Çavuşoğlu: Baskı yoktu, Fatma Şahin: Üzüldüm

Çavuşoğlu: Baskı yoktu, Fatma Şahin: Üzüldüm
Çavuşoğlu: Baskı yoktu, Fatma Şahin: Üzüldüm
CHP'nin eski İstanbul Kadın Kolları Başkanı Yüksel Çavuşoğlu, Bakan Fatma Şahin'e, "sizi beğeniyorum" dediği genel merkez baskısı ile istifa ettiği iddialarını yalanladı. Bakan Şahin de bir açıklama yaparak üzüldüğünü söyledi.

Radikal.com.tr/DHA- CHP’nin İstanbul kadın kolları başkanı Yüksel Çavuşoğlu, Bakan Fatma Şahin’e, “sizi beğeniyorum” dediği için partisinin baskısı ile istifa ettiği iddialarına açıklık getirdi.
Radikal’e konuşan Çavuşoğlu, “İstifa etmem istenmedi, yönetimden herhangi bir baskı ile de karşılaşmadım, istifa kararımı kendim verdim” dedi.
Çavuşoğlu’nun KAGİDER’in bir toplantısında Fatma Şahin’in kadın hakları ve Atatürk ile ilgili yaptığı bir konuşmayı takdir ettiği, konuşma sonrasında Bakan Şahin’e, “Keşke AKP’de Başbakan Tayyip Erdoğan değil de siz olsaydınız” dediği iddia edilmişti. Çavuşoğlu, Fatma Şahin ile aralarında bu diyaloğun geçtiğini doğruladı ve “Ben kadına vurgu yaptım” dedi.
Kendisini “hümanist” olarak nitelendiren Çavuşoğlu, “Ben sizi seviyorum cümlesini çok kullanırım. O toplantıda Bakan Şahin taktir ettiğim bir konuşma yaptı, konuşmasından sonra beni beğendiğini söyledi, ben de kendisini taktir ettiğimi ilettim, olay bundan ibaret” dedi.


CHP’LİLERDEN TEPKİ YAĞDI


Bu diyaloğun haber olmasının ardından kendisine CHP’ye oy verenlerden tepki yağdığını doğrulayan Çavuşoğlu yönetimden istifa yönünde bir telkin almadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Gelen tepkileri değerlendirdim ve bu dönem partiye zarar vermemek için kenara çekilmeyi kararlaştırdım” diye konuştu.
Çavuşoğlu bu olaylar sırasında kendisini Genel Merkez’den arayan olmadığını, herhangi bir istifa telkini ile de karşılaşmadığını söyledi.
Olay sonrasında Bakan Fatma Şahin de Çavuşoğlu ile telefonda görüşmüş. İstifası istendi iddialarını gündeme getirerek, “İnşallah böyle değildir diye düşünüyorum. Eğer böyleyse de, bu karar vericilerin vicdanlarına bir sormaları gerektiğini düşünüyorum çünkü partisine rağmen ve görüşüne rağmen, 'Biz birbirimizi seviyoruz' dediğimiz ölçüde bu ülke kazanacak, bu ülkenin insanları, bu ülkenin kadınları kazanacak diye düşünüyorum” açıklaması yapmıştı.

 

BAKAN ŞAHİN:  ÇOK ÜZÜLDÜM

Turkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi'nin açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, kendisini övdüğü için CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yüksel Çavuşoğlu'nun partisinden istifa ettirildiği iddiasına, "Çok üzüldüm. Gerçekten insanların bu kadar kolay harcanmaması gerektiğini düşünüyorum. Farklılıklarımıza rağmen birbirimizi sevebilmemiz ve hoşgörüyü yükselen bir değer haline getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bundan dolayı kadın kolları başkanının görevden alınmasını da hiç anlayamıyorum. Başkan ile de telefonla görüştüm, üzgün olduğumu söyledim. İnşallah böyle değildir. Öyleyse de karar vericilerin bunu vicdanlarına sormaları gerektiğini düşünüyorum. 'Parti görüşüne rağmen birbirimizi sevebiliyoruz' dediğimiz ölçüde bu ülke kazanacak" diye konuştu.