Çelik: YÖK'ün kararı hesapsız

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) KKTC üniversitelerine ön kayıtla öğrenci alınmasının durdurulması yönündeki kararını 'hesapsız' diye niteledi.

LEFKOŞA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) KKTC üniversitelerine ön kayıtla öğrenci alınmasının durdurulması yönündeki kararını 'hesapsız' diye niteledi.
KKTC'deki beş üniversitenin rektörleriyle Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'nde 2,5 saatlik bir toplantı yapan Çelik, Türkiye devlet ve hükümet yetkililerinin de konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, YÖK'ün kararı düzelteceğine inancını söyledi. Çelik, daha sonra düzenlediği basın toplantısında yurtdışında eğitim gören 70 bin öğrencinin 17 bininin KKTC'de olduğunu belirterek, olayın önemini vurguladı.
YÖK'ün KKTC üniversitelerine yönelik kararını onaylamadıklarını tekrarlayan ve bu kararın düzeltilmesi gerektiği yönünde genel mutabakat olduğunu söyleyen Çelik, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililerin de konuyla yakından ilgilendiklerini kaydetti. Türkiye'nin KKTC'ye uygulanan izolasyonların ve ambargoların kaldırılmasına yönelik strateji izlerken, YÖK'ün kararının isabetli olmadığını belirten Çelik, "Bu karar nereye varacağı hesaplanmadan alındı. Karar düzeltilmezse üniversiteler, KKTC ve Türkiye, zarar görecek" dedi.