Çelik: Türban sözü vermedik

TBMM'de, özellikle okul kayıtları sırasında yaşanan bağışlara yasal kılıf getiren yasanın görüşmeleri, 'başörtüsü' tartışmasına sahne oldu.

ANKARA - TBMM'de, özellikle okul kayıtları sırasında yaşanan bağışlara yasal kılıf getiren yasanın görüşmeleri, 'başörtüsü' tartışmasına sahne oldu.
TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün kabul edilen yasa ile okul-aile birliklerinin kantin, açık alan, salon ve benzeri yerleri işletmesine imkân tanındı. Bağışları okul-aile birliklerinin toplamasını öngören yasaya göre veliler, bağış yapmaya zorlanamayacak. Görüşmelerde CHP'li Muharrem İnce, yasayı eleştirerek, okul-aile birliklerinin parasal işlerle ilgilenmemesi gerektiğini savundu. İnce, bilbordlarda gözleri yaşlı başörtülü öğrenci fotoğrafları olduğunu ve bu kişilerin sorunlarını söz vermesine rağmen hükümetin çözmediğini söyledi. Bakan Çelik ise İnce'ye "AKP hiçbir toplantıda başörtüsü, dini motifler ve inanç üzerinden siyaset yapmadı, kesinlikle böyle söz vermedi" diye yanıt verdi.
Türkiye'de başörtüsü ile ilgili iki durum olduğunu belirten Hüseyin Çelik şöyle devam etti: "Bunlardan biri inançları nedeniyle başına başörtüsü takanlar, diğeri kafayı başörtüsüne takanlar. Bunlar bir şekilde birbirini ikna etmek zorunda. Madem bilboardlardaki gözü yaşlı başörtülü öğrencilerin halinden siz de şikâyetçisiniz, o zaman bu meseleyi birbirimizi anlayarak, peşin hükümlerden arınarak konuşalım."