Çelik: YÖK değişecek

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Yasası'nın er ya da geç değişeceğini söyledi. Çelik, yeni kurulacak üniversitelerle ilgili olarak da, "Kuruluş kararını Bakanlar Kurulu verecek" dedi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Yasası'nın er ya da geç değişeceğini söyledi. Çelik, yeni kurulacak üniversitelerle ilgili olarak da, "Kuruluş kararını Bakanlar Kurulu verecek" dedi.
AKP, YÖK Yasası'nın değiştirilmesi konusundaki ısrarını sürdürüyor. Geçen yasama yılında hükümet ile YÖK arasında gerginliğe neden olan yasa tasarısı üzerindeki çalışmalarını sürdüren AKP, konuyu yeni yasama yılına da taşımaya hazırlanıyor. Radikal'in sorularını yanıtlayan Çelik, YÖK'ün yapısının er ya da geç değiştirilmesi gerektiğini ifade ederken, "Böyle gitmez" dedi. Çelik, Avrupa Birliği'nin (AB) de tüm raporlarında YÖK konusuna vurgu yaptığını belirtirek, "AB tüm raporlarında 'YÖK, 12 Eylül'ün bakiyesidir' diyor. Bu konuda bir adım atılacak" diye konuştu. YÖK'ün üniversitelerin ayağına ayak bağı olduğunu dile getiren Bakan Çelik, yeni yasama yılında AKP'nin yeniden YÖK'le ilgili adım atacağı sinyalini verdi.
Bakanlar Kurulu belirleyecek
Çelik, daha önce açıkladığı 20 ile üniversite kurulması konusunda da bilgi verdi. Kurulacak üniversite sayısının henüz ne olacağının belli olmadığını söyleyen Çelik, "Sayısına henüz karar vermedik. 13 de olabilir, 15 de olabilir, 20 de olabilir. Biz şu anda kriterleri belirliyoruz. Hangi ilde nasıl üniversite oluşturulacak bunu belirliyoruz. Ancak üniversitenin kurulmasına Bakanlar Kurulu karar verecek" diye konuştu.