CEDAW'a ilgi gösterilmemiş

Uçan Süpürge Kadın Örgütü'nün Birleşmiş Milletler'den aldığı özel izinle bastırdığı ve Meclis'te milletvekillerine dağıtılan BM Kadına...
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Uçan Süpürge Kadın Örgütü'nün Birleşmiş Milletler'den aldığı özel izinle bastırdığı ve Meclis'te milletvekillerine dağıtılan BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW), pozitif ayrımcılık tartışmalarıyla bugünlerde kıymete bindi.
Anayasa değişiklikleri kapsamında kadın-erkek eşitliğinin de gündeme geleceğini dikkate alan ve bu konuda milletvekillerini bilgilendirmek isteyen örgüt, BM tarihinde bir ilke imza attı. Örgüt, Türkiye'yi insan hakları anlamında bağlayan tek sözleşme olduğu belirtilen CEDAW için Birleşmiş Milletler'den özel izin aldı.
Milletvekillerine dağıtıldı ama...
Alınan izinle 'Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi İhtiyari Protokolü' Milletvekilleri İçin El Kitabı, ilk kez BM'nin altı resmi dili dışında Türkçe'ye çevrildi ve BM'nin desteğiyle bin tane bastırıldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın özel izniyle 550 milletvekiline dağıtıldı. Ancak buna rağmen kadın-erkek eşitliğiyle ilgili madde, CEDAW gözardı edilerek değiştirildi.
Kanun yapıcıların ilk etapta ilgi göstermediği kitapçık, kadın-erkek eşitliğiyle ilgili maddenin değiştirilmesi ve tepkilerin gelmesi üzerine kıymete bindi. Bakan danışmanları, milletvekilleri, hukukçuların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiden talep gelince, Uçan Süpürge kitapçıktan bin tane daha bastırma kararı aldı.
Uçan Süpürge'den Halime Güner, "Kitap, kadın-erkek eşitliğinin parlamentolar düzeyinde yerleştirilmesini, kadına karşı yasal düzenlemelerdeki ayrımcılık içeren uygulamaların engellenmesini sağlamayı amaçlıyor" dedi.