Celal Doğan milletvekili seçildi mi?

Celal Doğan milletvekili seçildi mi?
Celal Doğan milletvekili seçildi mi?
Siyasetin köklü isimlerinden eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için HDP'den Gaziantep Milletvekili adayı oldu. 7 Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Celal Doğan, seçilip seçilmediği en çok merak edilen isimlerden oldu. Peki Celal Doğan milletvekili oldu mu? İşte detaylar...

RADİKAL - Siyasetin sosyaldemokrat kanadının ağır toplarından olan ve 15 yıl Gaziantep Belediye Başkanlığı yapan Celal Doğan, HDP Gaziantep 1. sıradan milletvekili adayı gösterildi. Doğan, HDP’den aday olma gerekçesini de, “HDP dışında Ak Parti ’yi durduracak başka siyasi parti yok. Bu nedenle tercihimi HDP’den yana kullandım” sözleriyle açıklamıştı.Sandıkların açılmasıyla elde edilen ilk sonuçlara göre Doğan milletvekili oldu ve TBMM’nin 25. Döneminde HDP’den meclise girdi.  


CELAL DOĞAN KİMDİR?

1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili seçildi. 1980’e kadar milletvekilliğine devam eden Doğan, bu görevinden sonra tekrar serbest avukatlığa döndü. 1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. Doğan 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantepspor kulübünün başkanlığını yaptı.