Çelik 'sıfırcı'lara duacı

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Liselere Giriş Sınavı, Öğrenci Seçme Sınavı ve Özel Okullara Giriş Sınavı'nda dereceye giren öğrencilere ödül verdi. Sınavlardaki sıfırcılar sayesinde sistem sorunlarını tartışma olanağı doğduğunu belirten Çelik, "Gençlerin başarısı sistemden değil" dedi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) 62 bin, Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) ise 32 bin öğrencinin sıfır almasıyla başlayan tartışmaları 'hayırlı' buldu.
Liselere Giriş Sınavı (LGS), Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Özel Okullara Giriş Sınavı'nda dereceye giren öğrenciler için Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda ödül töreni düzenlendi. Bakan Çelik, ÖSS ve LGS'de sıfır alan öğrencilerle ilgili olarak telaşa kapılmadan çözüm yolu aradıklarını belirterek şöyle konuştu:
"LGS ve ÖSS dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın benzer sonuçlar doğurabilir. Ancak bu başarısızlık için bahane olamaz. LGS'de 64 bin 598, ÖSS'de 32 bin 177 kişi sıfır puan almışsa eğitim sisteminin ciddi sorgulanmaya ihtiyacı var demektir. Eğitimin temel sorunlarını 'okullaşma, müfredat, öğretmen kalitesinin artırılması, eğitim teknolojileri için altyapı kurulması, rehberlik ve fiziki ortam' olmak üzere altı ana başlıkta topladık. Bunların çözümü için projeler hazırladık ve gereken mali altyapıyı kurmaya çalışıyoruz. Projeler hayata geçirildikten sonra her şey çok daha iyi olacak."
Sorunun farkında olduklarını ve telaşa kapılmadan çözüm için yol aldıklarını belirten Çelik "Hiçbir öğrencinin 'sıfır puan' almaması nihai hedefimiz. Bugün eğer sivrilen gençlerimiz varsa bu eğitim sistemimizin sağladığı imkânlardan yararlanmalarından kaynaklanmıyor. Onlar, şahsi gayretleriyle, anne babalarının, öğretmenlerinin fedakârlıklarıyla buraya gelmişlerdir" dedi. Çelik dereceye giren öğrencilere saat ve Eğitek'in hazırladığı bir eğitim paketi verdi.
Çelik dün ayrıca Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer'i kabul etti. Görüşmenin ardından Dinçer, Çelik'in Eğitim-Sen hakkındaki kapatma davasını onaylamadığını ve doğru bulmadığını kendilerine ilettiğini söyledi.
Öte yandan Çelik, YÖK'ün KKTC üniversitelerinin önkayıt uygulamasına son veren kararının da aralarında olduğu çeşitli konularda temaslarda bulunmak üzere bugün KKTC'ye gidecek.