Çelik'ten Bakan Yılmaz'e Evren tepkisi: Ölünün arkasından kötü konuşulmaz ne demek?

Çelik'ten Bakan Yılmaz'e Evren tepkisi: Ölünün arkasından kötü konuşulmaz ne demek?
Çelik'ten Bakan Yılmaz'e Evren tepkisi: Ölünün arkasından kötü konuşulmaz ne demek?
Kenan Evren'in ölümünün ardından "Bizim bir geleneğimiz var, ölünün arkasında çok kötü konuşulmaz. Allah rahmet eylesin diyoruz" diyen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a AK Partili Hüseyin Çelik Twitter'dan yanıt verdi. Çelik,"Ölünün arkasından kötü konuşulmaz" ne demek? Bu mantığa göre Ebu Cehil'in, Hitler'in, Stalin'in, Pinochet'in ardından da konuşulmaz" dedi.

RADİKAL-12 Eylül darbesinin lideri 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in vefatının ardından hiç bir parti ve kurum başsağlığı mesajı yayımlamadı. Diyarbakır ’da dün seçim çalışmaları kapsamında esnaf gezen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kenan Evren’in vefatını değerlendirirken, "Bizim bir geleneğimiz var, ölünün arkasında çok kötü konuşulmaz. Allah rahmet eylesin diyoruz" sözleri tartışma yarattı. Baş bakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanı olan Hüseyin Çelik, Twitter’dan Bakan Yılmaz’ın değerlendirmesine yanıt verdi.

'ELBETTE MAHŞERİ VİCDANDA HESAP VERECEK'

Çelik kendi hesabından şöyle yazdı: "Ölünün arkasından kötü konuşulmaz" ne demek? Bu mantığa göre Ebu Cehil’in, Hitler’in, Stalin’in ve Pinochet’in ardından da konuşulmaz. Söylenen söz ne için söylenmiş, kapsamı nedir? Bunlar sorgulanmadan ezberlere yöneliyoruz. Tiranları insanlık vicdanı yargılamayacak mi? Kenan Evren öldü. ’Kör ölür badem gözlü, kel ölür sırma saçlı olur’ söylemine hak mı verdireceğiz. Elbette maşeri vicdan onu da yargılayacak."

 


  http://www.radikal.com.tr/135417713541773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BIRR OLUNUN ARKASINDAN - Equalizer001

  Hüseyin Çelik: "Ölünün arkasından kötü konuşulmaz" ne demek? Bu mantığa göre Ebu Cehil'in, Hitler'in, Stalin'in, Pinochet'in ardından da konuşulmaz" Bu sozleri milli egitim Bakanligi yapmis Huseyin Celikin?ten duymak gecekten uzucu. ?Olunun arkasindan kotu konusulmaz? gelenegi binlerce Yildir sure gelen Turk gelenigidir.Sebebi ise, olu bir insan ayaga kalkip ?bana iftira atiyorsun? diye kendini savunamaz da ondan. Bir goz kirpisi kadar dur ve dusun Huseyin Celik; Yuce yaraticimiz Allah?in yarattigi insan bazen mecburiyetten, genel olarak da bilgisizliginden kotu eylemler yapabilir ama bu o? insani kotu yapmaz. Bu baglamda; Kislalarda gece-gunduz, yaz-kis demeden hayatini Turk milletinin savunmasina adamis, esas sebini hic birimizin bilmedigi ve bilemiyecegi Askeri Darbe ile Turkiye?yi belki de bir ucurumun kenaridan olmus Kenan Evren Pasa.nin arkasindan kotu konusulmamasi gerekir. Bu budur Huseyin Celik. Fakat siz isterseniz icinizdeki kin ve nefreti kusarak Evren Pasa?nin arkasindan kotu konusabilirsiniz. Bizlere dusen vazife Cenazeye katilarak Peyagmeberimizin su sozlerini soylemektir; "Allahım! Sen onun Rabbisin onu sen yarattın. Onu islâma sen hidâyet ettin. Ruhunu alan da sensin. Gizli ve açık hâllerini en iyi bilen sensin. Onu affetmen için aracılık etmeye geldik ne olur onu bağışla!" Hz. MUHAMMED

  çocuk kandıran cinsinden yalan! - ex nihilo

  ahmet iyimaya avuktalığını yaptı kenan evren'in,o dönem kaç tane karşı çıkan var 12 eylül'e akp içinden? tüm bedelini akp nin düşmanlarının ödediği 12 eylüle akp doğal karşıtıymış gibi davranıyor. 12 eylül anayasası bugünde geçerli, %10 barajıyla, yöküyle, zorunlu din dersleriyle vs. hsyk'nın yapsını değiştirip cemaate kadro açmak için 12 eylül üzerinden laf kalabalığı yapan akp, anayasanın en sorunlu özelliklerine gelince çıt çıkartmıyor. darbe karşıtlığına gelince, kenan evren in yargılanması talebi ana muhalefetten geldiğinde dönemin başbakanı "90 yaşında adamı yargılayıpta ne yapcağız" diye cevap veriyor. davayı muhalefet açıyor. şimdide biz evrenci değiliz noluyoruz... çocuk kandırırsınız bu saatten sonra, ne olduğunuz ortada, işinize gelen darbeye karşınız(gerekirse darbe uydurursunuz) işinize gelenin üzerine gitmek bir yana minnettar bile oluyorsunuz burhan kuzu gibi.

  Bravo Çelik'e - halukaka

  Bir AKP'liden beklemeyeceğim kadar haklı, doğru ve yerli yerinde bir çıkış. Ama Sayın Çelik mevcudiyetini, hatta tüm partisinin mevcudiyetini Kenan Evren'e borçlu olduğunu bilmiyor mu? Kendileri 1980 kuvözünde serpilmediler mi? Bunları halkın başına bela eden Kenan Evren değil miydi? Şimdi neden yediğiniz kaba pisliyorsunuz? Sizin yeriniz Kenan Evren gibilerin yanı. Ama işbirliği yaptığı mihrakları, bir noktada gözden çıkarıp, halk tabiriyle "satmak" bir AKP geleneğidir. Rahmetli Necmettin Erbakan'ı nasıl kullanıp sonra sattıysanız, Abdüllatif Şener'leri nasıl kullanıp sattıysanız, cemaati nasıl kullanıp sattıysanız, Evren'i de aynı şekil satıyorsunuz. Oysa o sizin babanız. O olmasaydı olmazdınız.