Çelik: PKK'nın hedefi sol-Alevi kesimler

Çelik: PKK'nın hedefi sol-Alevi kesimler
Çelik: PKK'nın hedefi sol-Alevi kesimler
AK Partili Ömer Çelik CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasını değerlendirdi

Ak Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, " PKK Stalinist politika ile Güneydoğu’da kurduğu baskı modelini sol-Alevi kesimler üzerinde de kurmaya çalışıyor" diye konuştu.

Şemdinli saldırısının Suriye bağlantısına dikkat çeken Çelik "PKK daha öncede başka saldırılar yapmıştı o zaman Suriye mi vardı? Statükoyu destekleyen rejimler PKK meselesini konsölde etmeye ve desteklemeye çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

PKK'nın çift yönlü bir siyaset güttüğünü söyleyen Çelik şöyle konuştu; "Birincisi PKK bu rejimlerde aldığı destekle Şemdinli saldırısında olduğu gibi PKK’ nın boyunu kapasitesini aşan bir dil kullanıyor. İkincisi de bir saldırı gerçekleştiriyor ve bunu Türkiye’ nin içerisine yaymaya çalışıyor. PKK’nın Alevi vatandaşları üzerinde bir etkisi olmamıştır. Sol görüşlü ve Alevi vatandaşlar üzerinde etkisi olmayacağı açık. PKK kendisi gibi düşünmeyen Kürt’ü tasfiye edip baskı altına aldıysa bugün aynısını Aleviler için yapıyor."

Meclis Genel Kurulu'na AKP ’ nin katılmamasının nedenini soran gazetecilere Çelik; " CHP basiretsiz ve ferasetsiz davranıyor. PKK’ nın ortaya koyduğu sözde eylem stratejisine göre Meclis'in gündemini belirlemeye çalışmak tam anlamıyla terörle mücadele konusundaki zaafı ortaya çıkarır. Türkiye’nin demokrasisinin ve sivil siyasetinin PKK'nın zamanlamasına ve ritmine göre hareket etmemelidir. Meclis bu oyuna gelmemelidir." diye konuştu.(dha)