@sarikayaercan

Celal Doğan HDP'den aday oluyor

Celal Doğan HDP'den aday oluyor
Celal Doğan HDP'den aday oluyor
Seçim sürecinin en büyük sürprizlerine HDP imza atıyor. AK Parti kurucusu Dengir Mir Mehmet Fırat'tan sonra uzun yıllar Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan CHP'li Celal Doğan da HDP'den aday oluyor. Radikal'e konuşan Doğan, "HDP'den teklif geldi. Gelen teklifi değerlendirip kabul ettim" dedi.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve uzun yıllar Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı'nı yürüten Celal Doğan’a adaylık için teklifte bulundu. Radikal'e konuşan Celal Doğan, HDP'nin teklifini kabul ettiğini söyledi.

7 Haziran genel seçimleri için partiler hummalı bir çalışma yürütürken, seçim sürecinin belki de en büyük sürprizleri HDP'den gelmeye başladı. AK Parti kurucusu Dengir Mir Mehmet Fırat'ı Mersin'den aday gösteren HDP, uzun yıllar Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanlığı yapan Celal Doğan’a adaylık teklifinde bulundu.

'BEN EVET' DEDİM

HDP'nin teklifine ilişkin Radikal'e konuşan ve teklifi doğrulayan Celal Doğan şunları söyledi: "Üç gün önce İstanbul 'da Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder ile bir yemek yedik. Bu yemekte HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın bilgisi dahilinde bana milletvekili adaylığı teklif ettiler. Ben de teklife prensip olarak 'evet' dedim. Şimdi onlar parti kurullarında bu kararı değerlendirecekler" dedi.

34 YAŞINDA MİLLETVEKİLİ OLDUM

CHP 'den henüz istifa etmediğini söyleyen Celal Doğan, "CHP'nin benden bir talebi olmadı. Ben de bir talepte bulunmamıştım. Zaten vekil olmayı düşünmüyordum. Biliyorsunuz, 34 yaşında milletvekili olmuştum. HDP'den teklif gelince Türkiye 'nin demokratikleşme sürecine ve sorunlarının çözümüne katkım olabileceğini değerlendirdim ve teklifi kabul ettim. HDP'den bana bu il olsun, şu il olsun gibi bir teklif olmadı. İl konusu ve benim kararımı onlar kurullarında değerlendirecek onların kararı sonrası ben de CHP'den istifa edip HDP'ye katılacağım" şeklinde konuştu. 

CELAL DOĞAN KİMDİR?

1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili seçildi. 1980’e kadar milletvekilliğine devam eden Doğan, bu görevinden sonra tekrar serbest avukatlığa döndü.

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi.

Doğan 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantepspor kulübünün başkanlığını yaptı. Onun döneminde Gaziantepspor hep başarılı sezonlar geçirdi. Gaziantepspor'a tarihinin en başarılı dönemlerini yaşatan Celal Doğan, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Gaskispor, Büyükşehir Belediyesporu kurarak Gaziantepspor'un altyapısı olmalarını sağlamıştır. Bu takımlardan yetiştirilen başarılı genç futbolcuları Gaziantepspor'a ucuz alıp dört büyüklere bonservislerini yüksek fiyatlara satmasına rağmen Gaziantepsporu Türkiye Süper Liginde şampiyonluğa kadar oynatabilmiştir. Onun döneminde Gaziantepspor 2 defa İntertotoya, 3 defa UEFA Kupasına katılmış Hapoel Tel-Aviv, FC Zimbru ve RC Lens takımlarını eleyerek UEFA'da ilk 16 takım arasına kalmayı başarmıştır.İtalyan devi Roma'yı Gaziantep'te yenerek bir ilki başarmasını sağlamıştır.


  http://www.radikal.com.tr/130740413074047

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hayırlısı... - user601143

  Bence kendisine Gaziantep'e ve Türkiye'ye yakışanı yaptı. HDP'nin sana ihtiyacı var güzel insan...

  gercek konusmak lazim - user1015634

  celal dogani tebrik ederim verdigi kararada saygi doyuyurum gaziantepei gaziantep yapan celal dogandir kim ne diyursa desin bunuda kimse kuskusu olmasin hdpden bu baraj konusunda bakin mecliste gercekleri konusan hedepeden baska parti varmidir bakin hele mademki bundan baska fakir furayi hakini savunan tek parti ben kendi sahsima chp ve akpartiye verecegime hdp ye veririm buda bir gercek

  ayıp - user383887

  Celal Doğan; İnsafınız kurusun. yaşınız kemalle ermiş. illa milletvekili olmanız şart mı? Milletvekili hayali ile ilkelerini çöpe atıyorlar. Ayıp, ayıp.

  Yanlis karar - O0OO0O

  Bu siddet ve nefret partisi basarili olursa tum Turkiye kaybeder. Kobani saldirganligini unutmadik. Ne yazik ki bazi insanlar koyun postu altinda kurda kaniyor.

  vurun gardaş namus günüdür - ex nihilo

  sözü, artık "dönün gardaş siyaset günüdür" sözü oldu. duyduk duymadık demeyin

  Celal Doğan - alpayari

  Belediyecilik anlamında sanki sadece futbol başarıları varmış gibi olmuş yazı ama bir ekleme yapayım Antep'in 50 yıllık imar planını Celal Doğan yapmıştır. İyi haber valla

  Süpriz Değil - user433961

  hdp ye barajı geçirme çalışmaları...