Bu yüzden başta MHP olmak üzere diğer partilerin de destekleyeceği ortak bir aday bulmaktan yana tavır sergileyecek. Son hafta içinde yaptığı açıklamalar bunun en belirgin işaretleri.

Birden fazla isim götürebilir

Kılıçdaroğlu’nun önerisi tek bir isim de olabilir, birden fazla ismi içeren bir liste de olabilir. Önerinin içinde CHP tabanının istediği isim ya da isimler kadar, CHP’li olmayan ama toplumu kucaklayabileceğine inanılan ‘partiler üstü’ bir ya da birkaç isim de olabileceği belirtiliyor.

CHP’li olursa Büyükerşen

CHP tabanının gönlünden ‘partili bir aday’ geçiyor. Ancak halkın oyuyla yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde diğer parti ve görüşlerle uzlaşı da bir o kadar önemli. Bu yüzden CHP içinden diğer partilere de yakın isim arandığında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen güçlü olasılık gibi gözüküyor. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ve çevresi de kendilerinin geniş uzlaşı sağlayabileceklerine inanıyor. Partili aday konusunda Büyükerşen’in şansı Baykal’a göre biraz daha yüksek olmakla birlikte, aday olup kazanamazsa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geri dönememe riski var. Böyle bir durumda Eskişehir’in yönetiminin AKP’ye geçecek olması Kılıçdaroğlu’nu düşündürüyor.

Sürpriz isim İhsanoğlu mu?
CHP liderinin bugünkü önerisinin sürprizi ise ‘siyasi kimliği ön plana çıkmamış partiler üstü bir isim’ çıkarması olacak. Kılıçdaroğlu’nun kimsenin aklında olmayan bir ismi gündeme getirmesi de çok olası. Sır gibi saklanan bu isim konusunda İslam Konferansı Örgütü eski başkanı Ekmelettin İhsanoğlu’nun ismi çok konuşuluyor. MHP liderinin sıcak bakabileceği düşünülen ismin Kılıçdaroğlu tarafından önerilmesi halinde CHP-MHP ortak adayı olarak açıklanabileceği ileri sürülüyor. İsmi geçen diğer ‘ortak aday’ adayları arasında ise Hikmet Çetin ve Abdüllatif Şener gibi isimler yer alıyor. CHP lideri olumlu baktığı isimlerden Mansur Yavaş’ı ise Bahçeli istemeyeceği için götürmeyi düşünmüyor.

Son söz Bahçeli’nin

Ortak adayın belirlenmesinde son sözü MHP lideri Bahçeli söyleyecek. Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun önerdiği isim ya da isimlerden birine ‘evet’ derse ortak aday kesinleşecek.

İki liderin kurmayları bugünkü görüşmede ortak aday konusunda bir anlaşmaya varma ya da bu yönde kararlılık açıklayarak görüşmeleri sürdürme olasılıklarını çok güçlü görüyor. 
EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?


1943 yılında Kahire’de doğan İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda Kitap , makale ve tebliği bulunuyor.

İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu. Prof. İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan İhsanoğlu evli ve 3 çocuk babası.