Celal Doğan CHP yolunda

CHP'de yerel seçimlerde büyükşehirlerde gösterilecek belediye başkan adayları için arayışlar süreken, CHP lideri Deniz Baykal ile görüşen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, bazı koşulları yerine getirilirse CHP'ye dönebileceğini söyledi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'de yerel seçimlerde büyükşehirlerde gösterilecek belediye başkan adayları için arayışlar süreken, CHP lideri Deniz Baykal ile görüşen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, bazı koşulları yerine getirilirse CHP'ye dönebileceğini söyledi.
Doğan, geçen hafta sonu Deniz Baykal'la Antalya'da sürpriz bir görüşme yaptı. Görüşmede Doğan'ın Baykal'ın davetine 'olumlu' yanıt verdiği, ancak bazı koşullar öne sürdüğü belirtildi. Doğan'ın Gaziantep'de aday gösterilmesi halinde İl Başkanı Turan Ergetir ile Şahinbey İlçe Başkanı Erdinç Tütüncüler'in değiştirilmesini, Şahinbey Belediye Başkanı Yaşar Ağyüz'ün ise aday gösterilmemesini istediği belirtildi. Baykal ise "CHP'ye dönmek için koşul öne sürmeniz doğru değil. Makul istekleriniz değerlendirebilir ama bunları koşul olarakdeğerlendirmemiz söz konusu olamaz" yanıtı verdiği öğrenildi. Doğan'a kendisine yönelik yaptığı ağır eleştiriler için sitemedenBaykal'ın "Asılsizbuyaşanan olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için bize garanti vermelisiniz" imasında bulunduğu aktarıldı.
Bu görüşmeyle ilgili olarak Radikal'in sorularını yanıtlayan Doğan, "CHP benim baba ocağım. CHP'ye dönmek benim için sorun değil. Ancak aday olmak için bazı ilkelerim var. Bunları sayın Baykal'a ilettim. Bunların değerlendirilmesini bekliyorum. Bunları yerine getirmek sadece 10 dakikalarını alır. Top artık onlarda" dedi.
Derviş'e 'parti görevi' verilebilir
İstanbul için aday arayışının sürdüğü CHP'de, şimdiki başkan Ali Müfit Gürtuna seçeneği 'yedekte' tutulurken, İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in 'parti görevi' verilerek aday gösterilmesi de kulislerde konuşuluyor. Ankara için seçime katılma hakkı olmayan SHP'nin lideri Murat Karayalçın'ın adı da hâlâ gündemde.